Kreslenie v seniorskej skupine v jarnom lese. Zhrnutie hodiny kreslenia v seniorskej skupine na tému „Prišla jar“. Zhrnutie GCD pre kreslenie v skupine seniorov

Úlohy: rozšíriť predstavy o jari u detí vo veku 5-6 rokov; rozvíjať schopnosť kresliť rôzne cesty a technikov, ktorí používajú rôzne vizuálne materiály; kultivovať priateľskosť, nezávislosť, presnosť.

Materiál: papier veľká veľkosť(pre tímovú prácu), pečiatky, vatové tampóny, pokrčený papier, šablóny, kvaš, štetce; veniec z ich kvetov, obálka, magnetofón; 2 obraz slnka (vtipný a smutný).

Postup v triede kreslenia:

Deti stoja v kruhu, spájajú ruky.

Uskutoční sa uvítacia hra (podľa výberu vychovávateľa).

Vychovávateľ:

- Chlapci, hádajte hádanku:

Otvára púčiky na zelené listy

Oblieka stromy, polieva úrodu,

Pohyb je plný a jej meno je ... (jar).

- Ako môžeme povedať o jari, čo to je?

Deti: zelené, teplé, krásne, svetlé, farebné, zvoniace atď.

- Poznáte básne o jari. Poďme si ich prečítať.

Deti recitujú básne o jari.

Vychovávateľ:

- Chlapci, dnes som išiel k vám Materská škola a stretol krásnu jar. Dala mi tento krásny veniec z kvetov a listov a požiadala ma, aby som ti dal tento list. Poďme si to prečítať:

„Do jarného lesa na prechádzku

Pozývam vás ísť.

Viac zaujímavých dobrodružstiev

Chlapci, nemôžete to nájsť."

Vychovávateľ:

- Jar nás pozýva na prechádzku do jarného lesa. Prijmime jej pozvanie. Tu sme. Pravda tu akosi vôbec nie je zábavná. Všetko naokolo je biele a biele. Pozri, slnko sa s nami stretáva (upozorňuje deti na obraz „smutného“ slnka, umiestnený na stene). Ale z nejakého dôvodu nie je láskavý, neusmieva sa.

„Ahojte chalani. Spring Beauty má problémy. Na jarnú lúku priletela zlá fujavica, zasypala ju snehom, zmrzla všetky kvety. A záveje sú také hlboké, že sa moje lúče nedokážu prebiť na zem. Kto pomôže Spring?"

Vychovávateľ:

- Pomôžeme slnku a jari? Nakreslíme si vlastný obrázok jari. Slnko bude svietiť jasnejšie a roztopí záveje.

Čo by chalani nakreslili na takýto obrázok?

deti: slnko, oblaky, stromy, kvety, vtáky atď.

Vychovávateľ:

- Kvety vieme potlačiť korkovou pečiatkou. A nakreslite stonku a listy vatovým tampónom. Už viete ako. Stromčeky sa dajú kresliť pokrčeným papierom, kmeň štetcom a vatovým tampónom aj listy a puky.

Učiteľ ukazuje spôsob, ako nakresliť strom.

Vychovávateľ:

- Čo si myslíte, pomocou čoho môžeme nakresliť slnko a mraky?

deti: prst, pokrčený papier, vatový tampón, šablóna atď.

Vychovávateľ:

- Premýšľajte o tom, čo chcete kresliť. Vyberte si materiál a farby.

Chlapi robia tímová práca... Znie pokojná hudba.

Keď je práca takmer hotová, učiteľ zmení obraz smutného slnka na veselý.

Učiteľ upozorňuje na obraz slnka:

- Chlapci, pozrite, slnko sa začalo usmievať a opäť nám dáva svoje teplo.

Zaznie zvuková nahrávka (otočenie slnka k deťom):

„Ďakujem vám, chlapci, za nádherný obrázok. Veľmi ste sa snažili. Svojím teplom zahrejem lesnú čistinu a čoskoro sa tu objaví tráva, kvety a listy."

Vychovávateľ:

- Sme radi, zlatko, že sme mohli Jarovi pomôcť.

No, chlapci, teraz je čas, aby sme išli do našej škôlky.

