Aktivita femp v dow. Abstrakt lekcie o formovaní elementárnych matematických reprezentácií v seniorskej skupine „Cesta do krajiny rozprávok“ osnova hodiny matematiky (staršia skupina) na danú tému. Vzorový program podľa federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu: seniorská skupina

Vytváranie predstáv o vlastnostiach predmetov (farba, tvar, veľkosť),

Rozvoj pozorovania, kognitívneho záujmu,

formovanie zručností samostatnej práce,

stanovenie súladu medzi počtom a počtom predmetov,

formovanie časopriestorovej reprezentácie (vľavo, vpravo, hore, dole),

posilnenie schopnosti slovne označiť polohu predmetov vo vzťahu k sebe samému.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Abstrakt lekcie o vyučovaní matematiky v staršej skupine

Ciele:

vytvárať predstavy o vlastnostiach predmetov (farba, tvar, veľkosť),

rozvíjať pozorovanie, kognitívny záujem,

rozvíjať samostatné pracovné zručnosti,

pokračovať v zhode medzi počtom a počtom položiek,

pokračovať vo vytváraní časopriestorových reprezentácií (vľavo, vpravo, hore, dole),

upevniť schopnosť slovne označiť polohu predmetov vo vzťahu k sebe samému.

Formy práce: čelná, individuálna, nezávislá, parná miestnosť.

Rozvíjacie prostredie: sada kariet zobrazujúcich rôzny počet predmetov, karty s číslami, listy papiera, ceruzky.

Pokrok v lekcii

Dnes nás príde navštíviť rozprávkový hrdina. Ale akého hrdinu teraz poznáte. Pred vami je kus papiera a na ňom bodky s číslami. Spojením bodiek s číslami v poradí zistíte, kto k nám prišiel. Zajačik si pre vás pripravil úlohy.

1. Zahrejte sa.

1. Koľko nosov majú tri mačky?

2. Koľko uší majú dve myši?

3. Aké číslo sa skrývalo v slove „sedem-ja“?

4. Koľko prstov je na jednej ruke?

5. Aký je dnes deň v týždni?

6. Koľkokrát do roka sú narodeniny?

7. Aká je teraz sezóna?

8. Šteniatko sedí na verande,
Zahreje jeho nadýchanú stránku,
Pribehol ďalší
A sadol si vedľa neho.
Koľko tam bolo šteniatok?

9. Koľko uhlov má trojuholník?

10. Koľko dní má jeden týždeň?

11. Čo sa stane skôr: ráno alebo večer?

2. Bunny miluje študovať, a najmä hranie hry.

"Urob postavu."

Poďme sa hrať, dobre? (Každé dieťa má na stole sadu počítacích tyčiniek)

Vezmite 4 tyčinky a urobte ich, a z troch tyčiniek - ∆.

V čom sú si tieto čísla podobné? (Majú rohy a boky)

V čom je rozdiel? (U- 4 rohy a 4 strany, ∆ má 3 rohy a 3 strany)

Vezmite si kruh v ľavej ruke a ja som sa dostal do pravej ruky

Ako sa líšia od 0a ∆? (Ο a 0 nemajú žiadne rohy)

2. Fyzmín.

Sivý zajačik umýva
Vyzerá to tak, že ide na návštevu. (Deti sa „umývajú samy“)
Vymytý nos
Umyla chvost
Umyla som si ucho. (Deti si šúchajú nosy, „chvosty“, uši)
Utrite do sucha!
A skočil:
Skok-skok!
Skok-skok! (Deti skáču)

3. Nájdite chybu.

Deti prídu k stolu. Tu sú karty s predmetmi a vedľa nich sú čísla, len tu je niečo pokazené. Skontrolujte a opravte chyby. Na druhej strane opravujú chyby, ak nejaké existujú. Výborne, dokončili ste túto úlohu.

4. "Čo je kde?"

Pred vami je mapa s geometrickými tvarmi, na pár sekúnd si pamätáte umiestnenie tvarov. Deti pri obliečkach sú rozložené na obliečkach geometrické obrazce a potom sa navzájom skontrolujte vo dvojiciach.

Aký geometrický obrazec je v pravom hornom rohu?

Kde sa nachádza zelený trojuholník?

Kde sa nachádzajú obdĺžniky?

Aké geometrické tvary sa nachádzajú v pravom dolnom rohu?

Koľko geometrických tvarov je na mape?

Všetky úlohy ste úspešne splnili a teraz gymnastika pre oči.

1. Rýchlo žmurknite, zatvorte oči a ticho seďte na 5 sekúnd.

2. Na pár sekúnd pevne zatvorte oči, otvorte ich a pozerajte sa do diaľky.

3. Natiahnite pravú ruku dopredu. Očami sledujte pomalé pohyby ukazováka: vľavo - vpravo, hore a dole.

4. Položte si ruky na opasok, otočte hlavu doprava a pozerajte sa na lakeť ľavej ruky a naopak.

Na konci hodiny sa rozprávkový hrdina spýta detí, či sa im hodina páčila, čo bolo najzaujímavejšie, najťažšie.

Hra

1) Vyslovím slová a vy budete pozorne počúvať a tlieskať rukami vždy, keď medzi slovami stretnete mená zvierat. Pozor, začali sme: melón, stôl, mačka, lopta, vrabec, televízor, slon, krtko, vrana, koza. Chalanom sa darilo.

Nie, má dvoch

2) V tomto reťazci slov si budete musieť sadnúť zakaždým, keď zavolám rastlinu. Pozorne počúvajte: džbán, krokodíl, dub, paradajka, raketa, klinček, straka, kapitán, opica, huba, obchod, harmanček.

Dobrí chlapci, vidím, že všetci túto úlohu zvládli.

A teraz posledná úloha pozornosti. 3) Budeš musieť dupnúť nohou zakaždým, keď zavolám vtáka. Strecha, javor, sýkorka, slnko, krtko, sova, fialka, tiger, stolík, čajka, sova, čajník, naberačka, hýl.


Oprava a vývoj povolanie pre staršie deti MATERSKÁ ŠKOLA.

Lekcia je určená učiteľkám materských škôl pracujúcich v rámci programu E. V. Kolesnikovej „Matematické kroky“.

Abstrakt lekcie o formovaní základných matematických reprezentácií v seniorskej skupine „Nezvyčajná cesta“.

