Témou vyučovacích hodín je vzdelávanie o občianstve a vlastenectve. Program tematických hodín triedy občiansko-vlasteneckého vzdelávania. Smer „História v nás“























   Späť vpred

Pozor! Náhľad snímky sa používa iba na informačné účely a nemusí poskytnúť predstavu o všetkých funkciách prezentácie. Ak vás táto práca zaujíma, stiahnite si plnú verziu.

ciele:

  • Formovať pozitívne morálne hodnotenie takých vlastností ako slušnosť, česť, vernosť k povinnosti.
  • Rozšírte význam slova „patriot“.
  • Vzdelávanie vedomej lásky k vlasti, úcta k historickej minulosti svojej histórie.

Forma vykonávania:  hodina komunikácie.

vybavenie:  počítač pre hudobný dizajn a pre
  ukážky prezentácie.

Registrácia:  Stuhy sv. Juraja, kvety, portréty A. Nevského a A. V. Suvorova.

Plán triedy:

  1. Úvod.
  2. Informačný blok.
  3. Čelný rozhovor na tému: „Čo to znamená byť vlastencom moderného Ruska?“
  4. Nálezy.
  5. Záverečné slovo.

CLASS CLOCK

1. Úvod

- Chlapci, v mene ktorých sa hrali, boli prevedené neuveriteľné ťažkosti a ťažkosti, prečo naši vzdialení predkovia a nedávni predchodcovia obetovali svoje šťastie, lásku, život sám? V mene záujmov vlasti. Čo vidíte, dnešní školáci, už absolventi, svojej vlasteneckej služby domovine? Ste pripravení na akýkoľvek dar a výkony v mene záujmov vlasti?
  - Dnes sme sa s vami stretli, aby sme viedli diskusiu na tému: „O vlastenectve. O vlasti ... ". Účelom nášho stretnutia je, aby ste sa spoznali ako hrdí a hodní ľudia. Prebudiť vo vás stále spiaci pocit lásky k vašej vlasti. Vlasť je ako matka. Je niekedy chorá, môže byť škaredá. Potom ju však viac milujeme a ľutujeme. A nehľadáme inú.
  "A chcem na teba byť hrdá, že v tebe žiješ pre svoju krajinu, pre seba." Iba hrdý, hodný sa môže stať vlastencom svojej krajiny.
  „Sila vlastenectva je vždy úmerná množstvu osobnej práce, ktorú do nej investuje: vagabondi a paraziti sa vždy cítili ako cudzí pocit vlasti.“ L. M. Leonov
- Poďme k histórii ruského štátu. V čase vojny Rusko porodilo hrdinov, ktorých pozná celý svet. Konkrétne A. Nevsky. A.V. Suvorov. Od staroveku bola naša krajina vystavená útokom a vojenským vpádom, ale nikdy nebola zotročená. Každý, kto chce žiť, rešpektovať svoje tradície nezávisle a vychovávať v nich svoje deti. Ale mohli by sme teraz žiť v slobodnej krajine, ak by naši predkovia nezachytili svoju vlasť, Rusko vlastnými životmi a slobodou? Zoznámte sa so skutočnými vlastencami vlasti.

2. Informačný blok

- Pozrite sa na prvý portrét: A. Ya Nevsky - ktorý z nás nepozná toto meno?
  - Čo viete o A. Nevskom?

Sprievodná prezentácia.

- Vlastenectvo sa prejavuje v láske, hrdinstve, hrdinstve a niekedy aj v pokore, ak je to potrebné pre dobro vlasti. Definujme slovo patriot. Definícia na snímke.
  - Pozrime sa na druhý portrét A.V. Suvorova, ktorý nestratil ani jednu bitku. (33)
  „Naučiť neuveriteľnú armádu, ktorá brúsila spálené železo,“ povedal A. Suvorov. "Všetko začína Božím požehnaním a až do dychu, buďte verní panovníkovi a vlasti."
  - Medzi Rusmi sa tak spojili vlastenectvo a viera.
  - Aké sú podľa vás pojmy „vlastenectvo“ a „vlasť“?
  - Venujte pozornosť tretej fotografii (hudba zvukov Svätej vojny).
  - Chlapci, v máji 1945, milióny ľudí na celom svete s obrovskou radosťou vnímali vzrušujúcu správu o bezpodmienečnom kapitulácii nacistického Nemecka. Len za 4 mesiace oslávi celé ľudstvo veľký sviatok - 65 rokov od Deň víťazstva sovietskeho ľudu vo Veľkej vlasteneckej vojne. Tu by som vám chcel pripomenúť, že naši krajania, ktorí boli vašimi rovesníkmi, prejavili hrdinstvo, odvahu, splatené dlhy voči vlasti a boli skutočne vlastencami a vždy zostanú v našej pamäti.
  - Spomeňte si na slávu Walk of Fame, ktorá sa nachádza v parku nášho mesta. Hovoríme hrdinským krajanom
  - Prejavuje sa vlastenectvo vždy počas nepriateľských akcií alebo globálnych konfliktov?

3. Čelný rozhovor na tému: „Čo to znamená byť vlastencom moderné Rusko? “

Patriotické vzdelávanie ... Budú pre vás také dôležité pojmy ako vlastenectvo, vlastenec, zmysel pre povinnosť, vlasť, vlast, občan?
Zamyslime sa: ako bude vyzerať náš život, ak budú takéto koncepty drahé k srdcu skutočného patriota a občana svojej vlasti zmiznú z ruského jazyka, z nášho vedomia. Úvahy o vlasti sú najdôležitejšími zápismi pri formovaní občana, pri poznávaní a hľadaní jeho miesta v živote.
  - Čo to znamená byť vlastencom moderného Ruska? Skutočný patriot rešpektuje patriot inej krajiny. Pozrite sa na obrazovku, možno uvidíte svojich priateľov (prezentácia). Na prahu dospelosti pôjdete slúžiť vlasti a úplne pochopiť, aký je vlast. Kladenie vencov pri hrobke neznámeho vojaka, nesúce čestnú stráž pri večného plameňa, je to výchova vlastenectva u detí.

4. Závery:

  1. Skutočný patriot sa nevytrhuje ako patriot, nechodí pod transparentom s piesňou, ale dokáže urobiť dôležité a potrebné, keď o to nepožiadajú, keď ho nikto nevidí a neodmenia ho.
  2. "Sila vlastenectva je vždy úmerná množstvu osobnej práce, ktorá do nej investovala: vagabondi a paraziti sa vždy cítili ako cudzí pocit vlasti."
       L.M. Leonov
  3. „Iba prázdni ľudia nezažijú krásny a vyvýšený pocit vlasti.“ I.P. Pavlov

5. Záverečné poznámky učiteľa

- Naše stretnutie sa skončilo. Chcem uveriť, že ste mi porozumeli, že sa mi podarilo vdýchnuť aspoň iskru toho vrúcneho pocitu nazývaného vlastenectvo - láska k mojej vlasti? Tento pocit si u človeka dlho zaspáva, prebudí sa, keď ste ďaleko od krajiny. Zbohom, všetko najlepšie pre vás.

hodina triedy v 6 triede „A“ na túto tému

„Vlastenecké vzdelávanie“

Učiteľ triedy: Ilyashenko O.S.

účel: určiť postoj každého študenta k postaveniu „byť občanom“,

"Buď patriot."

úlohy: rozvíjať logické myslenie študentov, schopnosť samostatne

vyvodzovať závery, obhajovať svoj názor;

učia študentov schopnosť diskutovať, skúmať zručnosti

činností;

kultivovať lásku k vlasti, vlasti;

rozvíjať tvorivé schopnosti študentov;

Prípravné práce:

    zostaviť diskusné otázky;

    vykonať prieskum;

    vyberať citácie na tému;

    rozoznať halu;

    prezentácia otázok;

    napíšte esej „Čo začína vlast,“;

    pripraviť prezentáciu na túto tému.

Počas vyučovania

učiteľ: AhojTéma vlastenectva je teraz pre našu krajinu, pre ruských obyvateľov, pálčivou a bolestivou témou. Ako prebudiť u ľudí pocit lásky k vlasti? Je to „prebudiť“ sa, pretože je v každej duši a musí byť posilnené presným čistým tónom. Nemôžete byť nútení milovať vlasť. Láska musí byť vychovaná. To je presne účel lekcie „Je potrebné vlastenecké vzdelávanie?”.

