Experimenty s papierom. Uskutočnenie experimentu s vodou a papierom: „Kúzelný kvet Experiment s vodou a papierovými kvetmi

S mojimi deťmi máme zaujímavú „Veľkú knihu pokusov“, ktorá obsahuje podrobný popis pokusov a, čo je najdôležitejšie;), ich vysvetlenie.

Voda je jedinečný objekt na výskum a experimentovanie, preto sme si časť knihy prelistovali a hneď sme sa pustili do časti o vode. Pamätám si, že moje deti sa od malička radi čľapkali vo vode, večer, keď už bolo všetko hotové a prerobené, všetky hry odohrané a prehraté, kúpeľ naozaj pomohol. Dala som tam mladších (na spodok bola gumená podložka), rozdala rôzne nádobky a deti mohli nalievať/nalievať/merať hodiny a ja som sedela pri knihe v rukách a závidela si :)) )


A toto je z našej knihy:
Voda, rovnako ako všetky kvapaliny, nemá svoju vlastnú formu. Ak jej dáte voľnú ruku, zaberie všetko možné miesto. Voda tečie pod vplyvom gravitácie a pri páde z výšky sa jej sila môže premeniť na elektrinu. Voda pomaly a nepozorovane stúpa po kmeni rastliny a podporuje jej život.

Pre experiment musíte vystrihnúť kvetinu z papiera

a okvetné lístky ohnite dovnútra.

Kvet vložíme do vody, ktorú sme pre lepšiu prehľadnosť zafarbili do oranžova.

Ako výsledok: Kvet sa začína postupne otvárať. Deti sa s tým, samozrejme, v živote nestretli a kto posiela papierové kvety do vody, tak na výsledok reagujú prudko: najprv prekvapenie, potom potešenie, potom „viac!“ ako Máša z karikatúry o Máši a medveďovi a potom sa začnú pýtať, prečo sa to deje.

A to sa deje v dôsledku takého javu, ako je kapilarita- voda stúpa, akoby ju niečo priťahovalo. Preniká do najmenších prázdnych priestorov medzi vláknami papiera a vypĺňa ich. Papier sa nafúkne, záhyby papiera sa narovnajú a kvetina „rozkvitne“.

Môžete vykonať ďalší experiment na rovnakú tému: nalejte vodu do nádoby, zafarbite ju kvapkami atramentu a vložte do nej zelerovú vetvu a nádobu umiestnite na teplé miesto. Po niekoľkých hodinách sa vetva a listy sfarbia do farby atramentu. Je to fenomén vzlínavosti, ktorý umožňuje koreňom rastlín absorbovať vodu z pôdy a smerovať ju k listom. Rovnakým spôsobom môžete farbiť biele kvety, v obchode predávajú napríklad modré orchidey, sú to kvety takto tónované. Potom doma, ak kvitnú nové kvety, sú najskôr mierne zafarbené (v koreňoch je stále atrament) a potom sú biele.

Na posilnenie materiálu tu je video s experimentmi na vzlínavosti: odkaz.


Uverejnené vo februári 6. 2018 o 12:23 | |

Ľudmila Bocharová

MDBOU kombinovaná materská škola č. 17 „Zhemchuzhinka“

Priama edukačná činnosť s prvkami experimentovania v prípravnej logopedickej skupine „Včela“

Téma: "Voda"

Vychovávateľka: Bocharová L.G.

Minusinsk, december 2013

Cieľ: rozvoj kognitívneho záujmu prostredníctvom experimentálnych aktivít, podporovať rozvoj zvedavosti, túžby po samostatnom poznaní a reflexii u detí.

Ciele experimentálnej činnosti:

1. rozširovanie chápania sveta okolo detí prostredníctvom oboznamovania sa so základnými poznatkami z rôznych oblastí vedy;

2. rozvíjanie predstáv o vlastnostiach vody u detí;

3. rozvoj schopnosti detí používať pomocné zariadenia pri vykonávaní experimentálnych hier;

4. rozvoj schopností myslenia: analýza, klasifikácia, porovnávanie, zovšeobecňovanie;

5. sociálny a osobnostný rozvoj každého dieťaťa: rozvoj komunikácie, samostatnosti, pozorovania, základnej sebakontroly, sebaregulácie vlastného konania.