Ciele:

konsolidácia

Názvy geometrických tvarov;

Digitálny rad do 7;

Znalosť čísel

Počítajte a počítajte do 7;

Schopnosť riešiť jednoduché problémy;

rozvoj

Pozornosť, pozorovanie, vynaliezavosť a logika;

Zručnosti v používaní náhrad;

Znaky zvýrazňujúce zručnosti;

Vybavenie: názorné pomôcky (geometrické tvary, plagáty zobrazujúce zvieratá z geometrických tvarov, plagát s dvoma kresbami (nájdi rozdiely), ilustrácie k úlohe „Pomenujte opačné slovo“), atribúty pre hru „Garáže“, hru „Zvieratá na dráhy“, magnetické čísla, magnetická tabuľa.

Priebeh lekcie:

Chlapci, na hodinách stretávame veľa zaujímavých a nezvyčajných vecí. Dnes pôjdeme s vami do krajiny matematiky. Si pripravený? Potom náš vlak odchádza...

Deti sa zoradia do „vláčika“ a pri hudbe sa presúvajú na prvé „nádražie“.

Prvé mesto, kam sme sa dostali, je Mesto geometrických tvarov.

Toto mesto má úžasných ľudí. Aby ste ich videli, musíte uhádnuť hádanky:

1. Nemám rohy

A vyzerám ako tanierik

Na tanieri a na pokrievke

Na kruhu, na kolese

Kto som, priatelia? (kruh)

2. Pozná ma už dlho

Každý roh v ňom je právom

Všetky štyri strany

Rovnaká dĺžka.

Som rád, že vám ho môžem predstaviť

A volá sa... (štvorec)

3. Tri rohy, tri strany

Môže mať rôznu dĺžku.

Ak stojíte v rohoch

Potom vyskočíte sami. (trojuholník)

4. Som ako kruh, skoro ako on,

Ale pridajú na oboch stranách. (oválny)

5. Mám rovné rohy,

Ako námestie.

Ale dĺžka oboch strán

Rôzni chlapi.

Každý študent ma pozná.

A moje meno je ... (obdĺžnik)

Počas hádania hádaniek učiteľ kladie obrázky geometrických tvarov na magnetickú tabuľu.

Tu sme stretli našich priateľov. Ale môžeme sa s nimi stretnúť nielen v krajine matematiky, ale všade, kam prídeme. Pozrime sa na ne zblízka a povedzme si, ako tieto tvary vyzerajú.

Hra „Ako vyzerá postava“

Viete, že z geometrických tvarov sa dá postaviť veľa zaujímavých vecí. Pozrite sa na plagát a povedzte mi, z akých geometrických tvarov sú tieto kresby vyrobené?

Analýza vzorov geometrických tvarov.

Deti sa zoradia do „vláčika“ a pri hudbe sa presúvajú na ďalšiu „stanicu“.

Skončili sme v Meste čísel. Poznáte čísla? Teraz to skontrolujeme.

Hádanky (čítajte v náhodnom poradí. Pri hádaní sa na tabuľu umiestni číslo v náhodnom poradí):

Číslo ako písmeno O

Ale to nič neznamená. (0)

Ráno sedeli pri dome dva zajace

A spoločne si zaspievali veselú pesničku.

Jeden utiekol a druhý sa oňho stará

Koľko zajacov sedí pri domoch? (jeden)

Šteniatko sedí na verande

Zahreje jeho nadýchanú stránku.

Pribehol ďalší

A sadol si vedľa neho.

Koľko tam bolo šteniatok? (2)

Bez objednávok nepôjde

Žiadny sprievodca, žiadny vodič.

Ľudia sa pozerajú do oboch očí

Kedy je semafor? (3)

Nakreslím mačací dom

Tri okná, dvere s verandou.

Na poschodí je aj okno, aby nebola tma.

Spočítajte okná

V dome mačky. (štyri)

Existujú vane na stene

Každý má presne jednu žabu.

Keby tam bolo päť vaní

Koľko žiab v nich bolo? (5)

Stratil králičieho králika.

A králiky ležia a mlčia.

Jeden - za vetrom

Dvaja - za metlou,

Jeden je pod plachtou,

Dvaja sú pod kríkom.

Ako rýchlo nájsť deti

Mama má niečo viac ako 5? (6)

Koľko poznámok a dní v týždni

A dúha farieb?

A dúfam, že daj meno

Ste pripravení na toto číslo! (7)

Výborne! Pozrite, sú naše čísla správne? (nie)

Kto ich dá na pravú mieru?

Deti rozložia číselný rad (0-7)

Čísla sú také šialené! Sú neustále zmätení. Pomôžte mi, chlapci, uveďte ich správne.

Hra so stratenými číslami(na kartách sú dve čísla s medzerou medzi nimi. Variant hry „Susedia“).

Výborne! Všetko správne vložilo čísla. Poďme si teraz zahrať hru.

Telesná výchova "Garáže a autá"

Postup: v skupine sa umiestnia tabuľky s číslami od 1 do 7. Deti dostanú kartičky s kruhmi 1-7. Dieťa musí spočítať kruhy na karte a „ísť“ do garáže, ktorá je označená počtom kruhov. Hra sa hrá niekoľkokrát so zmenou kariet.

Chlapci, keď sme sa hrali, priblížili sme sa k inému mestu.

A nazýva sa mestom chýb.

Bol pomenovaný tak, pretože jeho obyvatelia a hostia čakajú na veľmi prefíkané a občas Zložité otázky. Musíte byť veľmi opatrní a nenechať sa rozptyľovať.

A prvý, koho sme stretli, bol umelec. Chcel nakresliť dva rovnaké obrázky, no niečo pokazil. Pomôžme mu.

Hľadanie rozdielov medzi dvoma obrázkami.

Umelec vám ďakuje a rozhodol sa darovať vám svoje obrazy. Sú s tajomstvom.

V každom z nich boli slová opačné v zmysle skryté.

Skúste ich nájsť.

Hra "Pomenujte opačné slovo."

Výborne! Teraz sa môžeme vrátiť domov. Cestou však pomôžeme zvieratkám, ktoré sa nevedia postaviť na cestu. Pomôžme im.

Hra "Zvieratá na tratiach"

(Deti by mali nahradiť geometrické tvary zvieratami podľa schematickej mapy.)