Na obrazovke sa zobrazuje QUOTES:

    Rozmýšľam, že budem mať to šťastie, že uvidím slávu Ruska, a poslednú kvapku krvi obetujem pre blaho. “

Peter Bagration

    Vlastenectvo: presvedčenie, že vaša krajina je lepšia ako ostatné, pretože ste sa v nej narodili. “

Bernard Show

    Bez toho, aby ste sa opýtali, čo pre vás môže urobiť vaša vlasť, spýtajte sa, čo môžete urobiť pre svoju vlasť.

John Kennedy

    Morálne princípy sú obzvlášť dôležité pre ruských občanov. Sú jadrom vlastenectva, bez ktorého by Rusko muselo zabudnúť na národnú suverenitu. “

Vladimír Putin

Učiteľ: Dnes sme sa s vami stretli, aby sme prediskutovali, čo je vlastenectvo a s akými vlastencami sme? Otázkou nie je, či je alebo nie je potrebný vlastenectvo. Každá krajina sa rozpadne na prach, ak jej občania nie sú spojení spojením s krajinou, na ktorej žijú, túžbou zlepšiť život v tejto krajine.
  Sme zvyknutí byť hrdí na zbrane našich ľudí, ale víťazstvá vo vojnách nie sú vždy krajinou bohatou a šťastnou.

  Sme oprávnene hrdí na našu kultúru, ale z nejakého dôvodu nás nechránila pred opilosťou a drogovou závislosťou, nezachránila nás pred hrubosťou a hrubosťou, vulgárnosťou a nemorálnosťou.

  Možno základ nášho patriotizmu spočíva nielen v histórii, ale aj v dnešnom rešpekte voči sebe ako k ľuďom, ktorí sú slobodní, tvoriví a plní tvorivej energie.

A dnes budeme musieť zodpovedať otázky, ako napríklad:

Čo je vlastenectvo?

- Čo je to vlasť?

- Kto môže byť nazývaný občanom?

chlapci, existuje nespočetné množstvo definícií týchto pojmov. A čo si myslíte, že je najlepší spôsob, ako opísať
vlastenectvo (Výtlačky)

Vlastenectvo je morálny a politický princíp, sociálny pocit, ktorého obsahom je láska k vlasti, oddanosť, hrdosť na svoju minulosť a prítomnosť, túžba chrániť záujmy vlasti. “

Na obrazovke : Patriotizmus je láska, oddanosť a pripútanosť k vlasti, k ľuďom. “ D. N. Ushakov.

Občan, kto to je? (Výtlačky)

„Občan je osoba, ktorej myšlienky a konanie sú zamerané na dobro vlasti, pre dobro jeho ľudu.“

Každý človek v živote má na výber. Alebo sa stane „skrutkou“, ktorá je skrútená na žiadosť nečlenov. Alebo je občanom, ktorý racionálnym a užitočným konaním ovplyvňuje jeho osud a osud vlasti.

Učiteľ: - Čo si myslíte, aké pojmy obsahuje slovo „občan“? (Odpovede na obrazovke):

    vlastenectvo

    Bolesť pre matku prírodu

    Vysoko morálne

    Láska k rodnej prírode, k zemi, príbuzným, k vlasti

učiteľ:Ste hrdí na svoju krajinu a považujete sa za patriota?Odpoveď na túto otázku nám dá Senkov Anton.

Pimonov P. (študent 8 "c") : Uskutočnili sme prieskum medzi študentmi v 8. ročníku. Tu sú výsledky, ktoré sme dostali

    Považujete sa za patriota?

    Ste pripravení venovať svoj život prosperite vlasti?

    Chcete odísť z Ruska?

    Ste hrdí na to, že ste Rus a nie ste inou národnosťou?

    Ste za alebo proti vojenskej službe? Potrebujem vlastenecké vzdelanie v škole?

    Pomáhajú vám knihy v ťažkých situáciách?

    Existuje príklad, ktorý treba nasledovať? SZO!

Učiteľ: Myslíte si, že sa musíte cítiť ako občan podľa poriadku alebo je to potreba duše, ovládania srdca?

Je školák občanom?

Chlapci, v akých praktických záležitostiach je vyjadrené vaše postavenie občana?

Byť občanom “nie je len záznam v cestovnom pase alebo je to stav mysle a potreba uvedomiť si schopnosti a schopnosti človeka v prospech milovanej vlasti a jej prosperity?

Práca s textom.

učiteľ:V jednom z príbehov spisovateľa Vasilie Šukšina je zobrazený obraz vidieckeho chlapca Pašku. Každý vedel o svojej šialenej povahe. Inak to nenazvali „chatterbox“. Na parkovisku však došlo k požiaru. Minútu - a vybuchne. Všetci sa ponáhľali všetkými smermi. A Pashka - za volantom horiacej príšery a rieky. Sotva som dokázal skočiť z rozbehnutého vlaku. Nákladný automobil na palivo hneď z útesu. V nemocnici, pripútanej od hlavy až k päte v sadre, Pavel opäť vtipy: Hovorí sa, že vypustili do vesmíru, museli vyskočiť, ale padák sa neotvoril ... Nenápadný príbeh spisovateľa o vynikajúcichobčan , Hovorí o ľuďoch, v ktorých srdciach žije láska k človeku, k jeho domovu, zemi, vlasti.

- Prečo si v texte myslíte, že slovo „Občan“ začína veľkým písmenom?

učiteľ:Občan, ktorý primeraným a užitočným konaním ovplyvňuje jeho osud a osud vlasti.

Každý občan ktorejkoľvek krajiny by mal milovať a rešpektovať svoju vlasť, jej tradície.

A vrátime sa k tretiemu funkčnému obdobiu, čo presne je HOLANDSKO (Výtlačky)

Vlasť - vlasť, krajina, v ktorej sa osoba narodila a ktorej občan je”.

Hra „Symboly Ruskej federácie“

Chlapci, je čas skontrolovať, koľko ste občanmi svojej krajiny. Súčasťou našej občianskej povinnosti je aj znalosť „štátnych symbolov Ruskej federácie“.

Ako skutoční vlastenci našej vlasti musíme predovšetkým poznať štátne symboly.

1. Aké druhy objektov môžu byť štátnymi symbolmi krajiny? (vlajka, erb, hymna)

    Zistili sme teda, že každá krajina vrátane Ruska má tri hlavné symboly - erb, vlajku a hymnu, sú neoddeliteľne spojené so štátom a pomocou nich je možné ľahko rozlíšiť jeden štát od druhého. Teraz prejdeme k ďalšej úlohe.

2. Z navrhovaných možností vyberte erb Ruskej federácie. Žiaci by si mali zvoliť erb Ruskej federácie a opísať ho.

    Slovo učiteľa: Tento znak bol schválený v decembri 2000 federálnym zákonom „O štátnom znaku Ruskej federácie“.

Diskutujeme o tom, ako premýšľať o tom, kde je umiestnený obrázok erbu? (Na vládnych budovách, úradných dokumentoch, pasoch, hraničných priechodoch, štandarde prezidenta atď.)

3. Z navrhovaných možností vyberte vlajku Ruskej federácie?

    Tu je popis vlajky vo federálnom zákone „O štátnej vlajke Ruskej federácie“ z 8. decembra 2000. Štátna vlajka Ruskej federácie je tkanina z troch rovnakých pruhov: horná je biela, stredná je modrá a dolná červená.

4. Čo znamenajú farby na vlajke? (Úloha pre rozvoj kreatívneho myslenia, asociácie).

Učiteľ vyberie najvhodnejšie priradenie a komentuje ho.

    biela farba - symbol mieru, frekvencie, pravdy, dokonalosti.Modrá farba - symbol vernosti, viery, stálosti.červená farba - symbol energie, krv prelievajúca pre vieru kráľa a vlasti. Všetky tri farby sa už dlho používajú v krojoch. Košele boli šité z bieleho a modrého prádla, ženy nosili slnečné šaty z bieleho a červeného prádla.