Vybavenie: list papiera, farebné ceruzky, nožnice, hlboký tanier s vodou, pinzeta, ihla, pohár, voda, vreckovka, guma, kúsok kartónu, tekuté mydlo.

Priebeh hry – experimentovanie

Úvodné slovo učiteľa:

Veľmi dobromyseľný

Som mäkký, poslušný,

Ale keď chcem,

Vypustím aj kameň (vodu)

čo je voda? (odpovede detí)

Na čo je voda? (odpovede detí)

Deti, chcete sa zoznámiť s vlastnosťami tejto nezvyčajnej látky?

Aký druh vody? Mnoho vlastností každej látky možno objaviť, ak ste vyzbrojení pozornosťou a trpezlivosťou.

Ako sa pohybuje voda? (odpovede detí)

Voda má tendenciu klesať.

Môže ísť hore? (odpovede detí)

Zažite „Kvet kvitnúci na vode“

Vystrihnite kvet z papiera, ohnite okvetné lístky dovnútra pozdĺž bodkovaných čiar a vložte papierový kvet do taniera s vodou.

Čo sa stane s kvetinou? (odpovede detí)

Výsledok: kvetina sa postupne otvorí.

prečo? (odpovede detí)

Voda preniká do najmenších prázdnych priestorov medzi vláknami papiera a vypĺňa ich. Papier sa nafúkne, záhyby na ňom sa narovnajú a kvet kvitne.

Záver: to znamená, že voda môže stúpať.

Prečo sú kvapky vody okrúhle? (odpovede detí)

Zažite „Plávajúcu ihlu“

Naplňte pohár vodou až po okraj. Vezmite ihlu pomocou pinzety a opatrne ju položte na hladinu vody v pohári.

Aký druh ihly? (železo)

Čo sa stane s ihlou? (odpovede detí)

Výsledok: ihla leží na hladine vody (môže sa stať, že sa ihla potopí, potom treba experiment zopakovať)

prečo? (odpovede detí)

Na hladine vody sa vytvorí film, ktorý unesie váhu ľahkého telesa. Keď je pohár naplnený až po okraj vodou, ak sa pozriete pozorne na hladinu vody, jej povrch je vypuklý. Hladina má tendenciu uzatvárať vodu ako do vrecka. Ak je vody veľmi málo, potom má voda podobu guľôčky.



Prečo ihla zostáva na povrchu vody, nie v strede, ale pohybuje sa smerom k stenám pohára? (odpovede detí)

Ihla sa pohybuje k okrajom a nezostáva v strede na povrchu vody, čo znamená, že povrch vody je skutočne konvexný.

Zažite "Bariéra vyrobená z látky"

Je potrebné namočiť vreckovku a vyžmýkať ju. Naplňte pohár vodou. Pohár zakryte šatkou, šatku zaistite gumičkou a pevne stiahnite.

Čo sa stane, ak rýchlym pohybom prevrhnete pohár (pri práci na umývadle? (odpovede detí)

Výsledok: voda z pohára nevyteká, ako keby bola šatka z nepriepustnej látky.

prečo? (odpovede detí)

Voda vyplnila celý priestor medzi vláknami látky a vytvorila nepreniknuteľnú bariéru pre vodu zo skla.


Skúsenosti s mydlovým motorom

Naplňte nádrž vodou. Vystrihnite trojuholníkovú loď z lepenky. Keď sa voda v nádrži upokojí, umiestnite loď do rohu nádrže s ostrým uhlom smerom k stredu. Ponorte prst do vody za člnom.

Čo sa bude diať?

Navlhčite si prst tekutým mydlom a vložte ho do vody za člnom.

Čo sa stane v tomto prípade? (odpovede detí)

Výsledok: loď sa okamžite začne pohybovať smerom k opačnému okraju nádrže.

Na začiatku experimentu loď stojí nehybne, pretože film na hladine vody ju drží zo všetkých strán rovnakou silou. Mydlo poškodzuje povrchový film a čln sa pohybuje na stranu.

Zážitok umožňuje deťom ukázať: 1. povrch vody je konvexný; 2. že voda má „kožu“ – film, ktorý mení malé množstvá vody na okrúhle kvapky.