Uskutočňuje sa relaxácia, deti si vymieňajú dojmy z toho, čo sa im na hodine najviac páčilo.

Lekciu kreslenia s deťmi vo veku 5-6 rokov pripravila E. Shlyaeva

Tatiana Goryacheva

Cieľ: formovanie schopnosti odrážať obraz jari v kresbe.

Úlohy:

vzdelávacie:

Upevniť schopnosť kresliť grafitovou ceruzkou;

Pokračujte v učení sa pozorovať proporcie tela na výkrese;

Pokračujte v učení sa, ako vytvoriť celostránkový obrázok;

vývoj:

Rozvíjať nápadité nápady;

Rozvíjať zručnosti akvarelu - rozostrenie farieb;

Pokračujte v učení, ako miešať farby, aby ste získali požadovaný odtieň;

vzdelávacie:

Vzbudiť záujem o výtvarné umenie;

Podporujte lásku k prírode.

Materiál a vybavenie:

Listy albumov;

Akvarelové farby;

Obrúsky;

Poháre s vodou;

Palety;

Magnetofón, disk s nahrávaním kúsok hudby PI Čajkovskij "Apríl" z albumu "The Four Seasons"

Prípravné práce:

Zoznámenie sa s portrétnou maľbou;

Skúška ilustrácií na tému „Jar“;

Učenie sa prísloví o jari;

Zapamätávacia báseň I. Tokmakovej "Jar"

(Ozve sa klopanie, do skupiny „vletí“ straka)

Straka:

Som bieloboká straka

štebotal som o jari;

Oh, unavený, oh, unavený!

Všetkým som priniesol novinky

Tá jar je červená!

Vychovávateľ:

Ďakujem, štyridsať! Áno, len ty si meškal, naši už dávno vedia, že prišla jar. Ale nehnevajte sa, ale počúvajte, čo vám deti povedia.

Prečo sa jar nazýva červená, hovoria - "jar je červená"

deti:

Červená znamená krásna, inak sa dá povedať: jar je krásna.

Vychovávateľ:

A aké príslovia o jari poznáte;

deti:

Zima je bohatá na sneh a jar je bohatá na vodu;

Na jar sa zhora pečie a zdola mrzne;

Matka jar je pre každého červená.

Vychovávateľ:

Výborne! Nedávno sme sa zoznámili s básňou „Jar“ od Iriny Tokmakovej. Kto si to chce prečítať? (Prečítané 1 dieťaťom)

Čo myslíte, ako si to predstavovala poetka Vesna?

deti:

Poetka si jar predstavovala ako muža, dievča.

Vychovávateľ:

Ako si predstavuješ jar?

(Deti opisujú jar, zaznie niekoľko odpovedí).

Potom učiteľ vyzve deti, aby nakreslili portrét Jara, ktorý si predstavovali. Pred začatím si ujasnite pomer častí tela. Učiteľka vám pripomenie, ako správne držať štetec, objasní pravidlá práce s vodovými farbami. Navrhuje urobiť najskôr náčrt grafitovou ceruzkou, bez tlaku.

Vychovávateľ:

A hudba PI Čajkovského nám pomôže. K vytvoreniu tohto hudobného diela ho inšpirovala jar.

(Hrá sa hra „Apríl“ z albumu „Štyri ročné obdobia“ od P. I. Čajkovského)

Fyzická minúta:

Deti vyslovujú hovor a sprevádzajú text pohybmi.

Príďte na jar s radosťou

S veľkým milosrdenstvom,

S hlbokým koreňom,

S vysokým ľanom,

So silnými dažďami

S bohatým chlebom.

výsledok:

Preskúmanie a hodnotenie prác. Vyzvite deti, aby určili najzábavnejšiu a najelegantnejšiu jar. Soroka sa môže zapojiť do hodnotenia práce.

Vychovávateľ: Výborne, chlapci! Urobili ste nádherné portréty.

Kráska kráča

Ľahko sa dotýkať zeme.

Ide na pole, k rieke.

A na snehovú guľu a kvetinu.