Keď stúpa vlajka Ruskej federácie ?

    Pod vlajkou vojaci chodia do boja na obranu svojej vlasti. Vlajka je zdvihnutá počas športových súťaží, v prípade víťazstva našich športovcov je počas slávnostných sviatkov zavesená na uliciach a budovách.

5. Ako prvé vlajky boli nazvané ?

    Prvé vlajky v Rusku sa nazývali transparenty. Prvé odkazy sa objavili v príbehu minulých rokov.

6. Prečo je orol s dvoma hlavami zobrazený na erboch Ruskej federácie ?

    Obraz orla dvojhlavého sa objavil z čias Ivana III. Neexistuje jasná odpoveď, odkiaľ prišiel orol dvojhlavý. Svätá rímska ríša, Byzancia, Balkán, Zlatá hora, dokonca aj Tver - ktoré neboli predložené iba v pôvodnej verzii! Na výber Ivana III. Mohli mať vplyv rôzne zdroje, ale jedna vec je jasná - bol vnímaný dvojhlavý orol, zatiaľ čo symbol ríše, suverénna moc panovníka zjednotil rozdielne kniežatstvá do jedného celku. Moskovský vládca oznámil svoje nové postavenie, že stál na rovnakej úrovni ako vládcovia najväčších mocností.

Zhrnutie učiteľa: všetci musíme poznať a ctiť štátne symboly Ruska, pretože viditeľne stelesňujú predovšetkým moderné Rusko, v ktorom žijeme.

Dasha Pavzovskaya číta báseň „Vlast“ od M. Plyatskovského.

Vlasť “- vyslovujeme potichu,
A v očiach mláďat

Pohánka sa pomaly húpa

A lúč fúka za úsvitu.

Rieka si pravdepodobne pamätá

Čisté, jasné až na dno,

A náušnice žiarili na vŕbe

A cesta nie je viditeľná v tráve.

Vlasť! Svätá vlasť!

Mlází. Groves. Shores.

Pole zlatej pšenice

Stohy modrej od mesiaca.

Sladká vôňa kosenia sena

Rozhovor v dedine v skandovaní,

Kde sa hviezda krčila

Takmer letí na zem

učiteľ:"Kde začína vlast?" Ponúkame vám ukážky zo spisov našich detí o ich domovine.

Fragmenty z esejí

Aké krásneRUSKO - našej vlasti. Aké príjemné je ráno sa zobudiť z triku slávnej piesne, vdychovať vôňu čerstvo pokosenej trávy. Aké príjemné je chodiť na jeseň po viacfarebnom koberci listov posiatym tým, čo by sa zdalo všade. V zime - prechádzka strieborným snehom. A na jar obdivujte jasne červený západ slnka, vdýchnite sviežosť kvitnúcich stromov a zelenej trávy.

KrajinaRUSKO, krajina, v ktorej žijeme, je krásna a krásna. RUSKO silná, silná a zjednotená krajina. (Gomulina Olga).

Ráno. Na lúke prudko stúpa ľahká hmla. Veľké kvapky rosy svietia na tráve. Kvety umyté rosou, voňajúce prírodnou vôňou. Malý breza háji s tichým šustením listov. A v zákutiach číhajúcich húb. Tu je pekný muškársky agarik, ktorý si vzal pozorovacie miesto a je nakreslený pred vami s červeným klobúkom s bodkami. Ale za hájom svieti modrá stuha rieky v úsvite slnečných lúčov. Vážky krúžia nad vodou, parou a prúdom vody. Dobrý, krásny, tichý! Iba občas prestávky v dopoludňajších hodinách tiché klopanie ďateľ. A ja naozaj nechcem myslieť, že toto všetko môže zmiznúť ... (Mugel Nikita).

Rusko môže oživiť iba nejaký nápad: obnoviť ho môžu iba obnovené duše. Už viac nie je Rusko. Bude nové Rusko. Stále Rusko, ale nie to isté.
  Rusko bude zachránené tvorivosťou - novým chápaním človeka, novou politickou konštrukciou, novými sociálnymi myšlienkami, “píše prominentný mysliteľ dvadsiateho storočia Ivan Aleksandrovič Ilyin.

  Vlasť ... Rusko ... Krajina, kde sme sa narodili, kde žijeme, je náš domov. A musí byť milovaný a milovaný! "Rusko. Aké krásne slovo! A rosa a sila a niečo modré ... “- básnik S. Yesenin písal o Rusku pred mnohými rokmi.

  "Vlasť je obrovské, milé, dýchajúce zviera podobné človeku ..." napísal A. Blok. Postarajme sa o našu vlasť, ochráň ju, aby budúce generácie mohli hrdo povedať: „Toto je moja vlasť, moje Rusko!“ (Barbaros Sergey).

učiteľ:Myslím si, že ste dostali vyčerpávajúcu odpoveď na položenú otázku. Teraz nie je pre našu krajinu najjednoduchší čas. A veľa ľudí v rozhovore o Rusku používa slová: „V tejto krajine ...?!“ Význam je tento: môže byť v tejto krajine niečo „dobré“? Existuje zanedbávanie a arogancia. A sebaúcta a dôstojnosť. Koniec koncov, vyslovujúc tieto slová, človek naznačuje, že v inej krajine by ... Som taký vynikajúci, ale krajina nás sklamala ...

Súhlasíte s tým?

V priebehu tisícročnej histórie Ruska bola väčšina ľudí, ktorí žili v „tejto krajine“, v problémových aj v dobách, hrdá na svoju príslušnosť k nej. Rusi mohli mať najskromnejšie schopnosti a schopnosti. Za určitých okolností sa však prejavili jeho osobitné vlastnosti, čo naznačuje, že ide o občana.

Uveďte príklady vysokého občianstva, vlastenectva, ktoré v ťažkých chvíľach pre krajinu ukázalo milióny Rusov.

učiteľ:Úloha. Občianske kvality človeka sa prejavujú v jeho konaniach o skutočnom občianskom čine (možno si pamätajte na svoj čin). Hlavnou vecou je vysvetliť, čo je občianstvo tohto aktu, ako sa líši od bežných krokov.

učiteľ:Zhrnutie veľmi vážneho a nevyhnutného, \u200b\u200bpodľa môjho názoru, rozhovoru, navrhujem vypočuť si básničku básnika Togliattiho B. Kotnevského (čítal L. Yastrebova):

Každý sa stará
Jeho

Oči sú plné

Naša vlasť nie je ničím

Dnes sme my.

Každý má cestu

Vlastné alebo cesta

Ale máme toho veľa

Všetci sme jej osud.

Nezabudne

Ani svetlo, ani tma

Bude to tak

Čo budeme.

A ona, jedna - jedna,

kedykoľvek

Neskrývajte sa za sebou

Aj keď je krajina široká.

učiteľ:Áno, chlapci, „bude taká“, čo budete. Boh udeľuje, aby naša budúcnosť bola v bezpečných rukách. Trúfam si pre teba dúfať.

Načrtli sme tému rozhovoru: „Potrebujem vlastenecké vzdelanie?“ Myslím si, že naša lekcia pomohla sformulovať náš postoj k tomuto problému: vlastenectvo „áno“ alebo „nie“? Kto verí, že vlastenectvo je „áno“ - zdvihnite ruku, kto je „nie“? Kto sa zdržal hlasovania?

Prosím, zamyslite sa a urobte správny záver. Budúcnosť sa dá zlepšiť aktívnym zásahom v súčasnosti. Rastú hodní ľudia.

účel:Vniesť pocit vlastenectva, pocit povinnosti voči vlasti, pocit zodpovednosti za svoje činy.

úlohy:

  • Ukážte zmysel vlasti v živote každého človeka.
  • Odhaliť postoj študentov k problémom vlastenectva;
  • Rozvíjať kognitívny záujem študentov o pamätné miesta, o spoluobčanov, účastníkov druhej svetovej vojny, absolventov vysokých škôl;
  • Rozvíjať kritické myslenie, schopnosť určiť svoju vlastnú životnú pozíciu.

vybavenie:obrazovka počítača.

Forma vykonávania:lekcie - reflexia, prezeranie multimediálnej prezentácie.