Tu sme doma. Páčil sa vám náš výlet? Kde ste boli vy a ja a čo ste robili? (odpovede detí, zhrnutie hodiny)

Lekcia 1

rozvíjať u detí dobré motorové zručnosti ruky;

Rozvíjať intelektuálne schopnosti detí;

Rozvíjať reč, pozornosť, pamäť, logické myslenie.

Ciele lekcie:

1. Formovať zručnosti orientácie na elementárny plán, schopnosť správne určiť relatívnu polohu objektov v priestore.

2. Formovať schopnosť vytvárať najjednoduchšie geometrické tvary z tyčiniek a nití na rovine stola, skúmať a analyzovať ich vizuálno-hmatovým spôsobom.

3. Posilnite zručnosti počítania do piatich, naučte počítať spätne od 5 do 1.

4. Pestovať dobrý vzťah k obyvateľom lesa, kultúru správania.

Materiál pre triedy: Vstupenky do divadla, tabuľka s plánom, sada čísel od 1 do 10, zápalky, šnúrky do topánok, cereálie, ceruzka pre každé dieťa. Dlhá šnúra, audio nahrávky, hračky, obrazovka, magnetofón.

Hra "Divadlo"

I. Pohyb: Formovanie počítacích schopností od 1 do 10 a naopak.

1. Navrhujem ísť do divadla zvierat, na to si musíte kúpiť lístky.

Veľa záujemcov! Rad je postavený v „pokladni“.

Kto je v poradí prvý, tretí, piaty, štvrtý, druhý atď.?

Dám deťom čísla zodpovedajúce ich číslam. Počítajme od 1 do 10.

Teraz pomenujte čísla v poradí, počnúc „chvostom“ frontu (jedno po druhom, všetky spolu). Výborne! Chlapci, a karty, ktoré máte v rukách, sa zmenili na lístky a teraz môžete ísť do divadla.

2. Ideme do divadla. Každý si sadne na miesto podľa lístka (v tejto fáze sú aktivované zrakové, hmatové a sluchové analyzátory).

Je dostatok stoličiek pre každého?

Ako skontrolovať?

Ukázalo sa, že jedna stolička chýba. Čo možno v tomto prípade povedať o počte stoličiek? Ako vyrovnať? Pridávam stoličku. Deti sedia na stoličkách.

II. Práca s plánom.

Rozprávka, rozprávka, vtip, hovorí, že to nie je vtip,

aby rozprávka znela ako zurčiaca rieka.

Aby pod ním nakoniec nedriemal ani starý, ani malý.

Bol raz jeden zajac a líška. Unavení z toho, že sa hádajú, rozhodli sa žiť spolu. Líška pozvala zajaca na návštevu, no žila ďaleko a tak sa tam hneď nedostanete. Líšiak zajac nakreslil cestu k jej domu. Zajac nemôže pochopiť.

Chlapci, zoberme zajačika k líške.

Deti sedia pri stoloch. Každé dieťa má plán.

Kto vysvetlí, ako sa dostaneme do Foxovho domu? Dieťa opisuje cestu podľa plánu.

Idem rovno, míňam brezu, ktorá je po mojej ľavej strane, odbočujem doprava, prichádzam na kvetinové pole, odbočujem doľava, idem rovno, odbočujem doprava a vidím jazero.

Hra s obilninami (ryža, pohánka)

Zvuky padajúcej vody.

"Odnesme biele kamienky z tmy."

Hra s prstami.

Zajačik mal záhradku, dve rovné postele.

A samozrejme v záhrade zajačik rád chodí.

Najprv všetko rozkope a potom všetko zrovná.

Šikovne seje semienka a ide sadiť mrkvu.

Diera je semienko, diera je semienko a ty sa znova pozeráš do záhrady

Hrášok a mrkva porastú, a keď príde jeseň,

Pozbierajte si svoje.

III. Kompilácia geometrických tvarov z palíc a šnúrok na rovine stola.

Každé dieťa má na stole dve šnúrky a zápasy.

Pomenujte geometrické útvary, ktoré poznáte. Na stole urobíme čísla a povieme o nich.

Vytvorte trojuholník a malý štvorec. Koľko paličiek bolo potrebných na vytvorenie štvorca, trojuholníka?

Ukázať strany štvorca, trojuholníka? Koľko? Koľko rohov?

Vedľa malého štvorca vytvorte veľký štvorec. Koľko zápaliek bolo treba na vytvorenie jednej strany veľkého námestia? A druhá strana? Prečo sú všetky strany štvorca tvorené rovnakým počtom zápaliek?

Zo šnúrok urobte kruh a ovál. Je možné urobiť kruh, ovál mimo zápasov? prečo? Aké sú podobnosti a rozdiely medzi kruhom a oválom?

IV. Minút telesnej výchovy

Dávam deťom hrubé lano zviazané do krúžku. Deti sa berú oboma rukami a tvoria kruh, ovál, trojuholník.

Vykonávame pohyby v súlade so slovami:

Dostaňte sa znova do kruhu

Poďme sa hrať na slnku.

Sme vtipné lúče, sme svieži a horúci,

1,2,3,4 rozšírte kruh.

Pokračujeme v pohybe podľa plánu.

Dieťa vysvetľuje svoje činy. Vidíme, že v polovici leta sa objavil snehuliak. Čo je toto? Môže sa to stať?

V. Hra "Bájka"

Rozvoj pozornosti, pamäti, reči, logické myslenie.

Teraz teplá jar, hrozno je u nás zrelé.

V lete v lúke skočil do snehu.

Koncom jesene medveď rád sedí v rieke.

A v zime medzi konármi spieval slávik ha-ha-ha.

Rýchlo mi odpovedz - je to pravda alebo nie.

Toto bola posledná skúška, tu je domček líšky.

VI. Prišli sme k Lisinmu domu.

Objaví sa líška.

Zajačik, ako si sa tak rýchlo dostal do môjho domu?

Ako vám pomohli deti? Čo bolo najťažšie?

Čo je najzaujímavejšie?

Deti sa vracajú po krátkej ceste späť so slovami:

Chôdza po úzkej ceste

Pretože baletky chodia.

Držali sme sa pri sebe.

Boli sme vyobrazení ako had.

Och, sme unavení, poďme si oddýchnuť

Poďme znova neskôr.