Súvisiace publikácie:

Synopsa integrovaného GCD s deťmi staršej skupiny „Prichádza jar, jar je cesta“ Synopsa integrovanej GCD s deťmi staršej skupiny. "Prichádza jar, jar je cesta." Účel: oboznámenie sa s jarnými prírodnými javmi, ľud.

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít v skupine raného vývoja „Jar je červená“Účel: zovšeobecniť a upevniť poznatky o jarných prírodných javoch; vymenovať hlavné znaky jari. Úlohy: - doplniť a aktivovať slovnú zásobu.

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít v seniorskej skupine kombinovaného typu „Prichádza jar“ Abstrakt priamo vzdelávacie aktivity v seniorská skupina kombinovaného typu „Prichádza jar“ Zostavuje a vedie učiteľ.

Abstrakt GCD pre OO "Vývoj reči" v prípravnej skupine "Jar-červená" Abstrakt GCD pre OO "Vývoj reči" s predškolákmi "Jarná-červená" (FSES) Integrácia vzdelávacích oblastí: sociálna a komunikatívna.

Zhrnutie GCD pre svet okolo „Prišla jar“ v skupine seniorov Téma: "Jar je červená." Účel: objasniť a systematizovať vedomosti detí o charakteristických znakoch jari. Úlohy: vzdelávacie: upevňovať.

Abstrakt GCD pre rozvoj reči v strednej skupine "Jar je červená, príď čoskoro!"Účel: rozvoj koherentnej reči na tému „Jar“. Obsah programu: - naučiť sa vyberať slová-definície pre podstatné meno - naučiť sa odpovedať.

Zhrnutie hodiny kreslenia s využitím IKT s deťmi staršieho ročníka materskej školy, téma: „Prišla jar, prileteli vtáčiky“

Obsah softvéru:

1. Rozvíjať pozorovanie detí, vychovávať k estetickému vnímaniu okolitého sveta.
2. Naučte sa sprostredkovať na papier charakteristické črty jari (vysoká modrá obloha, zem je oslobodená od snehu, na stromoch napučia puky, prilietajú vtáky).
3. Naučte sa harmonicky usporiadať dej na papier, rozvíjajte zmysel pre kompozíciu.

Vybavenie:

Diapozitívy zobrazujúce jarné prírodné javy. Diapozitívy s obrázkami rôznych prvosienok.
Hárky hrubého bieleho papiera, viacfarebné kriedové pastelky, vodové farby, štetce, poháre s vodou, obrúsky, utierky.

Prípravné práce:

Naučiť sa naspamäť básne o jari, čítať umelecké diela z prírodopisu, pozorovať na prechádzke (rozmrazené miesta, mláky a potoky, biele kopovité oblaky, vracajúce sa sťahovavé vtáky z teplých krajín), hádanie o jari.

Priebeh lekcie:

Učiteľ sa pýta detí na hádanku:

Sneh sa topí
Lúka ožila.
Prichádza deň
Kedy sa to stane?

deti:

Vychovávateľ:

Je to tak, ako ste už mohli uhádnuť, náš dnešný rozhovor bude o jari. Ľudia už oddávna milujú jar. Ľudia ju volali „jarná červená“. Básnici skladali básne o jari. Koľkí z vás si zapamätajú a prečítajú nám básne o jari?

(Deti čítajú básne, ktoré sa predtým neučili v skupine I. Pleshcheev, S. Marshak).

Vychovávateľ:

Pozrite sa, chlapci, akí jarní hostia prišli do našej materskej školy (položí tri bábiky na stôl, ozdobené: snežienky - Vesna Martovna Podsnezhnikova, vtáky - Vesna Aprelevna Skvoreshnikova, čerešňové bobule - Vesna Maevna Chereshnikova a daruje ich).

Vychovávateľ:

Naši hostia majú rovnaké krstné mená, ale rozdielne priezviská a priezviská. Prečo si myslíte, že sa tak volajú? (Krstné meno je názov ročného obdobia, patronymia je názov jarného mesiaca a priezvisko je názov jedného zo znamení tohto mesiaca).

Vychovávateľ:

V ktorom mesiaci začínajú kvitnúť snežienky?

deti:

Vychovávateľ:

Kedy prilietajú škorce?

deti:

V Apríli.