Prípravné práce:

  • Prieskumy študentov
  • Študentské poznámky

Postup udalosti

Snímka 1. Témou našej hodiny sú úvahy: „Som patriot?“

Slide 2. V poslednej dobe stále častejšie počujeme slová „vlasť“, „občan“, „patriot“, „výkon“, „služba“ ...

Muž sa rodí, aby žil a jeho hlavné miesto v jeho živote je rodina, štúdium, práca. Rodná matka, dom, v ktorom ste sa narodili a vyrastali, priatelia z detstva, obľúbené knihy, príroda - to všetko je naša vlasť.

Snímka 3. Čítačka 1: (Valya)

Ak povedia slovo „vlasť“,
   Okamžite si pamätám
   Stará záhrada, v záhrade - ríbezle,
   Hrubý topol pri bráne.
   Rieka je plachý breza
   A heřmánkový kopec,
   A ďalší si pravdepodobne budú pamätať
   Môj vlastný krásny dvor,
   Prvé lode v kalužiach
   Stomp nohy nad lanom
   A veľká susedná továreň
   Hlasité, radostné pípnutie
   ... Alebo je step z makov červený,
   Zlatá panna ...
   Vlasť je iná
   Ale každý má jeden.

Vlasť! Toto slovo pozná každý už od detstva, pretože hneď ako sa narodí malá osoba, dostane prvý doklad - rodný list, v ktorom sa uvádza, že je občanom Ruskej federácie. Skúsme definovať slovo „vlasť“.

Snímok 4. Vlasť - vlasť, krajina, v ktorej sa osoba narodila a ktorej občan je.

A ako chápete lexikálny význam slova „Občan“?

Občan má bydlisko v krajine s občianskymi právami.

Občan je predovšetkým človek, ktorý nie je ľahostajný, pozná a miluje svoju vlasť.

Slovo „občan“ zo staroveku má hlboký význam spojený so slobodou, právami a povinnosťami. A už v tom čase, ďaleko pre nás, stratiť štatút občana bola veľká škoda.

Ak sa chcete stať dôstojným občanom svojej vlasti, musíte toho veľa vedieť a byť schopný. Myslím si, že postupne sa dozviete o všetkých zákonoch, môžete premýšľať nad svojimi slovami a ovládať svoje konanie, učiť sa hodnotiť prácu ostatných ľudí, rešpektovať nielen seba, ale aj ľudí vo vašom okolí, môžete oceniť krajinu, v ktorej ste sa narodili. Ste budúcnosťou našej krajiny. Staviate nové Rusko, zvyšujete jeho slávu a chránite jeho bohatstvo.

Úplnú odpoveď na túto otázku počúvame v piesni od Marka Bernesa „Kde začína vlasť?“ (zvuky piesne)

A ako chápete dnešní školáci, kto je taký vlastenec?

Slide 5. Patriot je osoba, ktorá je hrdá na svoju vlasť, ktorá sa o ňu bojí; pripravený brániť vlasť; venovaná vlasti a obhajuje svoje záujmy; miluje vlasť.

Vlastenectvo je láska, oddanosť a pripútanosť k vlasti, k ľuďom.

Čo každý z vás vidí vo vašej vlasteneckej službe svojej vlasti?

Ste pripravení na nejaké obete a zneužitie v mene záujmov svojej vlasti?

Je ľahké žiť bez vlasti? Na túto otázku existuje iba jedna odpoveď: ťažká. Niekto môže odpovedať záporne: nie, ľahko. Na čom to záleží? Závisí to na mnohých veciach a predovšetkým na tom, aký patriot sme v našej vlasti, koľko toho milujeme a milujeme.

Aké charakteristické črty sú charakteristické pre patriot?

Patriot je charakterizovaný takými charakterovými znakmi ako lojalita, zodpovednosť, spravodlivosť, vytrvalosť, štedrosť, úprimnosť, odvaha, vernosť, sebavedomie, schopnosť milovať, súcit, láskavosť, nezištnosť? trpezlivosť, odvaha, odhodlanie, vďačnosť.   (Študenti chodia a píšu slová na tabuli)

Slide 6. Analýza prieskumov študentov.

  1. Keď poviete slovo „vlasť“, čo si dokážete okamžite predstaviť?
  2. Chceli by ste sa narodiť v inej krajine? Ak áno, tak prečo?
  3. Aký druh človeka možno nazvať vlastencom svojej vlasti?
  4. Ktorého z ľudí, ktorých poznáte, možno nazvať vlastencom svojej vlasti?
  5. Myslíte si, že je ťažké pre človeka žiť bez vlasti? Prečo?
  6. Považujete sa za patróna svojej vlasti? Ako sa zobrazuje?
  7. Zaujíma vás história, kultúra vašej vlasti? Podporujú vás v tom vaši rodičia? Aké pamätné miesta vašej vlasti ste navštívili (a), čo si o tom pamätáte?
  8. Aby ste sa hrdo rozprávali o svojej vlasti, ak ste mali možnosť stretnúť svojho kolegu - zástupcu inej krajiny?

Snímok 7.   Čítačka č. 2 (Ira)

Byť vlastencom ... Čo to znamená?
   A to znamená - milovať vlasť,
   A to znamená úprimne, nezaujato
   Milovaná vlasť slúžiť.
   Milujte jeho príbeh sivých vlasov
   Sväté tváre ruských matiek,
   Čo viac ako raz za rok zlo
   Vlastné deti boli eskortované do bitky.
   Naučte deti, aby boli hrdé na svoju rodinu
   A česť udržiavať a udržiavať ho,
   Byť najlepšou súčasťou ruského ľudu,
   Čo nikto nemohol ohnúť.

Čest a dôstojnosť našej vlasti vždy hájila statočná armáda.

Slide 8. Máme tiež niekoho, na koho by sme mohli byť hrdí - to sú, samozrejme, naši spoluobčania, ktorí šli na frontu na obranu svojej vlasti. To sú naše pamätné miesta, kde sú pamätníky vojakov, ktorí zahynuli v druhej svetovej vojne.

Snímka 9-20. Našou pýchou sú aj absolventi vysokých škôl. (Prečítajte si zo snímok).

(Zahrňte video s piesňou „I Serve Russia“)

Snímok 21. Telesná výchova.

Zhura - Zhura - žeriav,
   Lietali ste okolo stovky krajín
   Lietal okolo
   Krídla, chodidlá na nohy.
   Požiadali sme žeriav:
   "Kde je najlepšia krajina?"
   Odpovedal a letel:
   "Lepšie nie je rodná krajina!"
   Diskusia o situáciách.

Snímok 22. Situácia 1.  Otec a mama navrhujú, aby chlapec išiel s nimi na miesta vojenských bitiek. Zúčastnil sa ich ich starý otec. Ale chlapec to naozaj nechce, pretože jeho priateľ mu dal najnovšiu počítačovú hru, o ktorej dlho sníval. Čo môže chlapec urobiť? (Pamätné miesta, najmä ich predkovia, sú posvätné. Ak ste nešli, ukázali ste svojmu neúcte svojmu starému otcovi. Túto hru je možné stiahnuť a zahrať inokedy).

Snímok 23.   Situácia 2.  V triede sa objavilo nové dievča. Pochádzala z Arménska. Niektorí chlapci v triede ponúkajú ostatným chlapcom, aby s ňou nehovorili, čo vysvetľuje, že dievča je „neruské“. Čo budeš robiť? (Rusko je mnohonárodná krajina. A všetci ľudia v našej krajine, ktorí získali občianstvo, sú si rovní. Preto by sa s každým malo zaobchádzať s rešpektom.)

Snímok 24.   Situácia 3.Študenti triedy sú pozvaní, aby sa zúčastnili na vykládke chodníku slávy v deň voľna. Niekoľko študentov sa odmietlo zúčastniť, pričom uviedlo skutočnosť, že ich rodičia im nedovolili ísť niekde na deň voľna. Čo by ste robili namiesto nich? (Rodičom nebude vadiť, aby sa ich deti zúčastnili na takomto podujatí, najmä preto, že vysádzajú stromy po mnoho rokov. Môžete byť na to hrdí a v budúcnosti im o tom môžete povedať svojim deťom a vyniesť ich na výlety na toto miesto.)