Pri práci s plánom si deti vyznačia cestu ceruzkou (aktivujú sa vizuálne a hmatové analyzátory).

Analýza lekcie

V tejto lekcii si predškoláci osvojili schopnosť počítať do desať, orientovať sa v priestore, pamäť, logické myslenie. Zároveň sa v rôznych fázach hodiny aktivovali hmatové, vizuálne a sluchové analyzátory. Počas celej hodiny sa deti správali dobre, aktívne sa podieľali na navrhovanom herné momenty. Hodina bola úplne postavená na aktivácii nedobrovoľného záujmu, čo umožnilo lepšie osvojiť si teoretický materiál.

lekcia 2

Obsah programu:

Cvičiť deti v kvantitatívnom a ordinálnom počítaní; v orientácii na hárku papiera v klietke;

Naučte sa rozhodovať logické úlohy rozvíjať schopnosť myslieť, uvažovať, dokazovať, samostatne tvoriť odpovede a otázky; Precvičte si rozpoznávanie čísel a farieb.

Vybavenie:

1. Farebné štvorce - po 10 kusov

2. Obrázok snehovej šmykľavky s prechodmi - pre každé dieťa

3. Karta na matematický diktát

4. Prázdne kartičky – pre každé dieťa

5. Peračník s geometrickými tvarmi

6. Obrázok strojov

7. Obrázok vianočného stromčeka

8. Obrázok girlandy

Pokrok v lekcii

Očarená zima

Les je začarovaný

A pod zasneženou ofinou

Rozprávky sa rozprávajú potichu.

Milujeme ťa, zima,

Váš mráz a ľad.

A nadýchaný sneh na konároch,

A sánky a klzisko.

Všetko zmeníte na rozprávku

Keď ti padá sneh.

Tu prichádza zima. Prišiel jej prvý mesiac. a ako sa to volá?

Deti: december.

Áno, prvý zimný mesiac je december. Toto je nezvyčajný mesiac. Oblieka našu krajinu do nadýchaného, ​​snehobieleho, rozprávkového outfitu.

Končí v decembri starý rok a príde nový. Sprchy v novom roku

Krajina zázrakov.

Tu sú rozprávky pri bráne

Všetci sa tešia na stretnutie s nami.

Chlapci, zázraky sa začali. Pozrite sa von oknom, prichádza k nám báječný hosť, poštár Pechkin.

Zazvoní zvonček, vstúpi Pechkin. (sú aktivované sluchové a vizuálne analyzátory)

Pechkin: Dobrý deň. Mám pre vás telegram. Prijmite a podpíšte. A šiel som, potrebujem doručiť poštu iným príjemcom. Zbohom.

Zbohom. Od koho je tento telegram? čo sa v nej píše?

"Sane pretekajú,

Rýchlo sa ponáhľa

Cez polia a lesy.

Zametanie trblietavého snehu

S vetrom, fujavicou a snehom

Šedovlasý Santa Claus sa ponáhľa.

Vlny s dlhými rukami.

Hádza hviezdy nad zemou.

Pripravte sa na stretnutie."

Chlapci, keďže k nám prichádzajú hostia, musíme vyzdobiť skupinu, pripraviť pochúťku - koláč. A našu sviatočnú tortu ozdobíme bobuľami a orechmi, ktoré dostanete ako odmenu správne rozhodnutieúlohy. Na vianočný stromček zavesíme girlandu z korálikov.

"Vyrobil som korálky z rôznych čísel,

A v tých kruhoch, kde nie sú žiadne čísla,

Uveďte výhody a nevýhody

Aby som dostal správnu odpoveď."

Navrhujem, aby deti písali plus alebo mínus do správnych krúžkov. Keď deti napíšu znaky, vyzvem ich, aby si prečítali príklady (sedem plus dva sa rovná deväť; desať mínus päť sa rovná päť; šesť plus tri sa rovná deväť).

Kto zbiera girlandu ako prvý, dostane bobule na ozdobenie torty. Urobili sme girlandu z korálkov, teraz na vianočný stromček zavesíme viacfarebné vlajky. (Hárok s nakreslenou niťou a farebnými štvorcami rôznych farieb)

Ach čo krásne girlandy podarilo sa ti to, dobre! Teraz si zahráme hru s otázkami a odpoveďami.

1) Koľko vlajok máš, Máša? A ty máš Arsenija a ty, Lisa?

2) Aké je poradie modrej vlajky?

3) Akú farbu má šiesta vlajka?

4) V akom poradí je vlajka medzi červenou a žltou?

5) Akú farbu má vlajka vľavo (vpravo) od hnedej?

Výborne! Odviedli dobrú prácu a všetci dostali bobule. Všetci ste išli dole na saniach, na lyžiach alebo len tak. A koľkí museli kopať tunely v kopci, aby vytvorili labyrint? nie? Chcel by si? Vyskúšajme. Pozrite sa na výkres. Toto je vaša snehová šmykľavka s labyrintom. Má brány, ktoré sú otvorené do priechodu.

Vezmite červenú fixku a opatrne, prechádzajúc bránou, spojte hviezdu labyrintu a základňu vlajky súvislou čiarou.

Začalo! Stalo? Dobre. Značky odložte. (Rozdávam bobule na koláč).

Telesná výchova "Stabilný vojak"

Zostaňte na jednej nohe

Ak ste tvrdý vojak

Ľavá noha - k hrudníku,

Pozri, nespadni.

Teraz zostaňte vľavo

Ak ste statočný vojak.

(Deti plnia úlohu podľa textu básne)

Teraz rýchlo ukážem (2x) kartičku, na ktorej je niečo nakreslené a ty si ju pozorne prezri a všetko vyplň.

Potom zoberiem kartu a vy presne prekreslíte to, čo ste videli, do obdĺžnika spamäti. Pripraviť sa! Pozri! (10 sekúnd). Vezmite si modrú fixu a nakreslite, čo si len spomeniete. Hotovo? Značky odložte.

Správne vykonaný dať bobule.

A teraz sa vráťme k príjemným novoročným prípravám.

K predsviatočnému ruchu patrí prevážanie poštových áut Pohľadnica a listy, balíčky s hračkami a sladkosťami. Jedno auto nutne potrebuje opravu. Tu to máte na stole. Ako sa dostať zo situácie? Nápoveda na obrázku. Vezmite červenú fixku a nakreslite chýbajúce časti auta.