Vychovávateľ:

Teraz si skúste spomenúť – kedy dozrieva čerešňa?

deti:

Vychovávateľ:

Teraz sa pozrime bližšie na jarných hostí - Jarná marcová snežienka, jarná Aprelevna Skvoreshnikova a jarná Mayevna Chereshnikova! Stretol si? To je dobré.

Chlapci, pamätáte si prosím názov úplne prvého jarného mesiaca? (Odpovede detí). Ako vieme, že prišla jar? Kto vie pomenovať znamenia jari?

deti:

Slnko je vysoko, svieti jasnejšie, deň sa predlžuje, kvapky zvonia, sneh sa černie, topí sa.

Vychovávateľ:

Ak sa všetok sneh roztopí - čo uvidíme?

deti:

Vychovávateľ:

Aké to bude po zime oslobodené od snehu?

deti:

Čierna, mokrá. (Predvádza snímku).

Vychovávateľ:

Ako vyzerajú stromy? Čo vidíš?

deti:

Na konároch stromov napučia puky, objavia sa prvé jarné kvety, prerazí sa prvá tráva.

(Zobrazí sa ďalšia snímka).

Vychovávateľ:

A čo vy deti poznáte prvé jarné kvietky?

deti:

Snežienky, podbeľ, vysnívaná tráva.

(Zobrazia sa diapozitívy s rôznymi prvosienkami).

Vychovávateľ:

A aké vtáky k nám na jar prilietajú?

deti:

Veže, škorce, lastovičky, škovránky.

Vychovávateľ:

Nakreslíme obrázky na tému „Prišla jar. Vtáky prileteli." Budeme kresliť voskovými pastelkami a na konci pomocou vodových farieb urobíme pozadie obrázka - toto je modrá obloha a pod ňou zelená tráva. Najprv si premyslite zápletku výkresu. Čo dokážete stvárniť? (Stromy, rozmrazené miesta a kaluže na zemi, slnko, vtáky, hniezda atď.).

Kým sa však pustíme do práce, pripravte si prsty a urobte si prstové cvičenia. (Znie hudba prstová gymnastika L. Yartova "Prsty").

Vychovávateľ:

Teraz poďme do práce a hudba vám pomôže cítiť, ako sa príroda prebúdza potom zima zima... Vypočujte si, ako hudba sprostredkúva jarnú náladu, a skúste ju premietnuť na papier.

Deti sa pustia do práce, učiteľka sleduje držanie tela detí, aby kefu držali správne a voľne, bez napätia.

Na konci hodiny sú diela vystavené na výstave, deti si vymenia svoje dojmy – ktorá kresba sa im páčila a prečo. Učiteľ zaznamenáva úspešnú prácu, povzbudzuje všetky deti.

Vychovávateľ:

Chlapci, dnes sme veľa hovorili o jari, pozreli si diapozitívy s ilustráciami. Každý z vás sa snažil a na vašich kresbách je vidieť, že príroda sa prebudila, ožila. A teraz sa rozlúčme s našimi hosťami - Jarný marec Snežnikova, jarná Aprelevna Skvoreshnikova, jarná Mayevna Chereshnikova. Zbohom!

O všetkom na svete:

V roku 1930 bol v USA prepustený film The Rogue Song o únose dievčaťa v Kaukaze. Herci Stan Laurel, Lawrence Tibbett a Oliver Hardy si v tomto filme zahrali miestnych gaunerov. Prekvapivo sú títo herci veľmi podobní hrdinom ...

Sekčné materiály

Lekcie pre mladšiu skupinu:

Triedy pre strednú skupinu.

Muslimat Baisová
"Farba jari". Abstrakt hodiny výtvarného umenia v skupine seniorov

Zhrnutie lekcie na vizuálna aktivita použitím nekonvenčné techniky kresliť na téma: “jarná farba"

Cieľ triedy:

Rozvíjať umelecké vnímanie jarné maľby, kombin kvety jarnej prírody ktoré im spôsobujú nálady, naučte ich zobrazovať rôzne stromy dodržiavanie zákonov perspektívy, umiestnenie obrazu na hárku papiera.