Snímka 25. Situácia 4.Učiteľ urobí poznámku študentom, ktorí sa pri výkone štátnej hymny smejú, chová sa čudne a rozprávajú sa. Po riadku urobí zápisník. Chlapci sú pobúrení, že im učiteľ urobil poznámku. A čo si myslíte, je učiteľ správny alebo nesprávny? (Áno, správne, pretože to je neúcta zo strany študentov).

Snímka 26. Reader 3 (Katya)

„Čo to znamená byť vlastencom?
   Milovať - \u200b\u200báno, ale nielen milovať svoju krajinu, ale tiež pre ňu urobiť niečo konkrétne. “
   Každá krajina sa rozpadne na prach, ak jej občania nie sú spojení spojením s krajinou, na ktorej žijú, túžbou zlepšiť život v tejto krajine.
   Sme zvyknutí byť hrdí na zbrane našich ľudí, ale víťazstvá vo vojnách nie sú vždy krajinou bohatou a šťastnou.
   Možno základy nášho vlastenectva nespočívajú ani tak v histórii, ako v dnešnej úcte k sebe ako k ľuďom, ktorí sú slobodní, tvoriví a plní tvorivej energie.
   Ako prebudiť u človeka pocit lásky k vlasti? Je to „prebudiť“ sa, pretože je v každej duši a musí byť posilnené presným čistým tónom. Nemôžete byť nútení milovať vlasť. Láska musí byť vychovaná.
   Preto byť vlastencom nie je také ťažké, skutočná láska nie je vyjadrená iba jedným slovom, ale je podporovaná konkrétnymi skutkami.
   Patrioti sa nenarodili, stali sa. Takže - všetko je v našich rukách! Kto ak nie ty!

Snímok 27. Čítačka 4 (Kostya)

Postaraj sa o Rusko -
   Neexistuje žiadne iné Rusko.
   Postaraj sa o jej pokoj a ticho
   Je to obloha a slnko
   A pôvodné okno
   V zabudnutej dedine ...
   Postaraj sa o Rusko -
   Bez nej nemôžeme žiť
   Postarajte sa o ňu, aby bola navždy
   Naša pravda a sila
   Celý náš osud.
   Postaraj sa o Rusko -
   Neexistuje žiadne iné Rusko!
(E. Sinitsyn)

Sčítanie hodín v triede.

Snímok 28. „Čo to znamená byť vlastencom?“ - Odpovedzme s vami na našu položenú otázku na začiatku hodiny. (Odpovede študentov).

Slide 29. Ktorá možnosť je pre vás najvhodnejšia?

2. Nepovažujem sa za patriot

Som patriot. Som ruský vzduch
Milujem ruskú zem.
   Verím, že nikde inde na svete
   Takú sekundu nenájdem. N.Kogan

Posúvač 31. P amyatka pre študentov

  1. Ak chcete vyrastať ako dôstojná osoba a občan, nehovorte zle o krajine, v ktorej žijete vy a vaši rodičia, odkiaľ pochádza váš rodokmeň.
  2. Dozviete sa históriu vašej krajiny, jej minulosť a súčasnosť, jej radostné dni a horkosť.
  3. Spoznajte nezabudnuteľné a historické miesta vašej vlasti, spoznajte seba a informujte o tom ostatných ľudí. Verte mi, naša krajina je taká bohatá na históriu, že každý, kto vás bude zaujímať o váš príbeh.
  4. Čím častejšie navštevujete múzeá a historické miesta svojej krajiny, tým zaujímavejšie bude pre vás návrat do nich znova a znova.
  5. Pamätajte, že čím viac si sťažujete každý deň svojho života, tým menej priateľov a kamarátov bude s vami. Ľudia nemajú radi ľudí po celý čas s niečím nešťastným.
  6. Ukážte sa na pozitívnej strane, nebojte sa byť aktívny, skúste preukázať svoje vedomosti a zručnosti, erudíciu a zvedavosť.
  7. Sledujte programy, filmy o ľuďoch, ktorí oslavovali krajinu, v ktorej žijete.
  8. Nenechajte sa ľahostajní a ľahostajní k udalostiam, ktoré sa konajú vo vašej krajine. Toto je krajina, v ktorej žijete mnoho rokov. Z toho, ako vás bude zaujímať jej osud, závisí jej záujem o váš osud.
  9. Cítite sa hrdí na ľudí, ktorí oslavujú vašu krajinu.
  10. Buďte hrdí na to, že ste občan veľkého mnohonárodného Ruska!

Slide 32. Ďakujem za pozornosť!

Chladné hodinky na tému vlastenectva dokážu vyriešiť problémy spojené s tým, že sa stanú občianskymi študentmi. Ako stráviť hodiny na tejto téme?

Aké ciele a ciele je potrebné stanoviť pre triedu?

Cieľom je posilniť pocit vlastenectva a lásky k vlasti.

  • aktualizovať pojmy „vlastenectvo“, „občianstvo“, „vlasť“, „morálka“, „pýcha“;
  • rozvíjať etické a morálne vlastnosti študentov;
  • predstaviť niektoré momenty histórie, ktoré spôsobujú hrdosť na ich ľudí;
  • vzbudiť uctivý prístup k historickej minulosti vašej krajiny.

Aké témy si vybrať pre vlasteneckú triedu?

  • Čo je vlastenectvo?
  • Dedičstvo Ruska.
  • Existuje také povolanie - brániť vlasť!
  • Nikto nie je zabudnutý, nič zabudnuté.
  • Milujem svoju krajinu!
  • Som občan.

Ako vytvoriť kanceláriu? Aké materiály použiť?

Výber materiálov na hodinu na patriotickú tému je obrovský. Ak má lekcia miestne zameranie na históriu, môžete vyzdvihnúť portréty hrdinov tejto oblasti a je lepšie pozvať ich, aby sa rozprávali so študentmi (veteráni druhej svetovej vojny, vojna v Afganistane, čečenská kampaň). Využitie pri tvorbe miestnych umelcov, spisovateľov, básnikov.

Vojensko-vlastenecký typ hodín v triedach vyžaduje vhodnú knižnú výstavu. Pretože je to fikcia, ktorá pozitívne ovplyvňuje rozvoj duchovnej zložky osobnosti študenta.

  • K. Simonov „Počkajte na mňa“ (zbierka básní).
  • "S Bohom, viera a bajonet!" (zbierka diel vlasteneckej vojny z roku 1812).
  • Y. Bondarev "Prápory žiadajú o paľbu" (vydanie s komentármi pre deti).
  • "Bogatyrskaya Zastava" (zbierka eposov).
  • „Za ruskú krajinu“ (zbierka Kulikovo cyklu).
  • „Existuje ľudová vojna“ (zbierka diel predných básnikov).

Okrem toho môžete vystavovať reprodukcie obrazov s vlasteneckými témami alebo ich zahrnúť do prezentácie podľa triedy. Napríklad V.M. Vasnetsov "Atletes", V.I. Surikov „Dobytie Sibíri Ermakom“, A. Averyanov „Úloha generálmajora V. Kostenetského“, S.V. Gerasimov „Kutuzov na Borodinovom poli“, „Matka partizána“.

Sémantickou záťažou týchto obrazov je láska k vlasti, vernosť voči povolaniu a povinnosti, neochvejnosť a nebojácnosť ruského ducha. Obrázky by samozrejme nemali byť iba prostredím, mali by sa diskutovať a objasňovať študentom nepochopiteľné body.

Ak je lekcia zameraná na športovú povahu, stojí za to poukázať na malé fragmenty športu, olympijské hry. A jednota a solidarita ľudí čo najviac odrážajú emócie fanúšikov v stánkoch.