Distribúcia bobúľ.

„Stáva sa to vo svete

To len raz za rok

Rozsvietia stromček

Úžasná hviezda.

Vždy ju nájdete v lese

Poďme na prechádzku a stretneme sa:

Stojí pichľavo ako ježko

V zime v letných šatách.

A príďte k nám pod Nový rok -

Deti budú šťastné."

Chlapci, aký je nový rok bez vianočného stromčeka? Na obrázku je naľavo od kvetu nakreslený vianočný stromček. Vezmite prosím zelenú fixku a napravo od kvetu, počnúc hviezdičkou, nakreslite do buniek presne ten istý vianočný stromček. Začalo! Stalo? Výborne! Položte značku. A čo je to za vianočný stromček bez svetielok. Poďme si to rozsvietiť. Prosím, zatvorte oči a položte prst na list s kruhmi, potom otvorte oči a pozrite sa, aké číslo ste trafili - na taký kruh by ste mali zavesiť baterku.

Pozrite sa, aký krásny je náš stromček:

"Na strome girlandy sa to leskne svetlami,

Vianočný stromček sa s nami hrá.

Nahor po kruhoch

Od hračky k hračke

Vie liezť

Na úplný vrchol"

Chlapci, lampáš z vianočného stromčeka sa chce s vami hrať. Odovzdáme to navzájom v kruhu do hudby. S koncom hudby, kto má baterku, odpovie na jeho otázku. otázky:

1. Čo bolo na hodine zaujímavé?

2. Čo sa ti najviac páčilo?

3. Aké bolo najťažšie povolanie?

4. A najľahší?

5. Myslíte si, že ste odviedli dobrú prácu?

6. Prečo ste sa tak rozhodli (a)?

7. Za čo by ste sa pochválili?

Ďakujem veľmi pekne chalani.

Odpovedali ste správne, usilovne a presne pracovali. Ďakujem a teraz prilepte zvyšné bobule na koláč. Nech sa bez meškania splnia všetky vaše želania. A slnečný lúč vás ráno navštívi častejšie! Nech je to zábava, nech je to blízko naozajstný priateľ. A každý deň, ako na Nový rok, vás volá do dobrej rozprávky.

Analýza lekcie

V predškolskom veku je hlavnou formou vedenia hodín hra. Časté striedanie herných situácií používaných počas vyučovacej hodiny umožnilo nestratiť mimovoľný záujem o preberanú látku. Deti sa aktívne zapojili didaktické hry ah, čo prispelo k pokrytiu celého tímu skupiny a ich asimilácii potrebných vzdelávacích informácií. Aktivácia rôznych analyzátorov prispievala k efektívnemu učeniu a neunavovala deti pri didaktických hrách.

lekcia 3

Obsah programu: upevniť myšlienku geometrických tvarov, vytvoriť schopnosť ich zoskupovať podľa rôznych kritérií; porovnávať položky podľa množstva; zlepšiť schopnosť orientácie v priestore (zľava doprava, hore, dole); cvičenie v rozlišovaní základných farieb; rozvíjať logické myslenie, schopnosť uhádnuť hádanky; Precvičte si počítanie do 5.

Organizácia prostredia a detí: ateliér "Tsvetik-Semitsvetik" je navrhnutý ako "Kráľovstvo matematiky": čísla, geometrické tvary sú viditeľné všade. Pri jednej zo stien stojí matematická veža so zámkom na dverách, pred ňou je stôl s geometrickými obrazcami. iná farba a veľkosť. Na druhej stene je otvorená „Úžasná kniha“, ktorej strany sú lemované flanelom. V hornej časti jednej strany je pripevnený štvorec, na druhej trojuholník a na tretej kruh. Na koberci pred knihou sú náhodne roztrúsené ilustrácie zobrazujúce predmety okrúhlych, štvorcových, trojuholníkových tvarov, na opačná strana ktorý je prilepený flanel. Na poličkách sú farebné papierové čiapky (podľa veľkosti hlavy dieťaťa) a farebné papierové lampáše. Pri okne sú stolíky, na ktorých sú rozložené dvojpáskové kartičky (podľa počtu detí): na hornom páse je vyobrazených päť škriatkov, spodný je prázdny. Hneď sú tam taniere s papierovými osami. Na stranu (pre deti neviditeľne: klobúky včiel a medveďa, dve šnúry - zelená a červená, päť štvorcov a kruhov rovnakej farby, ale rôznych veľkostí. Na dverách ateliéru visí zámok s trojuholníkovým otvorom, vedľa v škatuľke je niekoľko kľúčov rôznych geometrických tvarov a veľkostí. Vo voľnej skrinke v čakárni učiteľ pred vyučovaním schová korunu a plášť „kráľovnej matematiky“.

Učiteľka informuje deti, že dnes úžasný hosť sľúbil, že príde na ich hodinu, ale z nejakého dôvodu mešká. Možno som sa náhodou pozrel do inej skupiny? Vyjde v ústrety, rýchlo sa prezlečie a vstúpi do skupiny v kostýme kráľovnej matematiky:

Ahojte chalani! Ja, Kráľovná matematiky, vás pozývam do svojho kráľovstva, kráľovstva veľkej vedy - matematiky!

Deti ju nasledujú a zastavia sa pred zamknutými dverami.

Dostať sa do môjho kráľovstva nie je ľahké. Vidíte, čo veľký zámok váži na dverách? Ako ho otvoriť?

Hra „Vyberte kľúč od zámku“

Koľko kľúčov tam bolo? (veľa) A len ... (jeden) prišiel k zámku.

Zadajte skupinu.

Ach, ako škaredo to dopadlo, pozvala hostí a v Kráľovstve je taký neporiadok! Pravdepodobne to bola nezbedná Deuce, ktorá bola zlomyseľná! Deti, môžete mi pomôcť upratať?

Deti z obrázkov ležiacich na podlahe si najskôr vyberú obrázky predmetov okrúhly tvar a pripevnite ich na tú stranu „Úžasnej knihy“, kde je pripojený kruh, potom vyberte predmety štvorcového a trojuholníkového tvaru a pripevnite ich na zodpovedajúce strany knihy.

