Zhrnutie lekcie o tom, ako dýchame. Synopsa GCD „Tvorba správneho dýchania a opatrení na prevenciu chorôb dýchacieho systému. obohatiť a objasniť predstavy starších predškolákov o fungovaní ľudského tela

Synopsa kognitívnej hodiny v seniorskej skupine
"DÝCHAME, POTOM ŽIJEME"

Cieľ: Naučte deti koncept, že človek potrebuje dýchať, aby mohol žiť. Počas dýchania človek vdychuje kyslík a vydychuje oxid uhličitý.

Prípravné práce: 1 - Apel na skúsenosti detí: „Ako sme dýchali pod

deka?

2 - Aké bolo naše dýchanie po gymnastike?

Priebeh lekcie:

- Chlapci, cez deň robíme rôzne veci. Čo robíme?

(Hráme sa, chodíme, jeme, pijeme, robíme).

Áno, robíme veľa rôznych vecí. A môžeme sa celý čas napríklad hrať, kresliť? (Nie, nemôžete to robiť dlho, ste unavení, nudíte sa).

- Súhlasím, všetko sa dá omrzieť. Napríklad, aby človek žil, potrebuje jesť, piť, niečo robiť. Robí to stále? (Nie, nemôžete jesť stále).

- Vypočujte si verše:

Misha leží na sporáku

Jedol koláče a rožky.

A cez prestávku

Jedol knedle a šišky.

Čoskoro celá dedina Mišu

Dostal som to cez strechu.

„Toto sa môže stať, ak máte všetok čas. Ale raz, viem, ľudia sa ocitli na dlhý čas bez jedla a vody, no potom ich zachránili a všetci zostali nažive. Stalo sa vám niekedy, že ste boli dlhší čas bez jedla? (Odpovede detí z vlastnej skúsenosti).

"A teraz, tu je to, čo budeme robiť." Pevne zatvorme ústa a prstami si štípme nos, a tak seďme, kto je dlhší?

Prečo si otvoril ústa a nos?

(Udusené, málo vzduchu, tvrdé).

- Bez čoho teda človek nemôže žiť ani pár minút?

(Bez vzduchu, nemôže prestať dýchať, mohol by sa udusiť)

„Človek skutočne nemôže žiť bez vzduchu. Neustále dýchame a sme na to tak zvyknutí, že si to ani nevšimneme, či sa hráme alebo chodíme, vo dne iv noci, keď spíme, neustále dýchame čerstvý vzduch a berieme z neho kyslík.

- Čo dýchame? (Cez nos a ústa).

  • Áno, dýchame s vami. Pri nádychu sa do nášho tela dostáva vzduch a pri výdychu ho opúšťa. Položte si ruku na hruď a zhlboka sa nadýchnite. Čo sa stalo?

(Odpovede detí).

- Zovšeobecnenie: hrudník sa dvíha, zväčšuje sa.

"Teraz sa znova zhlboka nadýchni a vydýchni. Čo sa stalo?

(spadol hrudník).

- Chlapci, kam ide vzduch, keď sa nadýchnete?

(Sú tam pľúca).

- Áno, chlapi, máme pľúca v hrudi, vyzerajú ako balóny, ktoré nafúkneme. Rozširujú sa pri nádychu a vyfukujú pri výdychu. Keď sa nadýchneme, vzduch vstupuje do pľúc ústami alebo nosom. Pozrite sa, ako vyzerajú v našom tele. (Uvažujeme o schéme pohybu vzduchu do pľúc).

- Chlapci, pozrite sa: vy a ja vdýchneme vzduch, dostane sa do pľúc a potom krvou do celého tela a pri výdychu zo seba uvoľníme nečistý vzduch. Dýchame čistý vzduch, je v ňom veľa kyslíka, a keď prejde všetkými orgánmi, už sa stáva nečistým, obsahuje veľa oxidu uhličitého. Pripomeňme si, ako ste dýchali pod prikrývkou. Čo sa stalo po chvíli?

(Začalo sa ťažko dýchať, bolo dusno, nebolo dosť vzduchu).

„Je to tak, pod prikrývkou nie je dosť miesta. Čistý vzduch sa tam nedostal a znečisteného vzduchu bolo stále viac, a preto je ťažké takýto vzduch dýchať.

Aký vzduch je teda dobrý na to, aby človek dýchal?

(Čisté, čerstvé).

Kde je najčistejší vzduch?

(Na ulici, v lese).

- Áno, chlapci, v lese, na ulici je čistejší vzduch, je v ňom viac kyslíka.

Čo pomáha čistiť vzduch na ulici, v lese?

(Stromy a rastliny).

(Pozrime sa na diagram). Tak sme prišli do lesa alebo parku, je tam veľa stromov a rastlín. Pozri, dýchame čistý vzduch, v ktorom je veľa kyslíka a vydýchame už nečistý vzduch, obsahuje viac oxidu uhličitého. A stromy to berú, spracovávajú a dávajú nám opäť čistý vzduch.

„Ale ak nemôžeme často vychádzať do lesa, parku, len tak von na ulicu, čo môžeme

dýchať zlý vzduch?

(Je potrebné otvárať okná, častejšie vetrať miestnosť).