Úlohy:

Vzdelávacie:

1. Naučiť deti maľovať obrazy krajiny, oboznamovať deti so zákonitosťami perspektívy. Naučiť sa umiestniť obrázok na celý list papiera (bližšie - väčšie, ďalej - menej);

2. Oboznámiť sa s vodovými farbami a ich vlastnosťami, naučiť sa používať paletu.

3. Naučte deti nachádzať zmeny v prírode a preniesť ich do kresby.

Rozvíjanie:

1. Rozvíjať citové vnímanie básnických diel.

2. Rozvíjajte kreativitu v procese vytvárania obrazov, pri svojej práci využívajte rôzne vizuálne materiály a techniky.

3. Systematizovať a upevňovať vedomosti detí o jar.

Vzdelávacie:

1. Pestovať u detí umelecký vkus.

2. Podporovať citlivé a rešpekt k prírode, vyvolať emocionálnu reakciu.

Vybavenie:

Kúzelný štetec, albumový list, vodové a gvašové farby, malé špongie, tampóny z penovej gumy, dve nádoby s vodou na každý stôl, okrúhle a ploché štetce rôznych veľkostí, paleta, nádobky na vodu.

Prezentácia « Jar» s reprodukciami obrazov jarnej krajiny.

Zvukové nahrávky "Príroda, vtáky a zvieratá", "Hlasy zvierat a vtákov", Diel "snežienka" P. Čajkovský, „Šuchot jar» K. Sinding, « Jar» - 1 hodina z cyklu „Ročné obdobia“ od A. Vivaldiho.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Chlapci, počujete rôzne zvuky. A jeden zo zvukov je čoraz hlasnejší. Čí je to podľa vás zvuk! Presne tak, toto je Veterok, ktorý žije vo svete, všade lieta a o všetkom vie.

Vánok: Ahojte deti! Som veselý Vetrík, ľahký, hravý, šibalský.

deti: Dobrý deň, Veterok!

Vánok: chlapi, viete, ja rád všade lietam, pískam a všetko za sebou otáčam. Mám čarovnú obálku, čo myslíte, že je v nej?

Vychovávateľ: Otvorme obálku a uvidíme, čo je v nej. Chlapci, pozrite sa, sú tam 3 obliečky a všetky sú úplne čisté.

Čo myslíte, čo sa stalo s textom, ktorý bol napísaný na listoch? Deti pri úvahách predpokladajú rôzne verzie a rozhodli sa, že toto všetko je zlá čarodejnica, čo nechce k chlapom prišla jar... Musíme odčarovať list. Na koho sa podľa vás obrátime so žiadosťou o pomoc? Samozrejme, dobrá čarodejnica - štetec môže pomôcť vám aj mne. Spýtame sa jej?

Všetky deti začínajú brať štetce, deti si vyberajú samy Farba vodovými farbami a začnite vyfarbovať list. Objavujú sa na ňom slová napísané sviečkou „čo farby jari“. Pozrite sa dovnútra okno: sneží, vietor trasie holé konáre stromov. Všetko je ako v zime a ja neverím, že zima už skončila. A Jar stále sa blíži. Vedeli ste, že marec je prvý jarný mesiac.

Tu si vypočujte básne o jar:

Jar, Jar! Aký čistý je vzduch!

Aká jasná je obloha!

S tvojimi lazuli nažive

Zaslepuje mi oči.

Jar, Jar! Ako vysoko

Na krídlach vánku

Pohladenie slnečnými lúčmi

Letia oblaky!

Potoky šumia! Prúdy svietia!

Hučí, rieka nesie

Na víťaznom hrebeni

Ľad vychovaný ňou!

Stromy sú stále holé

Ale v háji je ošúchaný list,

Ako predtým pod mojou nohou

A hlučné a voňavé.

Pod slnkom najviac vyletelo

A vo svetlých výšinách

Neviditeľný škovránok spieva

Veselá hymna jar.

Čo je s ňou? Čo je s mojou dušou?

S potokom je potokom

A vtáčik s vtáčikom!

Mumlá s ním,

Letí s ňou na oblohe!