Deťom sa nehovorí, prečo k takýmto javom dochádza pri vode, ale sú požiadaní, aby tieto „triky“ ukázali svojim rodičom a spoločne s nimi sa pokúsili nájsť odpovede na položené otázky.

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia MBDOU Materská škola č. 29 „Zlatá rybka“.

Otvorená demonštrácia experimentálnych aktivít pre mimovládnu organizáciu „Kognitívny rozvoj“ (Experimentálne aktivity vo vyššom veku).

Téma: „Kúzelné kvety“.

Vyučujúci: 1. kvalifikačná kategória

Zakirzyanová Z.T.

Elabuga.

(experimentálne aktivity vo vyššom veku).

Téma: „Kúzelné kvety“.

Miesto: MŠ MBDOU č. 29 “Zlatá rybka”,

Seniorská skupina č. 12 „Fidgets“.

Vyučujúci: učiteľ 1. kvalifikačnej kategórie MBDOU “Materská škola č. 29 “Zlatá rybka” Zakirzyanova Z.T.

Cieľ: Rozvoj kognitívneho záujmu prostredníctvom experimentálnych aktivít, podporovať rozvoj zvedavosti, túžby po samostatnom poznaní a reflexii u detí.

Úlohy:

Rozšírenie chápania sveta okolo detí prostredníctvom oboznámenia sa so základnými poznatkami z rôznych oblastí vedy;

Rozvoj chápania vlastností vody u detí;

Rozvíjať u detí schopnosť používať pomocné zariadenia pri vykonávaní experimentálnych hier;

Rozvoj schopností myslenia: analýza, klasifikácia, porovnávanie, zovšeobecňovanie;

Formulár:

Podskupina, praktické činnosti.

Materiál:

Papier, farebné ceruzky, nožnice, riad s vodou.

Prípravné práce:

Prezeranie obrázkov a ilustrácií mora, riek, jazier, oceánu, vykonávanie experimentov s pieskom, ľadom, snehom, vykonávanie vzdelávacích hier (s pieskom, s vodou atď.), čítanie beletrie literatúra, memorovanie básničiek, vonkajšie a didaktické hry

pokrok OD

Vychovávateľ - Poďte, deti, pozrite sa, koľko hostí k nám prišlo.

Ahojte chalani! Usmejme sa na seba, pozdravme hostí a zdieľajme dobrú náladu. (Dobrý deň, jeә nmesez).

Vychovávateľ - Deti, robili sme pokusy s pieskom a snehom. Pripomeňme si, aký bol piesok? Ale zo suchého piesku sa dalo vytesať, prečo? Čo zostalo na mokrom piesku? (suchý sa preleje cez sito, ale vlhký nie, vytvarovali ho a zanechávajú stopy vo vlhkom piesku).

A doma, aký experiment ste robili s vodou? (vodu premenili na ľad, dali vodu do mrazničky, so snehom).

Čo sa stalo so snehom, keď sme robili pokus v skupine? Aký bol sneh? Kde sa sneh topil rýchlejšie?

(Na batérii sa topil rýchlejšie, pretože batéria je horúca a sneh je studený, mokrý, našuchorený, biely, čistý, špinavý, nemôžete ho jesť, je tam veľa mikróbov, môžete ochorieť).

Poďme sa hrať so snehovou vločkou. Dlane sú pripravené. Snehové vločky padali na dlane, fúkajme, ach, odleteli. Na dlane nám opäť padali snehové vločky, chyťme ich do pästí namiesto snehových vločiek, ktoré nám zostali v rukách (kvapka vody).
- Voda je jediná látka na zemi, ktorá sa vyskytuje v troch prírodných skupenstvách – tuhá látka, kvapalina a plyn.

Svetový deň vody alebo Svetový deň vody.

Pedagóg – Tak sme si spomenuli, aké experimenty sme s vami robili.

Deti sa poďme hrať s kvapkou:

1, 2, 3, 4, 5. Malí sa radi hrajú!

Kopeme, dupeme, dupeme, používame ruky, tlieskame, tlieskame

Žmurkáme-žmurkáme očami, kuriatko-kuriatko ramenami

Jeden sem, dvaja sem, otočte sa.

Jeden si sadol, dvaja vstali.

Všetci zdvihli ruky hore.

Raz, dva, raz, dva, hra sa skončila.