- Naozaj, keď ideme na prechádzku, naša opatrovateľka otvorí všetky priečky, vyvetrá skupinu a spálňu, aby sme mohli dýchať čistý a čerstvý vzduch.

Čo ešte dokáže vyčistiť vzduch v miestnosti?

(Kvety, rastliny).

- Je to tak, izbové kvety nám tiež dávajú veľa kyslíka, robia vzduch čistejším.

A ak nie sú v skupine, tak doma?

(Vzduch bude zlý, nie čerstvý).

Ako si teda môžu ľudia pomôcť sami?

(Mali by sa starať o stromy, kvety).

- Presne tak, lesy a parky, kvetinové záhony a rastliny v skupine musíme určite chrániť,

staraj sa o nich.

Aké je znečistenie ovzdušia v meste?

(Autá znečisťujú, dokonca aj dymom).

- Áno, vzduch je znečistený výfukmi áut, keď z potrubia vychádza dym, keď sa veľa fajčí. Ako budeme dýchať taký vzduch, aby to bolo jednoduchšie?

(Cez nos, pripevnenie vreckovky).

Prečo inak potrebujete dýchať nosom?

(Aby ste neochoreli, keď je zima).

Čo sa stane so vzduchom, keď prechádza cez nos?

(V nose sa ohreje, sú tam ešte chĺpky, zostáva na nich prach a bacily).

- Vzduch prechádzajúci nosom sa skutočne čistí a ohrieva, takže my, dýchajúc nosom, si zachováme zdravie, nebude nás bolieť krk, pretože sa do neho nedostanú mikróby.

ABSTRAKT

Formovanie správneho dýchania a opatrení na prevenciu ochorení dýchacích ciest (vzdelávacia oblasť Zdravie)

Garayeva.O.F.

Úlohy: poskytnúť predstavu, že človek neustále dýcha: vdychuje a vydychuje vzduch. Pľúca fungujú dobre, ak je hrudník „nasadený“ a vzduch čerstvý.

Zdôraznite úlohu izbových rastlín, stromov pri čistení vzduchu.

Hovorte o potrebe zostať vonku a vetrať miestnosť kvôli vetraniu.

Vyhodnoťte priaznivé a nepriaznivé podmienky pre dýchanie.

Ukážte vplyv telesných cvičení a dychových cvičení na posilnenie dýchacieho systému.

Pestovať starostlivý vzťah k stromom, svojmu zdraviu, naučiť ich využívať nadobudnuté vedomosti v každodennom živote.

Komunikácia: doplňte slovnú zásobu detí o slová: nozdry, hrudník, pľúca.

Materiál: obrázky s obrázkami pľúc a pľúc „v sekcii“, snehové vločky podľa počtu detí, magnetofón so záznamom, špongia, poháre vody a slamky na podnosoch podľa počtu detí, sviečka, prázdna téglik, zápalky, balóny v škatuľke podľa počtu detí, hrdina "Pechkin", téglik kvapiek do nosa.

Chlapci, pozrite sa, akú máme krásnu skupinu, koľko úžasných hračiek. Pozrite sa, akí šikovní hostia k nám prišli. Povedzme ahoj (ahoj).

Čo nám umožňuje vidieť túto krásu? (Oči).

Ja hovorím, ty počúvaš. čo počúvame? (Uši).

Čo nám umožňuje cítiť vôňu? (Nos).

A pevne zatvorme ústa a štípme si nos a seďme tak. (Hrať).

Prečo si otvoril ústa a nos? (Udusené, málo vzduchu).

Tak, chlapci, bez čoho človek nemôže žiť ani pár minút? (Bez vzduchu).

Čo sa stane bez vzduchu? (Človek sa zadusí).

V skutočnosti človek nemôže žiť bez vzduchu ani niekoľko minút. Dýchame neustále, vo dne iv noci, keď sa hráme, keď spíme, a sme na to tak zvyknutí, že si to ani nevšimneme. Neustále dýchame čerstvý vzduch a berieme z neho kyslík. Čo dýchame vo vzduchu? (nos, ústa)

V nose sú dva otvory, ktorými vdychujeme vzduch. Nazývajú sa nosné dierky (opakujú sa viacerí ľudia). Kto vie, kde je naša hruď? (Zobrazuje sa).

Dobre. Položte si ruku na hruď a zhlboka sa nadýchnite...vydýchnite...

Čo si cítil, keď si sa nadýchol? (hrudník sa zdvihne).

Kedy ste si vydýchli? (spadol hrudník).

prečo sa to stalo? (Odpovede detí).

Za hrudníkom máme pľúca. (Opakujte niekoľkokrát).

Sú ako balóny, ktoré nafúkneme. Rozširujú sa pri nádychu a sťahujú sa pri výdychu.

Pozrite sa (ukazuje obrázok). Toto sú naše pľúca. Sú dve – pravá a ľavá. Pľúca pomáhajú človeku dýchať. Na túto prácu sa výborne hodia. Majú milióny malých kanálikov pre vzduch a vyzerajú ako špongia, rovnako porézne (dovoľte mi dotknúť sa špongie).

Akou zložitou cestou sa vzduch dostane do pľúc? Pozrite sa (ukazuje obrázok). Po prvé, vzduch vstupuje do nosa, prechádza cez priedušnicu a vstupuje do pľúc. Vdychujeme vzduch a vydychujeme...kto vie, čo vydýchneme? (Odpovede detí).