Ako epigraf triedy v patriotickej výchove môžete uviesť jednu z nasledujúcich citácií:

  • „A pri slávnostných sviatkoch a vo všedné dni by myšlienka vlasti mala byť vlastnou súčasťou jeho synov, pretože iba s jasným vedomím získa človek právo volať sa občanom“ (M. Saltykov-Shchedrin).
  • „Pravý muž a syn vlasti sú jedno a to isté“ (A. Radishchev).
  • „Kto nepatrí do svojej vlasti, nepatrí do ľudstva“ (V. Belinsky).
  • „Ryby - voda, vták - vzduch, zviera - les, step, hory. A človek potrebuje vlasť “(M. Prishvin).
  • „Kdekoľvek hovorí niekto, musí konať ako vlastenec“ (M. Sholokhov).

formulár

Hodina v triede v rámci občiansko-vlasteneckého vzdelávania môže mať akúkoľvek formu: je vhodný orálny časopis, tematický koncert a školenie. Hlavnou vecou je aktívna účasť študentov na príprave triedy.

Ak je hosť pozvaný, bude zaujímavé usporiadať podujatie vo forme obývacej izby. Možno s čajom. Pozvaný hosť bude rozprávať svojim študentom svoj príbeh a študenti sa budú môcť potešiť s hosťami predstavením vlasteneckých piesní („Čo je to vlast?“, „Dievčatá s tmavými plecami“ atď.), Čítania poézie a ľudových tancov.

Ako odraz môžete použiť písanie eseje na tému „Som patriot“ alebo „Čo je vlastenectvo pre mňa“, alebo list skutočnému hrdinovi.

Ak chcete použiť ukážku prezentácií, vytvorte si účet Google (účet) a prihláste sa: https://accounts.google.com


Popisky snímok:

Vlastenecké vzdelávanie Vlastenecké vzdelávanie

"Budem sa rozhodovať, že budem mať to šťastie, že uvidím slávu Ruska a darujem poslednú kvapku krvi na jej blaho." Peter Bagration „Vlastenectvo: presvedčenie, že vaša krajina je lepšia ako ostatné, pretože ste sa v nej narodili.“ Bernard Shaw „Bez toho, aby som sa opýtal, čo pre vás môže urobiť vaša vlasť, spýtajte sa, čo môžete urobiť pre svoju vlasť.“ John Kennedy „Morálne princípy sú obzvlášť dôležité pre ruských občanov. Sú jadrom vlastenectva, bez ktorého by Rusko muselo zabudnúť na národnú suverenitu. “ Vladimír Putin

"Vlastenectvo je láska, oddanosť a pripútanosť k vlasti, k ľuďom." D. N. Ushakov.

„Občan je osoba, ktorej myšlienky a konanie sú zamerané na dobro vlasti, pre dobro jeho ľudu.“

Vlastenectvo Bolesť pre pôvodnú prírodu Vysoká morálka Láska k pôvodnej prírode, krajine, príbuzným, do vlasti

Dotazník pre študentov v 8. ročníku Považujete sa za patriota? Ste pripravení venovať svoj život prosperite vlasti? Chcete odísť z Ruska? Ste hrdí na to, že ste Rus a nie ste inou národnosťou? Ste za alebo proti vojenskej službe? Potrebujem vlastenecké vzdelanie v škole? Pomáhajú vám knihy v ťažkých situáciách? Existuje príklad, ktorý treba nasledovať? SZO!

„Byť občanom“ nie je len vstup do pasu, je to stav mysle a potreba uvedomiť si potenciál a schopnosti človeka v prospech milovanej vlasti a jej prosperity!

V jednom z príbehov spisovateľa Vasilie Šukšina je zobrazený obraz vidieckeho chlapca Pašku. Každý vedel o svojej šialenej povahe. Inak to nenazvali „chatterbox“. Na parkovisku však došlo k požiaru. Minútu - a vybuchne. Všetci sa ponáhľali všetkými smermi. A Pashka - za volantom horiacej príšery a rieky. Sotva som dokázal skočiť z rozbehnutého vlaku. Nákladný automobil na palivo hneď z útesu. V nemocnici, pripútanej od hlavy až k päte v sadre, Pavel opäť vtipy: Hovorí sa, že sa vyniesli do vesmíru, museli vyskočiť, ale padák sa neotvoril ... Spisovateľ rozprával o vynikajúcom občanovi nenápadný príbeh. Hovorí o ľuďoch, v ktorých srdciach žije láska k človeku, k jeho domovu, zemi, vlasti.

„Vlasť je vlasť, krajina, v ktorej sa človek narodil a ktorého je občanom.“

Hra „Symboly Ruskej federácie“ Aké objekty môžu byť štátnymi symbolmi krajiny? 2) Z navrhovaných možností vyberte erb Ruskej federácie. Opíš to.

Z navrhovaných možností vyberte vlajku Ruskej federácie?

Náhľad:

  • vlastenectvo   - morálny a politický princíp, sociálny pocit, ktorého obsahom je láska k vlasti a ochota podriadiť svoje súkromné \u200b\u200bzáujmy jeho záujmom.
  • vlastenectvo   Slúžiť ľuďom a ich stavu bolo chápané ako pocit oddanosti určitej moci a jej inštitúcii.
  • vlastenectvo   - Toto je láska a oddanosť vlasti.
  • vlastenectvo   politický princíp súvisiaci so sociálnou nevyhnutnosťou, ktorého obsahom je podpora väčšiny obyvateľstva akejkoľvek civilizácie alebo štátu takého svetonázoru medzi ľuďmi, takže láska k vlasti a pripravenosť podriadiť svoje súkromné \u200b\u200bzáujmy svojim záujmom je prvou prioritou, z čoho vyplýva trvalá túžba chrániť záujmy vlasti a jeho ľudia.
  • vlastenectvo - 1) Láska k vlastnej vlasti, oddanosť ľuďom a zodpovednosť voči ľuďom, pripravenosť na akúkoľvek obeť a zneužitie v mene záujmov svojej vlasti. -2) Oddanosť čomu., Žiarlivá láska k čomu.
  • občan   - jednotlivec na politickom a právnom základe spojený s konkrétnym štátom, ktorý umožňuje občanovi s telesným postihnutím vo vzťahu k iným občanom a spoločnosti (štát) mať vzájomné práva, povinnosti a v rámci ich slobody slobodu.
  • občan "Osoba, ktorá patrí do populácie." štát, ktorý má všetky práva zabezpečené zákonmi tohto štátu a plní všetky povinnosti stanovené zákonmi tohto štátu; predmet štát.
  • občan
  • občan 1. Osoba patriaca k trvalému obyvateľstvu daného štátu, požívajúca ochranu a vybavená súborom práv a povinností. 2. Dospelý, ako aj forma jeho odvolania.
  • občan   - Muž slúžiaci vlasti, ľud, starajúci sa o verejné blaho.
  • rodina   - Synonymum pre slovo vlasť, miesto, kde sa osoba narodila.
  • vlasť - nie je to len život a príslušnosť k určitému stavu sveta, musíte milovať tradície, zvyky, poznať kultúru a umenie tejto krajiny.
  • vlasť   označuje miesto narodenia, miesto, odkiaľ pochádza váš klan.
  • vlasť   - to je miesto, kde sa človek vracia s radosťou a hrdosťou. To je miesto, pre ktoré človek stojí „hora“, a nezáleží na tom, aká je národnosť, hlavnou vecou je, že toto miesto miluje a miluje ho.
  • vlasť   - tam sa človek narodil a vyrastal, kde bol vzdelaný a postavil sa na nohy.
  • vlasť   - miesto pôvodu, objav alebo objav niečoho.
  • vlasť   - vlasť, vlasť, krajina, v ktorej sa osoba narodila; územie historicky patriace k tomuto ľudu svojou povahou, populáciou, sociálnym a štátnym systémom, charakteristikami jazyka, kultúry, skúseností a morí.

Náhľad:

Otvorte vyučovaciu hodinu v triede 8 „B“ na túto tému

„Vlastenecké vzdelávanie“

04/30/2013

Učiteľ triedy:Osetrova N.V.

účel:   určiť postoj každého študenta k postaveniu „byť občanom“,

  "Buď patriot."

úlohy: rozvíjať logické myslenie študentov, schopnosť samostatne konať

Závery, obhajujte svoj názor;

Naučiť študentov schopnosť debatovať, skúmať zručnosti

činností;

Pestovať lásku k vlasti, vlasti;

Rozvíjať tvorivé schopnosti študentov;

Prípravné práce:

  • zostaviť diskusné otázky;
  • vykonať prieskum;
  • vyberať citácie na tému;
  • rozoznať halu;
  • prezentácia otázok;
  • napíšte esej „Čo začína vlast,“;
  • pripraviť prezentáciu na túto tému.