Deti hádajú hádanku:

Veľmi dobromyseľný

Som mäkký, poslušný,

Ale keď chcem,

Vypustím aj kameň (vodu)

Na čo je voda? (odpovede detí) (rastliny, zvieratá, vtáky, ľudia, celý svet)

Deti, ako sa podľa vás pohybuje voda? (odpovede detí) Po prúde.

Voda má tendenciu klesať.

Môže ísť hore? (odpovede detí)

Dokáže voda oživiť papierový kvet? Poďme sa pozrieť.

Zažite „Kvet kvitnúci na vode“

Vystrihnite kvet z papiera, ohnite okvetné lístky dovnútra pozdĺž bodkovaných čiar a vložte papierový kvet do taniera s vodou.

Čo sa stane s kvetinou? (odpovede detí)

Výsledok: kvetina sa postupne otvorí.

prečo? (odpovede detí)

Voda preniká do najmenších prázdnych priestorov medzi vláknami papiera a vypĺňa ich. Papier sa nafúkne, záhyby na ňom sa narovnajú a kvet kvitne.

Záver: to znamená, že voda môže stúpať.

Učiteľ, čo sme sa dnes naučili, o čom sme sa rozprávali? Páčilo sa ti to? Môže voda stúpať?

Voda, voda."

Voda, voda,

Umyť si tvár

Aby sa ti leskli oči,

Aby sa ti začervenali líca,

Aby boli vaše zuby belšie,

Ústa sa usmievali!

výsledok:

Vychovávateľ - Páčilo sa vám, deti. Čo ste sa naučili o vode? Aká môže byť voda: číra, ľahká, sladká, slaná, bez zápachu, bez chuti. Že kloktáme slanou vodou. Môžete jesť sneh, inak som zabudol? prečo? (Nie! Je to špinavé, je tam veľa mikróbov). Deti by tiež nemali piť špinavú vodu! Áno, povedal si všetko správne. Dnes dobre! Ďakujem! Zbohom!

Predškolský vek je jasnou, jedinečnou stránkou v živote každého človeka; práve v tomto období sa vytvára spojenie dieťaťa s vedúcimi sférami existencie: svet ľudí, príroda, objektívny svet. V tomto veku je každé dieťa malým prieskumníkom, ktorý s radosťou a prekvapením objavuje neznámy a úžasný svet okolo seba. Je tam úvod do kultúry, do univerzálnych ľudských hodnôt. Rozvíja sa zvedavosť a formuje sa záujem o kreativitu. Na podporu tohto záujmu je potrebné podnietiť fantáziu a chuť venovať sa tvorivým činnostiam.

Stručný popis práce

Problém: Štúdium vlastností a kvality papiera.

Cieľ: Vytvorenie systému práce na experimentálne štúdium vlastností a kvalít papiera, vedenie detí k samostatnému hľadaniu odpovedí na problematické otázky, túžba osvojiť si rôzne spôsoby ich získavania.

Úlohy:

1.Priveďte deti, aby pochopili, že papier môže izolovať. V tomto prípade izolácia závisí od typu papiera.

2.Uvedomte si, že rôzne druhy papiera sa vo vode roztápajú odlišne (úvodné kvapky na papieri: obrúsok, kartón, kancelársky papier).

3. Naučte sa samostatne vykonávať experimenty s papierom, využívajúc jeho vlastnosti: vyrovnávanie za mokra, rôzne hustoty papiera.

Pokus č. 1 S vodou a ľadom.

Hypotéza: 1. Teplá voda v pohári zabalenom v hrubom baliacom papieri bude chladnúť pomalšie ako pohár vody ničím neizolovaný.

2. Ľad sa rýchlejšie roztopí v neizolovanom pohári, ale ľad v pohári zabalenom v papieri vydrží dlhšie.

Výsledky:

1. Deti si vzali dva poháre teplej vody. Jedno sklo nebolo izolované a druhé bolo izolované hrubým baliacim papierom. Oba poháre boli položené vonku.

V ktorom pohári sa voda rýchlejšie ochladí (stratí teplo)?

2. Deti si vzali dva poháre s ľadom. Jeden bol zateplený baliacim papierom a druhý bol ponechaný tiež. Oboch nechali v izbe. Čo sa stane s ľadom v pohári zabalenom v papieri? V ktorom pohári sa ľad roztopí rýchlejšie a prečo?