Vydychujeme oxid uhličitý, alebo inak oxid uhličitý, ktorého je potrebné sa zbaviť.

Spomeňme si, ako si dýchal schovaný s hlavou pod prikrývkou. Čo sa stalo po chvíli? (Bolo dusno, ťažko sa dýchalo, dusno).

A prečo? (... odpovedá).

Aký vzduch je teda dobrý na dýchanie? (Čistý).

Kde je najčerstvejší vzduch? (Na ulici, v lese, v parku, na vidieku).

Prečo je tam toľko čistého vzduchu? (Veľa stromov, žiadne autá, žiadne továrne).

Poďme do lesa. (Poďme). Hudba sa zapne. A v lese je sneh. Aký je vzduch v lese? (Čistý, mrazivý, studený...). Nadýchnime sa nosom (nádych).

A koľko snehových vločiek je na lúke! Vezmite 2 snehové vločky (telesná výchova).

V mrazivom víchrici bežia v kruhu

snehové vločky sa ponáhľajú

Roj brilantného vírenia na mieste

točiť a krútiť.

Biele včely mávali rukami

zrazu sa otočiť

Zamrznutý prízemný drep

dotknite sa na minútu

Znova sa točia, vstávajú, točia ďalej

V tanci mrazivých ponožiek

Budú lietať do neba

Ako krištáľové hviezdy. ruky hore

Snežíme, fúkame na vločky, nech sa točia... A je čas, aby sme sa vrátili (sadli si na stoličky).

Prečo je v lese čistý vzduch? (Veľa stromov...)

Kto pomáha čistiť vzduch? (Listy stromov vydávajú kyslík.)

Ako by sa ľudia mali správať k prírode? (Chrániť, neznečisťovať, nelámať stromy...)

Chlapci, čo myslíte, ako čistíme vzduch v našej skupine? (Existujú aj izbové rastliny) Áno, rastliny v našej skupine čistia vzduch.

Okrem toho, že rastliny pomáhajú čistiť vzduch, ako inak získame čerstvý vzduch? (Cez okno musíte otvoriť okná).

Kto vie, ako dýchať, aby sa aspoň trochu prečistil vzduch? (Pri nose, lebo v nose sú drobné chĺpky. Zachytávajú mikróby, hlienu je málo, mikróby sa naň lepia. V nose sa vzduch ohrieva a čistí.)

Prečo nedýchať ústami? (Mikróby a studený vzduch idú priamo do pľúc, môžete ochorieť.)

Zaklopať na dvere. Vchádza poštár Pechkin. Nepozdraví. Dáva správu. Tichý. Chlapci, čo je s ním? (Ochorel som...) Prečo si ochorel? (Pravdepodobne nedýchal správne, jedol zmrzlinu, nešportoval ...)

A čo by sa malo robiť, ak sa to stalo? (Na liečbu. Kvapky do nosa - kvapkáme) A ako pomôcť nosu dýchať? (Vysmrkajte si nos, urobte akupresúru. Urobte to.)

Cítili ste sa lepšie? (Začne hovoriť.)

Je veľmi dôležité trénovať svoje telo a pľúca, aby boli zdravé. Čo môžeme ty a ja urobiť, aby sme si udržali trénované pľúca? (Cvičte, dýchajte, prechádzajte sa na čerstvom vzduchu, nefajčite.) Robme dychové cvičenia. Pľúca fungujú dobre, ak je hrudník „nasadený“.

napumpovať ťa

Je to veľmi jednoduché

(Nakloní sa nadol, hovoríme ssss.)

Pechkin, vieš, že človek potrebuje k životu vzduch? Chlapci, čo je vzduch, čo to je? (………)

Skúsme sa na to pozrieť. Poďte k stolom. (Pohár vody na stole a slamka na obrúsku). Skúste fúkať pomaly. Čo sa stalo? (Bubliny. Toto je vzduch.)

Dobre. Vypočujte si báseň:

Voľne dýcham nosom

Hlboké a tiché, čokoľvek.

Splním úlohu – zadržím dych.

Jeden, 2, 3, 4 - a pochopím múdre slovo:

Bez dychu niet života

Bez dýchania svetlo slabne.

Dýchajúce vtáky a kvety.

On dýcha a ty dýchaš.

A teraz vykonáme experiment a zistíme, čo sa stane bez kyslíka. (Experiment so sviečkou).

(Zasvietim) Ak to zatvoríte pohárom navrchu, čo sa stane? (…..)

Zatváram. Po chvíli sviečka zhasne. Kyslík vyhorel a sviečka zhasla.

O čom sme sa dnes rozprávali? (……)

Naše dýchacie orgány pracujú každú sekundu a minútu a musíme sa o ne starať. ako? (Cvičenie, čerstvý vzduch...) A čo ešte trénuje pľúca? Dychové cvičenia) A otvoríme balík. (Sú tam balóny). Myslíte si, že je užitočné nafukovať balóny?

Samozrejme. Pľúca cvičia. Výborne! A ty, Pechkin, dodržuj pravidlá.