Počas vyučovania

učiteľ : Ahoj kluci a vážení hostia.Téma vlastenectva je dnes pre našu krajinu, pre ruských obyvateľov, horúcou a bolestivou témou. Ako prebudiť u ľudí pocit lásky k vlasti? Je to „prebudiť“ sa, pretože je v každej duši a musí byť posilnené presným čistým tónom. Nemôžete byť nútení milovať vlasť. Láska musí byť vychovaná. To je presne účel lekcie „Je potrebné vlastenecké vzdelávanie?”.

Na obrazovke sa zobrazuje QUOTES:

  • "Budem sa rozhodovať, že budem mať to šťastie, že uvidím slávu Ruska a darujem poslednú kvapku krvi na jej blaho."

Peter Bagration

  • „Vlastenectvo: presvedčenie, že vaša krajina je lepšia ako ostatní, pretože ste sa v nej narodili vy.“

Bernard Show

  • „Bez toho, aby som sa opýtal, čo pre teba môže urobiť tvoja vlasť, spýtaj sa, čo môžeš pre svoju vlasť urobiť“

John Kennedy

  • „Morálne princípy sú obzvlášť dôležité pre ruských občanov. Sú jadrom vlastenectva, bez ktorého by Rusko muselo zabudnúť na národnú suverenitu. “

Vladimír Putin

učiteľ:   Dnes sme sa s vami stretli, aby sme prediskutovali, čo vlastenectvo je a koľko patriotov a ja sme s vami? Otázkou nie je, či je alebo nie je potrebný vlastenectvo. Každá krajina sa rozpadne na prach, ak jej občania nie sú spojení spojením s krajinou, na ktorej žijú, túžbou zlepšiť život v tejto krajine.
  Sme zvyknutí byť hrdí na zbrane našich ľudí, ale víťazstvá vo vojnách nie sú vždy krajinou bohatou a šťastnou.
  Sme oprávnene hrdí na našu kultúru, ale z nejakého dôvodu nás nechránila pred opilosťou a drogovou závislosťou, nezachránila nás pred hrubosťou a hrubosťou, vulgárnosťou a nemorálnosťou.
  Možno základ nášho patriotizmu spočíva nielen v histórii, ale aj v dnešnom rešpekte voči sebe ako k ľuďom, ktorí sú slobodní, tvoriví a plní tvorivej energie.

A dnes budeme musieť zodpovedať otázky, ako napríklad:

Čo je vlastenectvo?

Čo je to vlasť?

Kto môže byť nazývaný občanom?

chlapci, existuje nespočetné množstvo definícií týchto pojmov. A čo si myslíte, že je najlepší spôsob, ako opísať
Vlastenectvo (výtlačky)

  "Vlastenectvo je morálny a politický princíp, sociálny pocit, ktorého obsahom je láska k vlasti, lojálnosť k nemu, hrdosť na jeho minulosť a prítomnosť, túžba chrániť záujmy vlasti."

Na obrazovke : " Patriotizmus je láska, oddanosť a pripútanosť k vlasti, k ľuďom. “ D. N. Ushakov.

Občan, kto to je? (Výtlačky)

  „Občan je osoba, ktorej myšlienky a konanie sú zamerané na dobro vlasti, pre dobro jeho ľudu.“

Každý človek v živote má na výber. Alebo sa stane „skrutkou“, ktorá je skrútená na žiadosť nečlenov. Alebo je občanom, ktorý racionálnym a užitočným konaním ovplyvňuje jeho osud a osud vlasti.

učiteľ:   - Čo si myslíte, aké pojmy obsahuje slovo „občan“?(Odpovede na obrazovke):

  • vlastenectvo
  • Bolesť pre matku prírodu
  • Vysoko morálne
  • Láska k rodnej prírode, k zemi, príbuzným, k vlasti

učiteľ: Ste hrdí na svoju krajinu a považujete sa za patriota? Odpoveď na túto otázku nám dá Senkov Anton.

Senkov A. (študent 8 “B”): Uskutočnili sme prieskum medzi študentmi v 8. ročníku. Tu sú výsledky, ktoré sme dostali

  • Považujete sa za patriota?
  • Ste pripravení venovať svoj život prosperite vlasti?
  • Chcete odísť z Ruska?
  • Ste hrdí na to, že ste Rus a nie ste inou národnosťou?
  • Ste za alebo proti vojenskej službe? Potrebujem vlastenecké vzdelanie v škole?
  • Pomáhajú vám knihy v ťažkých situáciách?
  • Existuje príklad, ktorý treba nasledovať? SZO!

učiteľ:   Myslíte si, že sa musíte cítiť ako občan podľa poriadku alebo je to potreba duše, príkazu srdca?

Je školák občanom?

Chlapci, v akých praktických záležitostiach je vyjadrené vaše postavenie občana?

„Byť občanom“ nie je len vstup do pasu alebo to je stav mysle a potreba uvedomiť si schopnosti a schopnosti človeka v prospech milovanej vlasti a jej prosperity?

Práca s textom.

učiteľ: V jednom z príbehov spisovateľa Vasilie Šukšina je zobrazený obraz vidieckeho chlapca Pašku. Každý vedel o svojej šialenej povahe. Inak to nenazvali „chatterbox“. Na parkovisku však došlo k požiaru. Minútu - a vybuchne. Všetci sa ponáhľali všetkými smermi. A Pashka - za volantom horiacej príšery a rieky. Sotva som dokázal skočiť z rozbehnutého vlaku. Nákladný automobil na palivo hneď z útesu. V nemocnici, pripútanej od hlavy až k päte v sadre, Pavel opäť vtipy: Hovorí sa, že vypustili do vesmíru, museli vyskočiť, ale padák sa neotvoril ... Nenápadný príbeh spisovateľa o vynikajúcichobčan , Hovorí o ľuďoch, v ktorých srdciach žije láska k človeku, k jeho domovu, zemi, vlasti.

Prečo si myslíte, že text „Občan“ sa začína veľkým písmenom?

učiteľ: Občan, ktorý primeraným a užitočným konaním ovplyvňuje jeho osud a osud vlasti.

Každý občan ktorejkoľvek krajiny by mal milovať a rešpektovať svoju vlasť, jej tradície.

A vrátime sa k tretiemu funkčnému obdobiu, čo presne je HOLANDSKO(Výtlačky)

„Vlasť - vlasť, krajina, v ktorej sa osoba narodila a ktorej občan je”.

Hra „Symboly Ruskej federácie“

Chlapci, je čas skontrolovať, koľko ste občanmi svojej krajiny. Súčasťou našej občianskej povinnosti je aj znalosť „štátnych symbolov Ruskej federácie“.

Ako skutoční vlastenci našej vlasti musíme predovšetkým poznať štátne symboly.

1. Aké druhy objektov môžu byť štátnymi symbolmi krajiny? (vlajka, erb, hymna)

  • Zistili sme teda, že každá krajina vrátane Ruska má tri hlavné symboly - erb, vlajku a hymnu, sú neoddeliteľne spojené so štátom a pomocou nich je možné ľahko rozlíšiť jeden štát od druhého. Teraz prejdeme k ďalšej úlohe.

2. Z navrhovaných možností vyberte erb Ruskej federácie. Žiaci by si mali zvoliť erb Ruskej federácie a opísať ho.

  • Slovo učiteľa: Tento znak bol schválený v decembri 2000 federálnym zákonom „O štátnom znaku Ruskej federácie“.

Diskutujeme o tom, ako premýšľať o tom, kde je umiestnený obrázok erbu?  (Na vládnych budovách, úradných dokumentoch, pasoch, hraničných priechodoch, štandarde prezidenta atď.)

3. Z navrhovaných možností vyberte vlajku Ruskej federácie?

  • Tu je popis vlajky vo federálnom zákone „O štátnej vlajke Ruskej federácie“ z 8. decembra 2000. Štátna vlajka Ruskej federácie je tkanina z troch rovnakých pruhov: horná je biela, stredná je modrá a dolná červená.