Kráľovná matematiky vedie deti k stolom, na ktorých ležia karty s škriatkami (aktivujú sa vizuálne a sluchové analyzátory):

Tu žijú moji trpasličí priatelia. Gnómovia sú tvrdo pracujúci. Každé ráno chodia do jaskyne veľkej hory a ťažia tam farebné kamene. Na prácu potrebujú osi. Pozrite sa, koľko ich je! Budú mať všetci gnómovia dostatok sekier? Ako to zistiť?

Deti pravou rukou zľava doprava pod každým trpaslíkom rozkladajú sekery pomocou aplikačnej techniky.

Čo možno povedať o počte gnómov a sekeriek? (sú rovnako rozdelení, sekeriek je toľko ako gnómov).

V mene škriatkov dáva deťom farebné čiapky a lampáše. Hrá sa hra „Farebné lampáše“.

Po práci sa škriatkovia vrátia domov. Prišlo ráno. Stalo sa svetlom. Zhasli modré lampióny (deti s modrými lampášmi čupia), zhasli žlté (červené, zelené ...) lampióny. Potom však prišiel večer, zotmelo sa, lampáše sa rozsvietili (deti vstávajú) a škriatkovia s lampášmi začínajú tancovať.

Deti tancujú na akúkoľvek veselú melódiu. Hra sa opakuje.

Chlapci, chcete vidieť, čo ešte je v mojom kráľovstve? (vedie deti do veže).

Na otvorenom poli, teremok, teremok,

Nie je nízky, nie je vysoký, nie je vysoký

Z močiara bol trojuholník,

Vidí, že brány sú zamknuté.

Hej zámok, ustúp, ustúp!

Teremochek, otvor, otvor!

Vchádza „trojuholník“ – prezlečené dieťa skupiny.

Čo by o sebe mohol povedať trojuholník, keby vedel rozprávať? (trojuholník má tri uhly, tri strany). Trojuholník chcel vstúpiť do veže, ale nemohol.

Trojuholník tvorí hádanky, deti hádanky hľadajú a pomenúvajú.

Nemám rohy

A vyzerám ako tanierik

Na kruhu, na kolese.

Kto som, priatelia? (kruh)

Pozná ma už dlho

Každý roh je správny

Všetky štyri strany

Rovnaká dĺžka.

Som rád, že vám ho môžem predstaviť

A volá sa ... (štvorec).

Tri rohy, tri strany

Môže mať rôznu dĺžku.

Ak narazíte na rohy

Potom vyskočíte sami. (trojuholník).

Trojuholník ďakuje deťom za pomoc, za ich vynaliezavosť a schováva sa vo veži. Kráľovná matematiky rozdelí deti do dvoch tímov: červeného a zeleného.

Pozorne počúvajte veľmi náročnú úlohu: červený tím musí z červeného povrazu nakresliť cestu od najväčšieho štvorca po najmenší. A zelený tím potrebuje zelenou niťou nakresliť cestu od najmenšieho kruhu po najväčší.

Deti plnia úlohu.

Dobre, dobre! Teraz otočte najmenší štvorec. kto je na tom? (medveď). Otočte najväčší kruh. Kto je na ňom nakreslený? (včely). Koľko včiel? (veľa, (dá sa spočítať)). A medveď? (jeden).

Koná sa vonkajšia hra „Medveď a včely“.

Ach, a veselí hostia! Ale je čas sa rozlúčiť, dúfam, že sa vám moje kráľovstvo páčilo a budete ma často navštevovať.

Kráľovná matematiky odprevadí deti do skupiny, cestou trochu zaostane, zloží si korunu a plášť a vstúpi do skupiny za deťmi:

Obišiel som celú záhradu, no nášho hosťa som nenašiel. A tiež som ťa nevidel v skupine. Kde si bol?

Deti zdieľajú svoje skúsenosti.

Analýza lekcie

Počas vyučovacej hodiny boli použité rôzne didaktické hry založené na zrakových, sluchových a hmatových analyzátoroch predškolákov. K lepšej asimilácii učiva prispela aj účasť samotných predškolákov na organizácii hier. Fakt asimilácie materiálu sa kontroluje a opravuje v záverečnej časti hodiny, čo prispieva k rozvoju pamäti predškolákov.

Lekcia 4

Účel: zlepšiť schopnosť rozlišovať a pomenovať geometrické tvary (kruh, štvorec, trojuholník) bez ohľadu na ich veľkosť a farbu. Rozvíjajte pozorovanie a predstavivosť.

Vanya prišla navštíviť deti ( veľká bábika). Geometrické útvary ešte nepozná. Chce sledovať, ako sa deti hrajú a učiť sa od nich.

"Ako to vyzerá?"

Deti stoja v kruhu. Podávajú si loptu a pomenujú, ako vyzerá kruh, štvorec, trojuholník.

"Buď opatrný"

Na doske - kruh, štvorec, trojuholník. Navrhujem zvážiť čísla a zapamätať si ich umiestnenie. Potom požiadam deti, aby zavreli oči, a v tomto čase odstránim jednu postavu. Deti otvárajú oči a hovoria, čo sa zmenilo.

"Nájsť tvar"

Deťom ukazujem po jednej karte, na ktorej sú nakreslené predmety (koleso, šatka, stan, lopta, televízor atď.). Pomenujte postavu rovnakého tvaru (kruh, štvorec, trojuholník).

"pokazený"

Hovorím, že som tie figúrky priniesol deťom ukázať, ale všetky boli v krabici pomiešané. Musíme ich oddeliť a položiť na taniere. (Trojuholníky, štvorce a kruhy).

"Nájsť dom"

Deti majú jeden tvar. Dám za úlohu rozptýliť sa v skupine a nájsť takúto postavu na stene, na skrini atď.

"Poďme sa hrať s figúrkami"

Rozložte kresbu geometrickými tvarmi. Rozdávam deťom karty a navrhujem umiestniť figúrky na správne miesto. Pýtam sa otázky:

Koľko trojuholníkov? Koľko kruhov? Koľko štvorcov?

"farba"

Viem, že všetky deti aj dospelí milujú darčeky. Darujme Vanechku. Dajte mu karty s geometrickými tvarmi. Aby boli krásne, treba ich natrieť. Štvorce sú červené, kruhy sú zelené a trojuholníky sú modré.