Obsah programu:

- obohatiť a sprehľadniť predstavy starších predškolákov o fungovaní ľudského tela; ;

- vyvolať túžbu chrániť svoje zdravie a starať sa o zdravie iných;

- formovať túžbu viesť a udržiavať zdravý životný štýl a.

Materiál: obrázky - schémy štruktúry dýchacích orgánov, zrkadlá, súprava aromatických fliaš, balóny, sluchové trubice (fonendoskop), slamky a mydlová voda.

Pokrok v lekcii

Vychovávateľ (V.). o dôležitosti byť zdravý. Dnes k nám opäť príde sestrička a pokračuje v prípravách na cestu.

AT. Uhádnite hádanku: "Medzi dvoma svietidlami som sám uprostred." (Toto je nos.) Pozrite sa na svoj nos v zrkadlách: aké to je? Nosy môžu byť rôzneho tvaru - rovné, tupé (zahnuté), gombíkové alebo zemiakové. Alebo možno niekoho nos pripomína prasiatko?

Čo dokáže náš nos? (Vdychuje a vydychuje vzduch, rozlišuje rôzne pachy.) Viete správne identifikovať pachy? Ako rozpoznať pachy z neznámych nádob? Je potrebné držať cievu v blízkosti nosa a pomôcť vzduchu dostať sa do nosa malou časťou s prstom. Viečko nádoby môžete posunúť doprava a doľava päť až sedem cm od nosa a pomaly nasávať vzduch. Skúste podľa čuchu identifikovať obsah aromatických fľaštičiek! (Melon, malina, citrón, jablko, cibuľa, mydlo na pranie, čpavok atď.) Ktoré vône sú príjemné? Ktoré spôsobujú podráždenie?

Zdravotná sestra. Ahojte chalani! Čo robíš?

AT. Skúmame, čo dokáže náš nos!

Zdravotná sestra. Teraz si skúste privrieť nos prstami: dýchate dobre? Aký je teda najdôležitejší účel nosa? (Dych.) Keď má človek nádchu, dýcha ústami. Je dýchanie ústami pohodlné? Nie, je nepohodlné jesť a piť. Ale dýchanie ústami je tiež škodlivé pre zdravie: mikróby sa môžu dostať cez ústa so vzduchom, studený vzduch je nebezpečný pre hrdlo. Keď dýchame nosom, vzduch prechádza dlhými kanálmi a má čas sa zahriať. Preto je v zime veľmi dôležité dýchať iba nosom.

Pozrite sa na obrázok - schéma štruktúry nosa! Čím sú pokryté vnútorné steny nosových priechodov? (Vlasy.) Zachytávajú čiastočky prachu, ktoré spadli spolu so vzduchom počas inhalácie. A keď vydýchnete, vyletia.

A čo sa stane, ak sa do nosa dostane niečo ťažšie ako zrnko prachu – chmýří z oblečenia, chmýří? (Kýchneme.)

Zdravotná sestra. Steny nosových priechodov sú stále pokryté hlienom. Načo to je? Hlien zvlhčuje vzduch, čo pomáha aj správnemu dýchaniu. Ale s chorobou hlien napučiava, blokuje nosový kanál. Preto treba prebytočný hlien vyčistiť silným výdychom do vreckovky. Vreckovka by mala byť vždy so sebou. Máte so sebou čistú vreckovku? (Predstavenie pre deti.)

Chlapci, čo je zlé pre nos? Cudzie drobné predmety (korálky, gombíky, hrášok) by sa nemali dávať do nosa a do nosa by sa nemalo vyberať prstom. Čo sa môže stať náhodou pri prudkom a silnom nádychu?

Podľa schémy, kam ide vzduch z nosovej dutiny ďalej? Vzduch vstupuje cez rúrky do veľkých vakov - pľúc. Pozrite sa na "röntgenový" obraz pľúc človeka! Sú chránené hrudníkom. Pľúca fungujú ako akordeónové vaky - napínajú sa pomocou svalov hrudníka, bránice (zobrazené na diagrame) a nasávajú do seba vzduch, nafukujú sa ako balón.

Dlane oboch rúk položte na boky nad pás, nahmatajte si rebrá a zhlboka sa nadýchnite. Vnímajte, ako sa rebrá rozťahujú pod dlaňami, ako sa nafukujú pľúca. Teraz prudko vydýchnite a vnímajte, ako sa hrudník zužuje a vytláča vzduch z pľúc.

Takýto experiment je možné vykonať pomocou balóna. (Deti nafukujú jeden balónik naraz.) Toto cvičenie je veľmi užitočné pre svaly hrudníka, pomáha čistiť pľúca. Veľmi užitočné je aj nafukovanie mydlových bublín. Teraz trochu odbočíme a zahráme si: „Kto viac nafúkne mydlové bubliny?

Čo viete o cvikoch na hrudník? Urobme si niektoré z nich!

Fizkultminutka.

1. I.p.: hlavný postoj, chodidlá na šírku ramien.

Pokrčte ruky v lakťoch pred sebou na úrovni hrudníka. Rytmickými pohybmi rozpažujeme ruky do strán, pričom spájame lopatky na chrbte – nádych. Vraciame sa do I.p. - výdych. Opakujeme 5-7 krát.