4. Čo znamenajú farby na vlajke? (Úloha pre rozvoj kreatívneho myslenia, asociácie).

Učiteľ vyberie najvhodnejšie priradenie a komentuje ho.

  • biela farba   - symbol mieru, frekvencie, pravdy, dokonalosti.Modrá farba   - symbol vernosti, viery, stálosti.červená farba   - symbol energie, krv prelievajúca pre vieru kráľa a vlasti. Všetky tri farby sa už dlho používajú v krojoch. Košele boli šité z bieleho a modrého prádla, ženy nosili slnečné šaty z bieleho a červeného prádla.

Keď stúpa vlajka Ruskej federácie?

  • Pod vlajkou vojaci chodia do boja na obranu svojej vlasti. Vlajka je zdvihnutá počas športových súťaží, v prípade víťazstva našich športovcov je počas slávnostných sviatkov zavesená na uliciach a budovách.

5. Ako prvé vlajky boli nazvané?

  • Prvé vlajky v Rusku sa nazývali transparenty. Prvé odkazy sa objavili v príbehu minulých rokov.

6. Prečo je orol s dvoma hlavami zobrazený na erboch Ruskej federácie?

  • Obraz orla dvojhlavého sa objavil z čias Ivana III. Neexistuje jasná odpoveď, odkiaľ prišiel orol dvojhlavý. Svätá rímska ríša, Byzancia, Balkán, Zlatá hora, dokonca aj Tver - ktoré neboli predložené iba v pôvodnej verzii! Na výber Ivana III. Mohli mať vplyv rôzne zdroje, ale jedna vec je jasná - bol vnímaný dvojhlavý orol, zatiaľ čo symbol ríše, suverénna moc panovníka zjednotil rozdielne kniežatstvá do jedného celku. Moskovský vládca oznámil svoje nové postavenie, že stál na rovnakej úrovni ako vládcovia najväčších mocností.

Zhrnutie učiteľa: všetci musíme poznať a ctiť štátne symboly Ruska, pretože viditeľne stelesňujú predovšetkým moderné Rusko, v ktorom žijeme.

Dasha Pavzovskaya číta báseň „Vlast“ od M. Plyatskovského.

„Vlasť“ - vyslovujeme potichu,
A v očiach mláďat
Pohánka sa pomaly húpa
A lúč fúka za úsvitu.
Rieka si pravdepodobne pamätá
Čisté, jasné až na dno,
A náušnice žiarili na vŕbe
A cesta nie je viditeľná v tráve.
Vlasť! Svätá vlasť!
Mlází. Groves. Shores.
Pole zlatej pšenice
Stohy modrej od mesiaca.
Sladká vôňa kosenia sena
Rozhovor v dedine v skandovaní,
Kde sa hviezda krčila
Takmer letí na zem

učiteľ: "Kde začína vlast?" Ponúkame vám ukážky zo spisov našich detí o ich domovine.

Fragmenty z esejí

  (Gomulina, Mugel, Barbarosh)

Aké krásne RUSKO - našej vlasti. Aké príjemné je ráno sa zobudiť z triku slávnej piesne, vdychovať vôňu čerstvo pokosenej trávy. Aké príjemné je chodiť na jeseň po viacfarebnom koberci listov posiatym tým, čo by sa zdalo všade. V zime - prechádzka strieborným snehom. A na jar obdivujte jasne červený západ slnka, vdýchnite sviežosť kvitnúcich stromov a zelenej trávy.

Krajina Rusko, krajina, v ktorej žijeme, je krásna a krásna.  RUSKO silná, silná a zjednotená krajina. (Gomulina Olga).

Ráno. Na lúke prudko stúpa ľahká hmla. Veľké kvapky rosy svietia na tráve. Kvety umyté rosou, voňajúce prírodnou vôňou. Malý breza háji s tichým šustením listov. A v zákutiach číhajúcich húb. Tu je pekný muškársky agarik, ktorý si vzal pozorovacie miesto a je nakreslený pred vami s červeným klobúkom s bodkami. Ale za hájom svieti modrá stuha rieky v úsvite slnečných lúčov. Vážky krúžia nad vodou, parou a prúdom vody. Dobrý, krásny, tichý! Iba občas prestávky v dopoludňajších hodinách tiché klopanie ďateľ. A ja naozaj nechcem myslieť, že toto všetko môže zmiznúť ... (Mugel Nikita).

  „Len nejaký nápad môže oživiť Rusko: obnoviť ho môžu iba obnovené duše. Už viac nie je Rusko. Bude nové Rusko. Stále Rusko, ale nie to isté.
  Rusko bude zachránené tvorivosťou - novým chápaním človeka, novou politickou konštrukciou, novými sociálnymi myšlienkami, “píše prominentný mysliteľ dvadsiateho storočia Ivan Aleksandrovič Ilyin.
  Vlasť ... Rusko ... Krajina, kde sme sa narodili, kde žijeme, je náš domov. A musí byť milovaný a milovaný! "Rusko. Aké krásne slovo! A rosa a sila a niečo modré ... “- básnik S. Yesenin písal o Rusku pred mnohými rokmi.
  "Vlasť je obrovské, milé, dýchajúce zviera podobné človeku ..." napísal A. Blok. Postarajme sa o našu vlasť, ochráň ju, aby budúce generácie mohli hrdo povedať: „Toto je moja vlasť, moje Rusko!“ (Barbaros Sergey).

učiteľ: Myslím si, že ste dostali vyčerpávajúcu odpoveď na položenú otázku. Teraz nie je pre našu krajinu najjednoduchší čas. A veľa ľudí v rozhovore o Rusku používa slová: „V tejto krajine ...?!“ Význam je tento: môže byť v tejto krajine niečo „dobré“? Existuje zanedbávanie a arogancia. A sebaúcta a dôstojnosť. Koniec koncov, vyslovujúc tieto slová, človek naznačuje, že v inej krajine by ... Som taký vynikajúci, ale krajina nás sklamala ...

Súhlasíte s tým?

V priebehu tisícročnej histórie Ruska bola väčšina ľudí, ktorí žili v „tejto krajine“, v problémových aj v dobách, hrdá na svoju príslušnosť k nej. Rusi mohli mať najskromnejšie schopnosti a schopnosti. Za určitých okolností sa však prejavili jeho osobitné vlastnosti, čo naznačuje, že ide o občana.

Uveďte príklady vysokého občianstva, vlastenectva, ktoré v ťažkých chvíľach pre krajinu ukázalo milióny Rusov.

Učiteľ: Zadanie.   Občianske kvality človeka sa prejavujú v jeho konaniach o skutočnom občianskom čine (možno si pamätajte na svoj čin).Hlavnou vecou je vysvetliť, čo je občianstvo tohto aktu, ako sa líši od bežných krokov.

učiteľ: Zhrnutie veľmi vážneho a nevyhnutného, \u200b\u200bpodľa môjho názoru, rozhovoru, navrhujem vypočuť si básničku básnika Togliattiho B. Kotnevského (čítal L. Yastrebova):

Každý sa stará
Jeho
Oči sú plné
Naša vlasť nie je ničím
Dnes sme my.
Každý má cestu
Vlastné alebo cesta
Ale máme toho veľa
Všetci sme jej osud.
Nezabudne
Ani svetlo, ani tma
Bude to tak
Čo budeme.
A ona, jedna - jedna,
kedykoľvek
Neskrývajte sa za sebou
Aj keď je krajina široká.

učiteľ: Áno, chlapci, „bude taká“, čo budete. Boh udeľuje, aby naša budúcnosť bola v bezpečných rukách. Trúfam si pre teba dúfať.

Načrtli sme tému rozhovoru: „Potrebujem vlastenecké vzdelanie?“ Myslím si, že naša lekcia pomohla sformulovať náš postoj k tomuto problému: vlastenectvo „áno“ alebo „nie“? Kto verí, že vlastenectvo je „áno“ - zdvihnite ruku, kto je „nie“? Kto sa zdržal hlasovania?

Prosím, zamyslite sa a urobte správny záver. Budúcnosť sa dá zlepšiť aktívnym zásahom v súčasnosti. Rastú hodní ľudia.


chyba:Obsah je chránený !!