Analýza lekcie

V priebehu hodiny boli aktivované vizuálne, sluchové a hmatové analyzátory, ktoré prispeli k osvojeniu takých matematických vedomostí, ako sú geometrické tvary, počítanie, orientácia v priestore. Využívanie didaktických hier prispelo k aktivizácii mimovoľného záujmu detí, a tým aj k lepšiemu osvojeniu si učiva.

Povolanie v seniorská skupina od FEMP.

téma: "Jedna hlava je dobrá, ale dve lepšie"

Typ aktivity:priamo integrovaná vzdelávacia činnosť.

Prioritná oblasť:kognitívny vývin – formovanie element matematické reprezentácie.

Integrovateľné vzdelávacie oblasti:

sociálno-komunikatívny rozvoj;

kognitívny vývoj;

rozvoj reči;

umelecký a estetický rozvoj;

fyzický vývoj.

Cieľ: vytvárať matematické reprezentácie u detí predškolskom veku(oprava)

Úlohy:

Vzdelávacie:

Zabezpečiť praktické uplatnenie logického myslenia, pohotového vtipu, pozorovania, myšlienkových pochodov;

Systematizovať vedomosti detí: v počítaní, riešení matematických úloh, zostavovaní číselného radu, poradovom počítaní, schopnosti orientovať sa na liste papiera;

vyvíja sa:

Zabezpečiť rozvoj obrazového vnímania a predstavivosti;

Zabezpečí rozvoj slobodnej komunikácie s dospelými a rovesníkmi;

Zabezpečiť rozvoj herných aktivít;

Vzdelávacie:

Vytvoriť situáciu kolektívnej a nezávislej práce;

Vzbudiť túžbu pomáhať si navzájom;

Radujte sa s deťmi;

Viesť k myšlienke, že „jedna hlava je dobrá, ale dve sú lepšie“

Prípravné práce:naučte sa slová básne „Ako dobre

keď je veľa priateľov“ s pohybmi.

Vybavenie a rekvizity:

Na tabuli - čísla 0-10, cencúle - 10 kusov, pre fyzikálnu vedu - slnko-2, lastovičky-3, hniezda-5, loptička, jednoduché ceruzky, predvádzacie hárky, kartičky s číslami, plošné geometrické útvary pre každé dieťa, číslo domčeky, magnetická tabuľa, multimediálna inštalácia, notebook, prezentácia pre GCD, lopty podľa počtu detí.

Podrobný súhrn spoločných aktivít

Organizácia času.

AMO relax "Aké je dobré, keď je veľa priateľov"

AT.:

Chlapci, postavme sa do kruhu a zahrajme si hru "Je dobré mať veľa priateľov."

Deti stoja v kruhu a držia sa za ruky, vyslovujú slová a vykonávajú pohyby:

Aké je to dobré, keď je veľa priateľov, (zúžiť kruh, objať)

Spolu nás to baví viac. (rozbaliť kruh)

Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ, držme sa spolu za ruky a usmievajme sa na seba.

A poďme do sveta matematiky: "Hurá!" (zdvihnú ruky a kričia: Hurá!)

Vstup do témy (stanovenie cieľa)

AMO "List zo školy siedmich trpaslíkov"

Účel: Stimulovať kognitívnu aktivitu.

Úlohy: Ponorte deti do témy hodiny, aktivujte pozornosť, postupujte podľa slovných pokynov, využite skôr získané poznatky, rozvíjajte mentálne operácie.

Otázka: Chlapci, dnes nám cez internet prišla správa zo školy Sedem trpaslíkov.

„Ahojte chalani! Píšu vám gnómovia. Žijeme v magická krajina geometrické tvary. Posielame vám zaujímavé hry-úlohy. Po vyriešení všetkých úloh dostanete prekvapenie. Hrajte, premýšľajte, počítajte! Kým sa znova stretneme!!! ".

Chlapci, chcete splniť všetky úlohy a získať cenu? A viete, priatelia, že spolu zvládneme všetky úlohy, ktoré nás čakajú!

"Keď sme jednotní, sme neporaziteľní!" Pred nami čakajú nové hry - úlohy!

Otázka: Navrhujem urobiť malú rozcvičku. Dostaňte sa do kruhu.

„Rozcvička s loptou“ (prvá úloha od cencúle)

1. Je sedem bratov, ktorí sú si roky rovní, majú rôzne mená? (dni v týždni)

2. Pomenujte dni v týždni, počnúc pondelkom.

3. Koľko dní v týždni?

4. Čo je nadbytočné: pondelok, streda, piatok, jeseň? prečo?

5. Aký je dnes deň v týždni? (štvrtok)
6. Aký bol včera deň v týždni? (streda)
7. Aký bude zajtra deň v týždni? (piatok)
8. Aký je deň v týždni medzi utorkom a štvrtkom?

9. Pomenujte siedmy deň v týždni.

V. Výborne. Ste pripravení ísť.

Cvičenie 1.

1. Nakreslite v rade geometrické tvary predmetu, ktorý pomenujem.

(Príručka pre každé dieťa)

Otázka: Chlapci, pomenujem predmety a vy premýšľate, ako vyzerajú geometrické útvary, a usporiadajte tieto obrázky do radu.

Tanier, kniha, šatka, pomaranč, uhorka, obrúsok.

Rita, spočítaj, koľko geometrických tvarov si získala?

(1,2,3,4,5,6 - mám len 6 geometrických tvarov)

Výborne!

Dáša, ktorá postava je zobrazená ako prvá? (Prvá postava je kruh) Prečo? (Pretože tanier je okrúhly. Výborne!

Zhenya, ktorá postava je zobrazená ako tretia? (Tretia postava je trojuholník) Prečo?

(Pretože šatka má trojuholníkový tvar). Výborne!

Jaroslav, aká postava je zobrazená medzi tretím a piatym? (medzi tretím a piatym je kruh) Prečo? (Pretože pomaranč je okrúhly). Výborne!

Vitalik, aká postava je zobrazená pred treťou? (Pred treťou postavou je obdĺžnik). Prečo? (Pretože kniha je obdĺžniková.) Výborne!

Andrej, aké postavy neboli pomenované? (Nepomenovali sme dva tvary - ovál a štvorec) Výborne!

Chlapci, odstráňte z množstva geometrických tvarov: nie ovál, nie trojuholník, nie kruh.

Masha, aké geometrické tvary by sa mali odstrániť? (Obdĺžnik a štvorec). Výborne!