Deti sú pozvané, aby si vypočuli prácu "snežienka" P. Čajkovský

Vánok: chalani, zistili ste, aká hudba sa u nás hrala? (odpoveď detí).

Koho kroky bolo počuť v hudbe? (Kroky jar)

Akú náladu vám skladateľ sprostredkoval? (veselý, radostný, slávnostný)... Keď umelec počuje túto hudbu, čo si myslíte, že namaľuje? (jarné kvapky, prílet vtákov, topiaci sa sneh, rozmrazené miesta, slnečná obloha)

Dnes sa zoznámime s dielami rôznych autorov o jar... Toto je nádherné obdobie roka, keď sa príroda prebúdza, umýva, pripravuje a objavuje sa pred nami ako krása.

Deti sú pozvané na prezentáciu « Jar»

skúmaním Obrazu "Rooks dorazili"

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, ako ste sa zobrazili jarný umelec A... Savrašov.

Co si myslis Jar na tomto obrázku - skoro alebo neskoro?

deti: Skoré.

Vychovávateľ: Ako ste uhádli, že toto je skoro Jar?

deti: pretože veže už dorazili a sneh sa ešte neroztopil, ale nie biely, ale sivý.

Vychovávateľ: Zdá sa, že celý obraz je naplnený sviežim dychom jar... Ako môžete nazvať tento obrázok?

deti: skorý Jar

Vychovávateľ: Umelec A. Savrasov pomenoval svoj obraz "Rooks dorazili".

A teraz vás, chlapci, pozývam, aby ste sa zamysleli nad tým, aký obraz by ste namaľovali a ako by ste ho pomenovali? Aký druh farby budete brať za skoré jar? Vypočujte si, ako hudba sprostredkúva jarnú náladu, a skúste si vybrať tú farby ktoré sprostredkujú jarnú náladu, prebúdzanie prírody. Pozrite si vybrané karty a povedzte nám to "Čo zafarbí vašu jar

A teraz vám navrhujem, aby ste sa sami na pár minút stali umelcami a namaľovali krajinu skôr jar... A Krajina znamená obraz prírody.

Kde si myslíte, že začneme maľovať krajinu (Obzor)

Aké sú hlavné farby nanesieme na vrch listu - kde budeme mať oblohu? (Modrá, svetlo modrá)

A ktoré sú v spodnej časti listu - kde je zem? (Čierna, hnedá, biela).

Deti plnia úlohu.

Relaxácia. Metóda "Zem, vzduch, oheň a voda".

Dospelý požiada žiakov, aby na jeho príkaz zobrazili jeden zo štátov – vzduch, zem, oheň a vodu.

Vzduch. Deti začnú dýchať hlbšie ako zvyčajne. Vstanú a urobia

zhlboka sa nadýchnite a potom vydýchnite. Každý si predstavuje, že jeho telo ako veľká špongia nenásytne nasáva kyslík zo vzduchu. Všetko snažiac sa počuť ako vzduch vstupuje do nosa, cítiť, ako napĺňa hrudník a ramená, ruky až po končeky prstov; ako prúdi vzduch v hlave, v tvári; vzduch naplní brucho, oblasť panvy, stehná, kolená a ženie sa ďalej – k členkom, chodidlám a končekom prstov.

Zem. Teraz sa deti musia dotknúť zeme, "zem" a cítiť sa sebavedomo. Učiteľ spolu so žiakmi začne silne tlačiť na podlahu, stojac na jednom mieste, môžete dupnúť nohami a dokonca niekoľkokrát vyskočiť. Môžete trieť podlahu nohami, otáčať sa na mieste. Cieľom je novým spôsobom cítiť svoje nohy, ktoré sú najďalej od centra vedomia a vďaka tomuto telesnému pocitu cítiť väčšiu stabilitu a istotu.

Oheň. Deti aktívne pohybujú rukami, nohami, telom a zobrazujú jazyky plameňa. Pedagóg pozýva všetkých, aby pri takomto pohybe cítili energiu a teplo vo svojom tele.

Voda. Táto časť cvičenia kontrastuje s predchádzajúcou. Deti si len predstavia, že miestnosť sa mení na bazén a robia v nej jemné, voľné pohyby "voda", dbajte na to, aby sa kĺby pohybovali – ruky, lakte, ramená, bedrá, kolená.