2. I.p.: to isté.

Paže ohnuté v lakťoch sú roztiahnuté na úrovni hrudníka. Lakte sú stlačené do strán. Rytmické pohyby zdvihnite ruky hore - nádych, nižšie - výdych. Pomáhame tak maximálne rozširovať hrudník. Opakujeme 5-7 krát.

3. I.p.: nohy na šírku ramien, predklon trupu 90 0, vzpriamené ruky rozpažené.

Vytáčame trup do strán, pričom rukami kývame čo najviac. Posilňujeme teda svaly chrbta a rozvíjame pohyblivosť chrbtice.

4. I.p.: hlavný postoj, chodidlá na šírku ramien.

Jedna ruka je spustená pozdĺž tela a pritlačená lakťom k opasku, druhá je zdvihnutá nahor a pritlačená lakťom k uchu. Vykonávame rytmické sklony smerom k spustenej ruke. Po 5-6 sklonoch meníme ruku.

5. Po akýchkoľvek rýchlych pohyboch - skákaní alebo behu - je potrebné obnoviť rovnomerné a pokojné dýchanie. To sa deje pomocou rytmických pomalých švihov rúk.

I.p.: hlavný postoj, chodidlá na šírku ramien. Ruky sú vystreté do strán. Oboma rukami zopneme hrudník – výdych.

Vraciame sa do I.P. - dych. Opakujte 5-8 krát.

AT. Pokračujme v našej práci! Čo je podľa vás zlé pre naše pľúca? (Studený vzduch, baktérie a vírusy, prach.)

V akých prípadoch človek prechladne, prechladne? (Pije studenú vodu, rýchlo zje veľké kusy zmrzliny, nie je oblečený podľa počasia.)

správne. A tiež veľmi škodí pľúcam fajčenie, znečistený vzduch. Porovnajte obraz pľúc zdravého človeka a človeka, ktorý fajčí. Čím sa tieto obrázky líšia?

Škodlivé je nielen samotné fajčenie, je veľmi nebezpečné byť v miestnosti s fajčiarmi a dýchať tento otrávený vzduch. Preto sú v mnohých inštitúciách pre fajčiarov pridelené špeciálne fajčiarske priestory, kde nepoškodzujú zdravých ľudí.

Je veľmi škodlivé vdychovať vzduch v blízkosti pracovnej dopravy, chodiť po diaľniciach. Rastliny pozdĺž ciest absorbujú škodlivé látky, trochu čistia vzduch, ale zároveň sa otrávia. Preto nikdy nezbierajte bobule pri cestách.

Čo sa stane s kontaminovanými pľúcami? Aké sú príznaky ochorenia u ľudí? (Začne kašľať.) Kašeľ je veľmi prudký a silný výdych cez otvorené ústa. Kašeľ dokáže vyčistiť horné dýchacie cesty, ak sa zadusíme omrvinkami jedla. Veď už viete, že je nebezpečné rozprávať pri jedle, jesť za pochodu!

Ako nám lekári kontrolujú pľúca? (Počúvajú špeciálnou trubicou - fonendoskopom, fotografujú - röntgenové lúče a fluorografiu.) Teraz môžete samostatne počúvať svoje pľúca pomocou fonendoskopu a kontrolovať čistotu dýchania s priateľom pomocou trubice, ucha. U zdravého človeka je dýchanie rovnomerné, pohyb pľúc je takmer nepočuteľný. A pri pľúcnom ochorení lekári počujú pískanie, šklbanie (ak sa v pľúcach hromadí hlien, hlien), šušťanie (s ťažkým dýchaním).

Ako zachrániť naše pľúca? Ťažké ochorenia liečia lekári liekmi.

Čo je dobré pre naše pľúca? (Čerstvý vzduch.)Čo znečisťuje ovzdušie? (Fajčenie, výfukové plyny vozidiel, továrenské komíny.)Čo zachraňuje človeka a všetko živé pred znečisteným vzduchom? (Rastliny.) Kde je najčistejší vzduch? (V lese, pri mori, v horách.)

Môžete si zachovať zdravie všetkých dýchacích ciest, ak poznáte nasledujúce pravidlá:

Dodržujte teplotný režim;

Udržujte čistotu v miestnosti (mokré čistenie, vetranie);

pravidelne chodiť na čerstvý vzduch;

Rozvíjať svaly hrudníka;

Vyhýbajte sa miestam na fajčenie a plynovým uliciam.

Všetky tieto pravidlá si môžete zapamätať, ak pre ne vymyslíte obrázky-symboly. Navrhujem, aby ste túto úlohu dokončili doma so svojimi rodičmi!

Ako dýchame. Dýchací systém.

Účel: Vytvoriť u detí podmienky na formovanie predstáv o práci dýchacieho systému. Pomôžte pochopiť, akú úlohu zohrávajú pri práci ľudského tela Zaveďte slová do pasívneho slovníka: priedušnica, priedušky, pľúca, nosová dutina Aktivujte slová v reči detí: vzduch, kyslík, priehľadný, beztiažový, nádych,

výdych.

Podporujte používanie vedeckých výrazov v reči detí. Poskytovať podmienky pre vizuálno-figuratívne a vizuálne efektívne myslenie, ako aj rozvoj komunikačných vlastností.Oboznamovať deti s hodnotami zdravého životného štýlu.