Záver:

1. Izolátor (papier) zabraňuje úniku tepla z pohára horúcej vody. Voda v pohári zabalenom v papieri chladne pomalšie ako voda v neizolovanom pohári.

2. Papier izoluje sklo, izolant zabraňuje prenikaniu tepla do skla s ľadom. Ľad v pohári obalenom papierom zostáva v tomto stave dlhšie ako v inom pohári.

Pokus č. 2 Papier vo vode.

Hypotéza: Tenký papier klesá rýchlejšie ako hrubý papier.

výsledky: Berieme niekoľko druhov papiera: toaletný papier, papier na písanie, baliaci papier, hodvábny papier. Ktorý papier sa potopí rýchlejšie? A prečo?

Záver: Čím viac papier absorbuje a čím je tenší, tým rýchlejšie klesá.

hypotéza: Keď sú mokré, papierové lístky sa začnú pohybovať a „otvárajú sa“.

S deťmi si vystrihneme kvietok z hárku polovlhkého papiera, napríklad písacieho. Vložte okvetné lístky do púčika. Kvet položte miskou na hladinu vody. Keď sa okvetné lístky namočia, kvet sa otvorí.

Záver: Keď voda prenikne do papierového kvetu. Vlákna papiera napučiavajú. Súčasne sa okvetné lístky začnú pohybovať a „otvárajú sa“.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Úvodná časť

Predškolský vek je jasnou, jedinečnou stránkou v živote každého človeka; práve v tomto období sa vytvára spojenie dieťaťa s vedúcimi sférami existencie: svet ľudí, príroda, objektívny svet. V tomto veku je každé dieťa malým prieskumníkom, ktorý s radosťou a prekvapením objavuje neznámy a úžasný svet okolo seba. Je tam úvod do kultúry, do univerzálnych ľudských hodnôt. Rozvíja sa zvedavosť a formuje sa záujem o kreativitu.

Na podporu tohto záujmu je potrebné podnietiť fantáziu a chuť venovať sa tvorivým činnostiam.

Stručný popis práce

Problém : Štúdium vlastností a kvality papiera.

Cieľ: Vytvorenie systému práce na experimentálne štúdium vlastností a vlastností papiera, vedenie detí k samostatnému hľadaniu odpovedí na problematické otázky, túžba osvojiť si rôzne metódy ich získavania.

Úlohy:

  1. Naučte deti pochopiť, že papier môže izolovať. V tomto prípade izolácia závisí od typu papiera.

2.Uvedomte si, že rôzne druhy papiera sa vo vode roztápajú odlišne (úvodné kvapky na papieri: obrúsok, kartón, kancelársky papier).

3. Naučte sa samostatne vykonávať experimenty s papierom, využívajúc jeho vlastnosti: vyrovnávanie za mokra, rôzne hustoty papiera.

Pokus č. 1 s vodou a ľadom.

hypotéza: 1. Teplá voda v pohári zabalenom v hrubom baliacom papieri bude chladnúť pomalšie ako pohár vody, ktorý nie je ničím izolovaný.

2. Ľad sa rýchlejšie roztopí v neizolovanom pohári, ale ľad v pohári zabalenom v papieri vydrží dlhšie.

Výsledky:

1. Deti si vzali dva poháre teplej vody. Jedno sklo nebolo izolované a druhé bolo izolované hrubým baliacim papierom. Oba poháre boli položené vonku.

V ktorom pohári sa voda rýchlejšie ochladí (stratí teplo)? prečo?

2. Deti si vzali dva poháre s ľadom. Jeden bol zateplený baliacim papierom a druhý bol ponechaný tiež. Oboch nechali v izbe. Čo sa stane s ľadom v pohári zabalenom v papieri? V ktorom pohári sa ľad roztopí rýchlejšie a prečo?

Záver:

1. Izolátor (papier) zabraňuje úniku tepla z pohára horúcej vody. Voda v pohári zabalenom v papieri chladne pomalšie ako voda v neizolovanom pohári.

2. Papier izoluje sklo, izolant zabraňuje prenikaniu tepla do skla s ľadom. Ľad v pohári obalenom papierom zostáva v tomto stave dlhšie ako v inom pohári.