Po relaxácii učiteľ spolu s deťmi uskutoční minivýstavu prác, diskutuje o každom z nich, vyzdvihuje najúspešnejšie diela a nezvyčajné kresby. Deti si vyberú jeden z 3 emotikonov, ktorý čo najpresnejšie odráža spokojnosť dieťaťa s jeho prácou

Veľký a usmievavý - Lekcia sa mi veľmi páčila, s výsledkom som spokojný, s radosťou som kreslil viac:

Stredné a vážne - Lekcia sa mi páčila, nie som celkom spokojný s výsledkom, budem kresliť, ale teraz nie

Malý a smutný - Lekcia sa mi nepáčila, nie som spokojný s výsledkom, už sa mi nechce kresliť.

Máme výstavu ako skutoční umelci. Vieš, urobil si to tak krásne, pretože si pozorne počúval moje vysvetlenia, fungoval si usilovne, elegantný a priateľský.

Chlapci, dnes sme o tom veľa hovorili jar, počúval hudbu, prezeral si obrazy známych umelcov. A povedzte mi, prostredníctvom čoho umelci a básnici sprostredkúvajú krásu jarnej prírody?

Je to tak, umelec má farby, básnik má slovo a skladateľ má zvuky

Toto je náš lekcia sa skončila a vy malí čarodejníci si môžete oddýchnuť. Ďakujem vám všetkým za vašu prácu!

Abstrakt lekcie kreslenia v skupine seniorov.

Tímová práca (využívanie netradičných techník).

téma:"Ponáhľame sa pomôcť jari"

Cieľ: rozvoj tvorivej predstavivosti

Úlohy: Zlepšiť zručnosti a schopnosti detí v technike pečiatkovania pečaťami (zemiaky, zátky);

Rozvíjať predstavivosť, zmysel pre kompozíciu, rytmus;

Pestovať estetický vzťah k prírode prostredníctvom obrazu kvetov

Materiály: zemiaky, korky, taniere s gvašom rôznych farieb, nite, papier na kreslenie, pozdĺž ktorého obrysu sú nakreslené obrysy kvetov podľa počtu detí, papierová „cesta“, lepidlo, štetce na lepidlo, d / a „Magic tyčinky“ (škatuľka, v ktorej sú farebné kvapôčky, uzavretá škatuľka, laná, 1 m dlhé, visia spod veka, každá je pripevnená na kvapke na jednom konci a na tyči druhým), hračka - slnko, zástery, magnetofón, audio nahrávky.

Priebeh lekcie:

Deti vstupujú, stoja okolo učiteľa.

Dnes sa vydáme na neobyčajnú cestu, do krajiny, kde sa dejú zázraky. Táto krajina sa nazýva jar. Navrhujem, aby ste šli vlakom. Sadnite si prosím do prívesov. Zatiaľ ideme, poviem vám o tejto krajine. V tejto krajine sa slnko láskavo smeje, potok hlasno tečie, snehové záveje sa topia, sneh je ťažký a tmavý. Slnko svojím teplom ohrieva všetko naokolo: z malých púčikov sa objavujú zelené listy, vtáky štebotajú a spievajú, pod nohami šuští zelená tráva. A v tejto krajine je aj nádherná kvetinová lúka posiata rôzne farby: žlté púpavy, modré snežienky, biele sedmokrásky, červené ruže.


Nie je sneh, nie je zima,

Tam sa všetko prebudilo zo sna.

Prišli sme z mesta

Do nádhernej krajiny - jari!

Chlapci, poďte von. Niečo tu vôbec nie je zábavné. Všetko je biele. Chlapci, pozri, slnko nás stretáva! Ale z nejakého dôvodu nie je láskavý, vôbec sa neusmieva.

Zvuky nahrávania zvuku:

Ahojte chalani! Krása jari v nej magická krajina nastali problémy. Zlá Blizzard vletela do čarovnej paseky, zasypala ju snehom a zmrzla všetky kvety. Záveje sú také hlboké, že moje lúče nedokážu preraziť. Pomôžte mi chlapci roztopiť sneh. Ale aby ste sa dostali na čistinku, musíte cestu obložiť farebnými kameňmi.