Prípravné práce:pokusy a úlohy so vzduchom, čítanie V. Bianchiho „Kto má nos“, „Čí nos je lepší“.

Metodologické techniky:

vizuálna mapa štruktúry ľudského dýchacieho systému,

verbálny - rozhovor s deťmi, otázky, didaktické cvičenia, povzbudenie, rozbor hodiny.

praktické techniky: pokusy so vzduchom, tápanie po priedušnici v hrdle, akcie na rozvoj pľúc (spev, pískanie, fúkanie do hadičiek, nafukovanie balónov a pod.), fyzické cvičenia.

práca so slovnou zásobou: dýchacie orgány - priedušnica, priedušky, pľúca, nosová dutina.

Vybavenie: mapa-schéma, plastové vrecia, lopty.

Literatúra: G. Yudin „Hlavný zázrak“, Yu.F. Sukharev „Prírodná veda“.

Priebeh GCD:

Vos-l: Chlapci, sú dnes všetky deti v skupine? Nevidím Seryozha, Anya, Olya, prečo dnes chýbajú?

Deti: Majú chrípku.

Vos-l: A kto z vás už mal chrípku, povedzte nám, ako ste na chrípku dostali.

Deti: (odpovede detí)

Vos-l: A čo si myslíte, čo treba urobiť, aby ste neochoreli na chrípku.

Deti: (hovoria)

Vos-l: Chlapci, aj maminky, ockovia a ja, všetci vás máme veľmi radi a chceme, aby ste boli vždy zdraví a veselí. A aby ste neochoreli, musíte poznať svoje telo a naučiť sa starajte sa oň a chráňte ho. Viete o tom? Tak sa pohodlne usaďte a začnime náš rozhovor.

Čo podľa teba potrebuje človek k životu?

Deti: (hádajú sa) Bývanie, oblečenie, teplo, voda, jedlo atď.

Vos-l: Vedci dokázali, že človek môže žiť 40 dní bez jedla a 10 dní bez vody.A ako dlho môže žiť človek bez vzduchu?

Skúsenosť 1: Pritlačte si nos a nedýchajte. Záver: Bez vzduchu človek nemôže vôbec žiť.

Vos-l: Chlapci, čo je vzduch, kde sa nachádza a ako ho zistiť?

Deti: (hovoria)

Skúsenosť 2: Zachyťte vzduch pomocou plastového vrecka a preskúmajte.

Záver: Vzduch je priehľadný, beztiažový, neviditeľný.

Vos-l: Chlapci, teraz sa na mňa pozrite, čo robím (nádych a výdych) Čo si myslíte, že robíme každú sekundu, ale sami to nevnímame.

Deti: Dýchame.

Vos-l: Chlapci, nevšímame si to, ale v našom tele sú veľmi dôležité orgány, ktoré túto prácu vykonávajú, pracujú neustále bez odpočinku. Je to dýchací systém! Opakujte chlapci.

Deti: (zborovo) Dýchacie orgány! (2-3 deti opakujú jednotlivo.)

Vos-l: dýchacie orgány spolupracujú, v zhode. Každý z nich je veľmi dôležitý.. Poďme sa všetci spolu nadýchnuť...Kam sa podel vzduch?

Deti: V nose.

Vos-l: Prečo si myslíte, že vzduch vstupuje do nosa ako prvý?

Deti: V nose sa vzduch čistí, ohrieva.

Vos-l: Čo by sa podľa vás stalo, keby sa vzduch v nose neprečistil a nezohrieval?

deti (hovoriace)

Pozrime sa na tabuľku.

Vos-l: Vzduch v našom tele prechádza dlhú cestu, z nosnej dutiny klesá do hrdla, do dýchacej trubice nazývanej priedušnica.

Deti: (zborovo) Priedušnica (2-3 opakovania individuálne)

Vos-l: Cítite tvrdú trubicu v hrdle - toto je priedušnica. V priedušnici sa vzduch ohrieva ešte viac.

Skúsenosť 3: Nádych nosom, výdych ústami do dlane.

Záver: Vzduch je teplý.

Vos-l: Potom cesta vzduchu vedie cez priedušky.Prieduchy sú mnohé tenké trubičky, ktorými sa vzduch pohybuje.Ako sa tieto trubičky nazývajú?

Deti: Bronchi! (zborovo - potom jednotlivo)

Vzduch: Cez priedušky sa vzduch dostáva do pľúc.

Deti: Svetlo (zborovo - potom jednotlivo)

Vos-l: Pľúca sa skladajú z dvoch častí - ľavé pľúca a pravé pľúca.Pľúca pozostávajú z mnohých malých pľúcnych mechúrikov, ktoré dokážu absorbovať vzduch prichádzajúci z priedušiek.Spolu so vzduchom sa do pľúc dostávajú častice kyslíka, ktoré vyživujú krv a spolu s krvou sú distribuované po celom tele. Takto dlho putuje vzduch v našom tele. Všetci pochopili, všetci si pamätali?

(Spolu s deťmi Vos opravuje názvy dýchacích orgánov)

Fizminutka: Nádych – ruky hore, výdych – ruky dole.