Pokus č. 2 Papier vo vode.

Hypotéza : Tenký papier klesá rýchlejšie ako hrubý papier.

výsledky : Berieme niekoľko druhov papiera: toaletný papier, papier na písanie, baliaci papier, hodvábny papier. Ktorý papier sa potopí rýchlejšie? A prečo?

Záver: Čím viac papier absorbuje a čím je tenší, tým rýchlejšie klesá.

Pokus č. 3 Otváranie vodných kvetov.

Hypotéza : Keď sú lupienky vlhké, začnú sa pohybovať a „otvárajú sa“.

S deťmi si vystrihneme kvietok z hárku polovlhkého papiera, napríklad písacieho. Vložte okvetné lístky do púčika. Kvet položte miskou na hladinu vody. Keď sa okvetné lístky namočia, kvet sa otvorí.

Záver: Keď voda prenikne do papierového kvetu. Vlákna papiera napučiavajú. Súčasne sa okvetné lístky začnú pohybovať a „otvárajú sa“.



Jednoduché, ale účinné triky s obyčajným hárkom papiera, ktorým môžete prekvapiť a potešiť svojich priateľov a kolegov v práci.

1. Najjednoduchšia neexistujúca figúrka z listu papiera



Ide o jednoduchý, ale neuveriteľne účinný trik, ktorý divákov určite zmiatne. Stačí tri zárezy na obyčajný list papiera, trocha šikovnosti a na stole je „neexistujúca“ postava. Šablónu si môžete stiahnuť z odkazu http://i.imgur.com/RVofGgw.png

2. Stále sa otáčajúca špirála




Tento trik je založený na najjednoduchších fyzikálnych zákonoch. Vzduch ohriaty lampou stúpa nahor a otáča špirálu vystrihnutú z papiera. Dávajte pozor, aby sa papier nevznietil. Šablónu si môžete stiahnuť z odkazu http://i.imgur.com/FMnJ1v0.png

3. Ako prejsť cez kus papiera




Ďalší starý, no stále aktuálny a účinný trik. Dôležitá nuansa: čím tenšie sú pásy, do ktorých je plech narezaný, tým väčší je priemer výsledného otvoru. Šablónu si môžete stiahnuť z odkazu http://i.imgur.com/9ODGLfR.png

4. Najjednoduchší papierový bzučiak




Takýto bzučiak dokážete vyrobiť za pár desiatok sekúnd, no výsledok prekoná všetky očakávania. Nepríjemný rachotivý zvuk bzučiaka môže zasiahnuť každého.

5. Ako zlomiť pravítko jednou rukou a kusom papiera




Na zlomenie pravítka vám stačí jedna ruka a kus papiera. Počas nárazu môže byť aj jeden list papiera vynikajúcou protiváhou.

6. Dve verzie prúžku Mobius vyrobeného z papiera




Jedným strihom nožnicami vyrobíte z prúžku papiera nielen jednoduchý Mobius pásik, ale aj pripevnené “Mobiusove krúžky”.

7. Koľkokrát dokážete zložiť obyčajný list papiera A4 na polovicu?


Výsledok tohto triku závisí od hrúbky papiera. Prax ukazuje, že bežný hárok A4 používaný na tlač na kancelárskej tlačiarni je možné zložiť 8-krát.

8. Papierový kvet, ktorý sa otvára vo vode




Jeden z najúčinnejších trikov s papierom sa páči najmä deťom. Upozorňujeme, že vrstva vody na tanieri by mala byť tenká. rôzne veľkosti, vyrezané z papiera rôznej hmotnosti, sa budú otvárať rôznymi rýchlosťami. Použitím niekoľkých súčasne s rôznymi parametrami a sfarbením môžete dosiahnuť pôsobivý efekt.

9. Najjednoduchší papierový cracker






Trik demonštruje úžasnú „silu“ papiera. Šesť valcov stočených z pásikov, do ktorých je narezaný jeden list papiera, unesie hmotnosť až 27 kilogramov. Čím menšia je šírka pásov, tým viac valcov možno získať z jedného listu, tým väčšiu váhu bude konštrukcia podporovať.

Papier je natoľko všestranný materiál, že ho využijete nielen na vytváranie vtipných trikov, ale aj napr.

chyba: Obsah je chránený!!