D / a "Kúzelné palice"

Nech si každý vezme jednu paličku, začne navíjať strunu na hudbu, až kým sa nedostanete ku krabici s farbami. Po otvorení sa dozviete, kto bude maľovať akou farbou.

Deti robia.

Teraz, keď má každý farbu, môžeme začať vyskladať cestu farebnými kamienkami. Ako môžeme kresliť kamene, keď nemáme štetec?

Deti hádajú. Učiteľ zhrnie odpovede detí.

Je možné vytlačiť akýkoľvek obrázok, napríklad zemiaky alebo korok. Vezmite si každý tanier kvašu a pečate podľa toho, čo chcete.

Deti prichádzajú k papierovej "ceste", sú umiestnené na okrajoch, učiteľka pripomína deťom techniku ​​tlače. Deti píšu podľa hudby.

Tu je naša kvetinová lúka! Čo urobila metelica, neoľutovala ani jeden kvet. Lúku obnovíme a vysadíme nové krásne kvety.

Učiteľka zapne hudbu „Scarlet Snowdrop“ a v pantomíme zobrazuje rozkvitnutý kvet.

Slnko nám dáva svoje lúče – povrazy, aby sme s ich pomocou mohli kresliť kvety.

Učiteľ ukazuje postupnosť vykonávania techniky s lanom. Deti vystupujú s hudobným sprievodom.

V tomto čase učiteľ mení výrazy slnka zo smutného na veselé.

Pozrite sa, ako sme obnovili čistinu!

Raz, dva, tri, kvety vyrástli!

Natiahnuté vysoko k slnku:

Stalo sa im príjemne a teplo!

Nechajte ich kvitnúť, rásť

Prinášajú radosť každému!

Chlapci, pozrite, slnko sa začalo usmievať! Dáva nám opäť teplo.

Je čas sa rozlúčiť magická paseka... Musíme sa dostať domov. Nastúpte do vagónov.

Učiteľ zapne hudbu.

Užili ste si výlet? Na čo najradšej spomínate? akú máš náladu? (odpovede detí)

Tu sme späť v škôlke. Prenesme sa ďalej dobrá nálada, ich teplo k sebe navzájom. Súhlasíš?

Učiteľ obsahuje zvukovú nahrávku „Jarné stretnutie“, hru „Prenos nálady“

Zahrejte si dlane svojím teplom (deti napodobňujú tiché tlieskanie pri hudbe) Zahrejte si dlane! Teraz odovzdajte teplo jeden druhému a všetkým našim hosťom! Poď, neváhaj!

Odovzdajte svoje teplo a nežnosť svojim hosťom! (imitovať hranie „dlaní“). Pozrite sa, ako dobre sa všetci cítili!

Cvičenie na dynamické pauzy.

Reč s pohybom.

Prechádzka v zime na dvore, mráz a vietor,

Deti chodia po dvore. (Chôdza v kruhoch držiac sa za ruky)

Rukoväte, trenie rukovätí (Trenie rúk)

Rúčky, rúčky udržujú teplo.

Aby nám ruky nechladli (tlieskali rukami)

Zatlieskame rukami.

Takto môžeme tlieskať.

Takto si zohrejeme ruky.

Dni v týždni

V pondelok perieme (vymazať)

Podlaha bola pozametaná v utorok (Sweep)

V stredu sme piekli roládu, (Piecť koláče)

Celý štvrtok hľadám loptu (Hľadám loptu - zohnite sa)

V piatok poháre umyli

A v sobotu sme kúpili tortu

Nedeľa nedeľa (tlieskajte rukami)

Išli sme na narodeninovú oslavu.

kvety

Naše šarlátové kvety

Okvetné lístky rozpustite.

Vetrík trochu dýcha

Okvetné lístky sa kývajú.

Naše šarlátové kvety

Zatvorte okvetné lístky.

Ticho zaspi

Hlava sa krúti.

Hladko otvárajte prsty.

Mávajú pred sebou rukami.

Pevne si zakryte prsty.

Hladko ich spustite na stôl.

chyba: Obsah je chránený!!