Timur, v čom je podľa teba štvorec a obdĺžnik?

(Majú 4 strany a 4 rohy). Výborne!

Kosťo, aký je podľa teba rozdiel medzi štvorcom a obdĺžnikom? (Štvorec má všetky strany rovnaké, zatiaľ čo obdĺžnik má dve strany dlhé a dve krátke) Výborne!

Fizminutka

Postavte sa spolu! Odpočívaj!

(Vstávanie, odchádzanie od stolov)

Poďme teraz všetko spočítať!

Budeme skákať toľkokrát, koľkokrát máme sĺnk! (2)

Skloňme sa, koľkokrát máme lastovičiek! (3)

A sadneme si, koľkokrát máme hniezd! (6)

Sadnime si na zem, koľkokrát máme lúčnych, záhradných a lesných kvetov! (0)

Dupni ľavou nohou toľkokrát, koľkokrát tlieskam!

Dupni pravou nohou toľkokrát, koľko tlieskam rukami!

Musím sa uvoľniť!

(Chôdza na mieste)

Poďme ďalej cvičiť!

(vrátiť sa do práce)

Úloha 2.

Didaktická hra „Zapamätaj si a zopakuj“

Prstová gymnastika prezentácia

B: Nakreslite rovnú čiaru pozdĺž hornej časti listu červenou ceruzkou;

pozdĺž spodnej strany listu - zelenou ceruzkou; vľavo - modrou ceruzkou, vpravo - žltou ceruzkou;

V ľavom hornom rohu nakreslite kruh červenou ceruzkou, v ľavom dolnom rohu modrou ceruzkou, v pravom hornom rohu žltou ceruzkou, v pravom dolnom rohu zelenou ceruzkou;

Do stredu listu vložte bodku s červenou ceruzkou.

Angelina, povedz nám, aké geometrické tvary a kde si ich nakreslila? (namaľoval som)

Prezentácia Gymnastika pre oči „Malý mýval“

Úloha 3.

Máte silu riešiť hádanky? Riešte hádanky.

Ak rozdelím jablko na polovicu, koľko detí môžem nakŕmiť? (dve deti)

Koľko hostí môžem obslúžiť, ak rozdelím dve jablká na polovicu? (štyria hostia)

Koľko hostí môže byť ošetrených, ak je jedna hruška rozdelená na štyri časti? (Štyria hostia)

Koľko nosov majú dvaja psi? (Myslím, že dvaja psi majú dva nosy)

Šesť snežienok našiel Vadim a potom ešte jednu. Odpovedáte na otázku: koľko snežienok našiel? (Verím, že Vadim našiel sedem snežienok).

Koľko krídel majú dva škorce? (Verím, že dva škorce majú štyri krídla.)

Vyrástli dve vŕby, každá mala dva konáre, každý konárik mal dve hrušky. Koľko hrušiek je tam? (Vôbec nie. Hrušky nerastú na vŕbách)
(tretí cencúľ)

Úloha 4. Tímová práca(úlohy zo siedmeho cencúle)

Aktívne metódy učenia "Moja firma"

Hviezdičky podľa počtu detí a na dvoch hviezdičkách č. 1 a č. 2 - firmy.

Deti losujú, kto dostane hviezdičky s číslami, sú to kapitáni.

Každý kapitán si postupne vyberá svojich námorníkov.

Herné cvičenie „Nájdite chýbajúce číslo“

1 spoločnosť

2spoločnosť

Herné cvičenie "Kúzelné námestie"

3spoločnosť

Herné cvičenie „Aké číslo bude na piatom mieste“

0 2 4 ___ __?__

Tímy plnia úlohy a navzájom sa kontrolujú, či sa vykonávajú správne.


Úloha 5

"Poďme nájsť prekvapenie podľa plánu"

B: Chlapci, musíme ísť po určitej ceste: vpred k rohu budovy, odbočte doprava a choďte do kuchynského kúta; otvorená kuchynská skrinka. (deti nájdu krabicu). Chlapci, pozrite, krabica je zatvorená. Je na ňom zámok, namiesto číslic písmená. Čítali sme GAW. Čo, to sú hrady namiesto toho, aby psy začali štekať? Kód musí pozostávať z čísel a tu písmen. Ako nám môže pomôcť táto tabuľka?

Kolja, aké je číslo písmena "A"? (najprv). Výborne!

Nikita, aké je číslo písmena "B"? (tretí). Výborne!

Vytočíme kód "413". Teraz je hrad otvorený!

odraz:

AMO "Jarná vetva"

Účel: Zistiť dojem detí z hodiny, ich emocionálny stav.

Úlohy: Uvedomenie si svojich pocitov, emócií a emócií iných ľudí.

Potrebný materiál: na doske je nakreslená vetvička, na jednej strane farebné papierové listy diagramy-obrázky GCD, kvety na ratolesť pre každé dieťa.

Vykonávanie technológie:

Chlapci, aké úlohy sme robili, aby sme našli prekvapenie?

(Zoznam detí na základe obrázkových diagramov).

Aká úloha bola náročná?

Vezmite každý kvet a označte tie hárky úloh, ktoré sa vám zdali zaujímavé.

Táto metóda implementuje osobnostne orientovaný prístup, pedagóg dostáva informácie o asimilácii materiálu a tiež plánuje individuálna práca s deťmi.

Výsledok: Chlapci, zvládli ste všetky úlohy. Výborne! Prečo si myslíte, že ste dokázali splniť úlohy?(lebo sme spolupracovali. Jedna hlava je dobrá, ale dve sú lepšie.) Chlapci, vy vieš čísla, vieš riešiť úlohy, poznáš geometrické tvary. Ďakujem za aktívnu účasť

Literatúra:

1. Logika a myslenie 5-6 ročná D. Denisová

2. Krok do matematiky A.P. Bagunts, M.I. Miroshnik

3. Poznámky z tried v seniorskej skupine matematičky V.N.Volčkovej, N.V.Štepanovej

4. Matematika v materskej škole V.P.Novikov

5. Scenáre tried s predškolákmi E.A. Ul'eva

6. Vývoj elementárnych matematických reprezentácií I.A. Morozova, M.A. Pushkareva

7. Zábavná matematika I.A. Yavorovskaya

8. Internetové zdroje


chyba: Obsah je chránený!!