Vos-l: A teraz, chlapci, zoberte balóny a skúste ich nafúknuť. Je ľahké nafúknuť balón?

Deti: Ťažké.

Vos-l: Pozrite, chlapci, každý nafúkal balóny iným spôsobom, niektoré deti majú veľké balóny, zatiaľ čo iné majú malé. Prečo si myslíte?

Deti: Keďže bolo málo vzduchu, ťažko sa nafukovalo.

Vos-l: Toto je ťažká práca, ktorú robia naše pľúca. Neustále pracujú a my sa musíme a musíme starať o naše dýchacie orgány. Čo myslíte, budú pľúca fungovať dobre, keď nos nedýcha, alebo sú choré priedušky, kašlete?

Deti: Bude ťažké dýchať ...

Vos-l: Čo si myslíte, aký vzduch je potrebný pre dýchací systém?

Deti: Čisté, čerstvé.

Vos-l: Odkiaľ pochádza čistý vzduch?

Deti: Rastliny vydávajú čistý vzduch a kyslík. Tiež dýchajú, nasávajú špinavý vzduch a vypúšťajú čistý vzduch.

Vos-l: Ukazuje sa, ktoré rastliny sú našimi priateľmi, starajú sa o nás, aby sme mohli ľahko dýchať. Vieme sa o rastliny postarať?

Deti: Je potrebné utrieť prach z lístia, zaliať, uvoľniť zem.Na ulici netrhať kvety, chodiť po cestičkách, aby ste nerozdrvili trávu, nelámať konáre stromov.

Vos-l: Chlapci, ako dobre ste mi o všetkom povedali, predstavte si, že je okolo nás čistý vzduch, no zrazu nám zlyhali dýchacie orgány. Môžeme žiť?

Deti: Nie, človek nemôže žiť bez vzduchu.

Vos-l: Čo si myslíte, chlapci, je potrebné vedieť o vašich dýchacích orgánoch, na čo? Aké dýchacie orgány si pamätáte?

Deti: Aby ste vyrastali zdravo, musíte vedieť všetko.

Vos-l: A ešte, chlapi, chcem vám povedať, že existujú vážne choroby dýchacích ciest, keď ochorie priedušnica - tracheitída. Ak ochorejú priedušky - bronchitída, a pľúcna choroba sa nazýva zápal pľúc a najzávažnejšie ochorenie pľúc je tuberkulóza.

Aby dýchacie orgány fungovali hladko, dôsledne a nikdy neochoreli, musíte svoje telo trénovať. Ako ho môžeš trénovať?

Deti: Nafukujte balóny, fúkajte na píšťalku, spievajte pesničky, fúkajte bubliny.,.

To je pravda, toto všetko trénuje dýchacie orgány a môžete robiť aj fyzické cvičenia. Teraz vám naša fyzioterapeutka Elena Yuryevna ukáže, aké cvičenia a ako ich správne vykonávať.

Reč: Aby sa nám ľahšie dýchalo, precvičíme si pľúca!

(Deti vykonávajú fyzické cvičenia na rozvoj a posilnenie dýchacích orgánov).


Svetlana Korotkikh
Zhrnutie otvorenej lekcie „Ako dýchame“ (prípravná skupina)

Obsah programu

Ukázať deťom vzťah medzi človekom a prírodou.

Diskutujte o podobnostiach medzi potrebami ľudí, zvierat a rastlín.

Zistite viac o zložení a vlastnostiach vzduchu.

Vytvoriť si predstavu o kráse prírodného sveta, o pozitívnom a negatívnom vplyve človeka na zemskú atmosféru.

Zoznámiť deti s vlastnosťami vnútornej štruktúry ľudského nosa.

Rozšíriť a zovšeobecniť poznatky o škodlivých a prospešných faktoroch, ktoré ovplyvňujú funkcie nosa.

Opravte hygienické pravidlá pre starostlivosť o nos, pripomeňte si pravidlá etikety.

Pokračujte v práci na dychových cvičeniach a reflexnej masáži.

Materiály: slamky, pohár vody, pohár, poháre pre každé dieťa, plagát „Štruktúra dýchacieho orgánu“, plagáty na environmentálnu tému „Les“, „Mesto so znečistením, biele čipy, čierne (pre obrázok leteckého modelu).

Pokrok v lekcii

Prekvapenie – v Piggyho hrudi – sa tam udusil. (kašle, cíti sa zle)

opatrovateľka:

- (pomôže prasiatku posadiť sa). Chlapci, všetok život na zemi dýcha. Dýchajú rastliny, zvieratá a samozrejme ľudia. Dýchame neustále, nemôžeme prestať dýchať, aj keby sme chceli.

Vyzvite deti, aby na niekoľko sekúnd zadržali dych a potom si znova naplnili pľúca vzduchom.

Vidíte, je nemožné zadržať dych na dlhú dobu.

Chlapci! (príde k stolu s deťmi)

Chlapci! Prečo si myslíte, že voda nevytiekla?

Chlapec recituje báseň:

Bez dýchania niet života Bez dýchania svetlo mizne Vtáky a kvety dýchajú,

On dýcha, ja a ty.

opatrovateľka:

Teraz urobme nejaké experimenty.

Učiteľ vezme pohár a vloží ho do nádoby s vodou (priehľadná miska). Pohár rovno zhoďte. V pohári nebola voda.

Vychovávateľ:

Chlapci! Prečo si myslíte, že voda nevytiekla?

deti:

Pretože vo vnútri skla je vzduch.

Urobme ďalší experiment.

Prečo si myslíte, že bubliny lietajú?

Vzduch vo vnútri.

Vychovávateľ:

Urobme ďalší experiment.

Učiteľ fúka mydlové bubliny a tie lietajú.

deti:

Vzduch vo vnútri

Vychovávateľ:

Air chlapi neviditeľní a priehľadní.

Urobíme ďalší experiment - usporiadame búrku v pohári.

Dychové cvičenia: "Búrka v šálke"

Všetky deti prídu k stolu a fúknu do trubice. (Na stoloch sú pre každé dieťa priehľadné poháre so slamkami).

Vychovávateľ:

Čo je to za neviditeľnú silu – vzduch, ktorá zariaďuje takúto búrku? Ako sa vzduch dostáva do nášho tela?

Deti sedia na stoličkách. Učiteľ pristupuje k plagátu "Štruktúra ľudského dýchacieho traktu."

Vychovávateľ:

Chlapci, hádajte hádanku:

Dieťa: Problém vyriešite slobodne.

Som malá časť tváre

Ale ak ma čítaš od konca

Môžete vo mne vidieť čokoľvek.

(Nos je sen)

opatrovateľka:

Nos je dôležitým orgánom tela a nielen ozdobou tváre. Aj ten najmenší nos, podobný gombíku, je zároveň filtrom aj sporákom. Vo vnútri nosa je veľa drobných riasiniek. Na tieto riasinky, ako mucha na lepkavý papier, priľnú čiastočky prachu, ktoré sú obsiahnuté vo vzduchu. Nos teda chráni pľúca, aby sa do nich nedostala nečistota. Nos tiež ohrieva vzduch, aby nedošlo k prechladnutiu dýchacích ciest. Kam teda ide vzduch?

Do pľúc.

Vstaň, nadýchni sa, vydýchni.

Do pľúc

opatrovateľka:

Vstaň, nadýchni sa, vydýchni.

Pri nádychu sa pľúca naplnia vzduchom, pri výdychu vzduch vychádza von.

Pri hudbe sa hrá hra: „Prilož nos k prasaťu“.

opatrovateľka:

Air guys pozostáva z: (simulovať z kruhov)

1. Vdychujeme kyslík a vydychujeme oxid uhličitý. Pre normálne dýchanie musí vzduch obsahovať potrebné množstvo kyslíka. Dýchanie vyžaduje čistý vzduch.

2. Keď je vzduch čistý a svieži, ľahko sa dýcha, dostavuje sa veselosť a dobrá nálada. V mestskom byte nám izbové rastliny pomáhajú dýchať čerstvý vzduch. Uvoľňujú kyslík potrebný na dýchanie, zvlhčujú vzduch, čistia ho. A na ulici?

deti:

Stromy a kríky.

Vychovávateľ:

Chlapi, kde je podľa vás vzduch čistejší - v meste alebo v lese? (zobraziť plagáty) Kde sa ľahšie dýcha a prečo?

Úloha pre deti

Simulujte z čiernych a bielych kruhov vzduch ulíc mesta a vzduch lúky

Vychovávateľ:

Chlapi, čo myslíte, môže človek ovplyvniť čistotu vzduchu?

ako? Čo je pre to potrebné urobiť?

deti:

Nezahadzujte prírodu odpadkami, vysádzajte viac stromov.

Vychovávateľ:

Dýchanie nosom (a nie ústami) sa považuje za jediné správne, pretože pri ňom je menšie nebezpečenstvo vdýchnutia prachu, prechladnutia či bolesti hrdla. Pamätajte tiež chlapci:

Nevyberajte si nos cudzími predmetmi;

Pokúste sa vyhnúť miestam so znečisteným vzduchom;

Silno vysmrkajte.

Hra sa hrá: „Hádaj, komu nos“ (z obrázkov)

Súvisiace publikácie:

Účel: --formovanie vedomostí a zručností u detí na udržanie zdravia ústnej dutiny a ľudských zubov. Úlohy: - rozširovať predstavy detí.

Synopsa GCD o rozvoji reči „Ako chlapci pomohli klokanovi vrátiť sa domov“ (prípravná skupina) Lexikálna téma „Cesta do Austrálie“ Téma hodiny: „Ako chlapi pomohli klokanovi vrátiť sa domov“ Vzdelávacia oblasť: reč.

Prioritná vzdelávacia oblasť: rozvoj reči. Účel: zovšeobecniť vedomosti o obyvateľoch mora a riek, naučiť sa deliť slová na slabiky.

Zhrnutie otvorenej hodiny: „Vianočný príbeh“. Prípravná skupina „A“ Vychovávateľ: Nanieva A. A. Integrácia vzdelávacích oblastí:.

Zhrnutie otvorenej lekcie „Vo svete morí a oceánov“ prípravnej skupiny Téma: "Vo svete morí a oceánov: morský život." Účel: Vytváranie predstáv o morskom dne a jeho obyvateľoch. Učebné úlohy: 1.

chyba: Obsah je chránený!!